W ogrodzie naszego domu lub na działce rekreacyjnej domek narzędziowy wydaje się niezbędnym. Domek na narzędzia ogrodnicze jest bardzo potrzebny, ponieważ do prawidłowej pielęgnacji ogrodu potrzebnych jest wiele różnych akcesoriów ogrodowych. Takie konstrukcje z drewna czy innych materiałów są dostępne w marketach budowlanych, a nawet w większych centrach ogrodniczych. Są ładne, łatwe w montażu i można kupić je w całkiem przystępnej cenie. Oczywiście nie zapomnijmy, że cena wiąże się z jakością.
Marketowe domki narzędziowe
Współczesne domki narzędziowe nie wyglądają już jak „kurne chaty” sprzed lat. Mają swój styl i elegancję. Schowki na narzędzia można nabyć w marketach budowalnych oraz bezpośrednio u producentów. Obecnie oferowane domki narzędziowe wykonywane są z :
- Drewna
- Wysokiej klasy tworzyw sztucznych
- Blachy (np. ze stalowych, ogniowo ocynkowanych paneli)
- Poliwęglanu.
Polecane na rynku domki narzędziowe oprócz wykonania z odmiennych materiałów różnią się wielkością, kształtem, rodzajem zadaszenia czy dodatkowym wyposażeniem. Najczęściej wybieranymi domkami narzędziowymi są domki z drewna. Dlaczego? Ponieważ domek taki jest bardzo plastyczny. Tzn. można z łatwością dokonywać modyfikacji jego wnętrza czy zewnętrza. Można śmiało go rozbudować, przerobić, dodatkowo wyposażyć według potrzeb i osobistych preferencji. Samo dorobienie półek czy haczyków, przedłużenie daszku np. na składowanie drewna, czy montaż okiennic. To wszystko możemy zrobić samodzielnie i bez szkody dla konstrukcji ściany czy dachu. Jeżeli kupujemy domek narzędziowy w markecie, zazwyczaj drewno nie jest zabezpieczone preparatem grzyb- i owadobójczym. Koniecznie musimy to zrobić, aby przedłużyć trwałość budowli. W instrukcji znajdujemy nawet informację, że domek narzędziowy bezpośrednio po montażu powinien być zabezpieczony impregnatem max. Do 48 godzin po jego wzniesieniu!
Z jakiego drewna buduje się domki narzędziowe?
Drewniane domki narzędziowe wykonuje się zwykle ze świerka lub sosny, rzadziej z modrzewia. Producenci zalecają, by domki odizolowane były od podłoża za pomocą bloczków betonowych, wylewki lub kostki brukowej. Niepoprawne posadowienie konstrukcji będzie negatywnie wpływało na żywotność podłogi.
Dobra podstawa
Zanim dokonamy impregnacji należy pomyśleć o podłożu, na którym stanąć ma nasz domek ogrodowy. Należy wybrać odpowiednie miejsce w naszym ogrodzie. Warto zastanowić się nad jego lokalizacja. Co wziąć pod uwagę? Nie tylko sam kształt czy nachylenie działki, ale także naszą wygodę związaną z korzystaniem ze sprzętów i narzędzi. Szczególnie wówczas, jeżeli przy domku narzędziowym będziemy wykonywać jakieś drobne naprawy lub majsterkować. Nie jest konieczne stawianie domku narzędziowego na fundamencie, ale warto to zrobić, gdyż po pierwsze będzie on bardziej stabilny, po drugie zaś możemy odizolować drewno od wilgotnej ziemi. Dla domku narzędziowego wystarczy ława fundamentowa o szerokości ok. 20 cm i takiej samej głębokości. Wylewamy ja z betonu klasy B25. Ponieważ nie jest to duża ilość, możemy skorzystać z gotowej zaprawy cementowej, która jest sprzedawana w postaci suchej mieszanki do złączenia z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Inne rozwiązanie to wylanie cienkiej płyty betonowej. W takim przypadku nie musimy robić wykopów pod fundament, a ilość potrzebnego betonu nie jest drastycznie większa. Aby drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z betonem, możemy pod legary położyć kawałki papy. W instrukcjach montażowych jest też informacja, że domek może zostać wzniesiony na podbudowie z kostki brukowej.
