Kominek w domu kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Zwykle jest miejscem, przy którym w chłodniejsze wieczory lub zimowe popołudnia gromadzą się domownicy. Kominek to niepowtarzalny klimat, swojska atmosfera i przede wszystkim mile odczuwalne ciepło. Jednak nasze czasy naznaczone są ożywiona dyskusją o zakazie palenia paliwami stałymi. Ustawa antysmogowa w Krakowie już obowiązuje. Kilka następnych miast rozważa wdrożenie podobnych regulacji. Od 1 września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia drewnem w kominkach na terenie dawnej stolicy Polski. Co w tej sytuacji? Co zamiast kominka? Poniżej kilka podpowiedzi i inspiracji.
dowiesz
się:
- Jakie są rodzaje kominków;
- Czym można zastąpić tradycyjny kominek;
- Czym są kominki ekologiczne;
- Jakie są atuty biokominków?
Co zamiast kominka, źródło: Pixabay
Rodzaje kominków
Kominek kominkowi nie równy! Ze względu na różne czynniki, materiały, palenisko wyróżnia się następujący podział w świecie kominków:
- kominki zabudowane w ścianie, częściowo zabudowane lub wolnostojące
- kominki z wkładem kominowym lub otwartym paleniskiem
- kominki na drewno, prąd, gaz, biopaliwo
- kominki z retortowym palnikiem sterowanym automatycznie i kominki z dokładaniem ręcznym
- kominki z wymiennikiem ciepła oraz te oddające je tylko do pomieszczenia, w którym się znajdują
Co zamiast kominka, źródło: Pixabay
Zamiast kominka - koza
Jeśli ktoś ma możliwość, to doskonałym rozwiązaniem, które jest alternatywą dla tradycyjnego kominka jest wolnostojąca koza. Jej atutami są niewielkie rozmiary i brak konieczności zabudowy. Piecyki wolnostojące muszą być montowane do przewodu kominowego. Kozy oferowane przez producentów mają bardzo różnorodne formy, kształty, kolory. Pasują zarówno do wnętrz minimalistycznych, jak i klasycznych. Kozy opalane są drewnem, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników niektóre firmy wprowadziły możliwość opalania pelletem. Wybrane modele mają nawet specjalne podajniki wraz ze sterownikami do obsługi takiej kozy! Niektórzy producenci na polskim rynku deklarują, że ich piecyki wolnostojące spełniają restrykcyjne, ekologiczne normy, które mają obowiązywać w naszym kraju od 2022 roku. Jak to możliwe? Kozy mają przemyślany i efektywny proces spalania oraz specjalnie zaprojektowana komorę spalania, której cechą jest niska emisja pyłów. Szukać należy produktów z certyfikatem BimSchV 2.
Co zamiast kominka, źródło: Pixabay
Czym zastąpić tradycyjny kominek?
Tradycyjne kominki są z reguły na paliwo stałe i są to kominki murowane. Obecnie ze względu na ograniczanie spalania węgla lub drewna w paleniskach odchodzi się od nich. Są one dyskwalifikowane we współczesnym energooszczędnym budownictwie. Jakie mamy obecnie alternatywy?
- kozy wolnostojące
- kominki elektryczne
- panele kominkowe
- kominki na biopaliwo
Co zamiast kominka, źródło: Pinterest
Kominki ekologiczne
Ekologiczny kominek jest chyba jedynym rozwiązaniem dla kominków opalanych drewnem. Są one coraz częściej wybierane nie tylko do domów jednorodzinnych, ale także do mieszkań w blokach czy do altan działkowych. Kominek ekologiczny musi być opalany tzw. biopaliwem. Istnieją dwa rodzaje specjalnych biopaliw produkowanych na bazie alkoholu etylowego: paliwa płynne i żelowe. Nie ma obaw co do tego że podczas spalania wydziela się jakikolwiek nieprzyjemny zapach! Podczas spalania taki biokominek nie wydziela dymu, zapachu ani nie pozostawia popiołu. Paliwo spala się w 100%. Takie kominki nie wymagają podpięcia do przewodu kominowego. Nowoczesne wersje biokominków można obsługiwać przy użyciu pilota lub manualnie. Na rynku dostępne są biokominki wolnostojące, wiszące, ścienne, a nawet “meble z ogniem”. Wykonywane są ze szkła, stali, betonu, kamienia czy z płyt MDF.
Co zamiast kominka, źródło: Pinterest
Jakie są atuty biokominków?
Obok podstawowego atutu jakim jest ekologia i dbałość o środowisko wymienia się:
- niewielkie rozmiary
- mobilność
- możliwość umieszczania ich nie tylko w domach jednorodzinnych ale również blokach i domkach letniskowych
- cena
- brak konieczności podpinania go do przewodu kominowego
- brak zadymienia i popiołu podczas eksploatacji
- w niektórych przypadkach: możliwość regulowania wysokości płomienia, nawilżacz powietrza, dekoracyjne akcesoria.
Co zamiast kominka, źródło: Pixabay
Kominki elektryczne i panele kominkowe
Kominki elektryczne uważane są za atrapy kominków. Taki kominek można zamontować w każdym pomieszczeniu i przenieść w dowolne miejsce. Jego działanie opiera się na tym, że promienie wydzielane są na podstawie rozbijania wiązek światła lub pary. To dzięki tym zjawiskom widoczne są płomienie. Kominki elektryczne mają funkcję sterowania pilotem następujących parametrów: jasność, wysokość i szybkość migotania płomienia! Kominki elektryczne dzielą się na tzw. piece elektryczne, kominki do zabudowy, kominki naścienne. Na rynku oferowane są w najróżniejszych formach i każdy może dobrać kominek do określonego stylu wnętrza, w którym ma on stanąć. Panel kominkowy jest uważany za atrapę kominka i niezwykle dekoracyjny element wystroju każdego wnętrza. Portale kominkowe wymyślono dla wnętrz, w których nie jest możliwa instalacja prawdziwego kominka czy kozy. Może być wykonana z drewna, styropianu czy gipsu. Panel ustawia się przy ścianie. Można szybko go schować lub przenieść w inne miejsce. Zanim dokona się zakupu panelu kominkowego warto dokładnie przemyśleć jego rozmiar i formę. Na rynku oferowane są bardzo różnorodnie stylistyczne formy paneli kominkowych, od klasycznego, przez pompatycznie barokowy, czy industrialny. Panel nie pozwala na rozpalenie ognia, jednak w instrukcji obsługi pojawia się informacja, że w jego wnęce można postawić kilka świec, co już stworzy przytulny klimat. Panel jest trójwymiarowy, co umożliwia udekorowanie go w dowolny sposób, na przykład ustawienie na jego szczycie ramek z rodzinnymi zdjęciami, bibelotów przywiezionych z wakacji, czy kwiatów w doniczkach. Niektórzy decydują się w jego wnętrzu umieścić lustro, które umożliwiać będzie ciekawe efekty wizualne po postawieniu w atrapie świec!
Co zamiast kominka, źródło: Pinterest
Jak widać zamiast tradycyjnego kominka można wybrać z oferty rynkowej dopasowane do naszych potrzeb urządzenie, które będzie emitować ciepło, ale też efektownie wyglądać we wnętrzu. Jeśli czujesz potrzebę zgłębienia tematu, to o kominkach ekologicznych - biokominkach pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Znajdziecie tam informacje na temat prawa czy alternatywnej formy dogrzewania pomieszczeń z wykorzystaniem biokominka. Polecamy!
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.