Impregnacja
Mamy właściwie dwie drogi do wyboru. Pierwsza do zabezpieczenie w dwóch etapach. Najpierw nanosimy preparat ochronny, np. na bazie soli boru. Możemy nanosić go pędzlem, pistoletem natryskowym lub w kąpieli. Ten drugi sposób, choć najskuteczniejszy, w przypadku takiego domku jest najtrudniejszy do wykonania. Domki narzędziowe są bowiem sprzedawane w postaci przygotowanych do montażu paneli. Zatem ich rozmiary wymuszają przygotowanie „wanny” o odpowiedniej wielkości. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na tę metodę podpowiem, że należy wykopać niezbyt głęboki dół o wymiarach przekraczających wielkość największego elementu, wyłożyć go folią budowlaną, ułożyć element, a następnie wlać tyle roztworu impregnatu, aby drewno zostało w całości pokryte. Najmniej skuteczne jest nanoszenie pędzlem, zaś pistoletem musimy nanosić preparat przynajmniej dwukrotnie. W drugim etapie, po wyschnięciu impregnatu zabezpieczamy drewno przed wpływem wody, malując je farbą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz. Warto kupić farbę np. z zawartością teflonu lub inną, dającą jakby tłustą powłokę, po której dobrze spływa woda. Drugi wariant zabezpieczania jest znacznie wygodniejszy. Możemy bowiem skorzystać z preparatu, który jednocześnie chroni drewno przed pleśnią, grzybami i owadami i daje dekoracyjną powłokę, chroniącą materiał również przed wodą. Preparaty te są sprzedawane w różnych kolorach i nanosimy je zazwyczaj w dwóch warstwach. Trzeba to zrobić starannie, aby kolor równo się rozłożył.
Szczelny dach
Szczególnie starannie należy wykonać pokrycie dachu. W przypadku najtańszych domków zazwyczaj nie znajduje się ono w komplecie materiałów, zaś szczególnie dobrze nadają się samoprzylepne gonty bitumiczne. Łatwo się je układa, ale trzeba postarać się, aby połączenia były całkowicie szczelne. W tym celu trzeba pasy gontów układać tak, aby nie powstałyjakiekolwiek pofałdowania i równo dociskać miejsca, gdzie znajduje się klej. Resztę zrobi za nas słońce, gdyż klej ten pod wpływem ciepła wiąże bardzo mocno. I jeszcze uwaga. Do łączenia wszystkich elementów używamy wyłącznie gwoździ i wkrętów ze stali nierdzewnej.
Domek narzędziowy może służyć latami, pod warunkiem, że drewno będzie dobrze zabezpieczone.
Od spodu pasa gontów bitumicznych samoprzylepnych znajduje się pasmo kleju, zabezpieczone folią, którą należy usunąć przed montażem pokrycia. (fot. Katepal)
Pasy gontów układamy zaczynając od okapu i posuwając się w kierunku kalenicy. (rys. Bitumat)
Domki narzędziowe mają wiele zalet. Oprócz tego, że są miejscem, w którym przechowujemy narzędzia, czy potrzebne do pielęgnacji ogrodu akcesoria. Posadowienie go na ziemi powoduje, że bez większych przeszkód możemy wnosić do niego cięższe przedmioty na kółkach, jak taczki czy kosiarki. Można przechowywać w nim także meble ogrodowe i zabawki ogrodowe czy rowery. Jego montaż jest stosunkowo łatwy. Wystarczą dwie dorosłe osoby, proste narzędzia i ok. 5-10 godzin przeznaczonych na zbudowanie. Jak to mawiają – drewniane domki mają swój urok oraz z pewnością elegancko i stylowo wyglądają w ogrodzie! Drewniany domek narzędziowy będzie niewątpliwie ozdobą naszego ogrodu.
źródło grafik: flickr, pixabay
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.