Wynajmujesz, a może jesteś właścicielem mieszkania lub domu i marzysz o diametralnej zmianie wyglądu swojej łazienki? Zastanawiasz się jak tanim kosztem dokonać rewolucji w swojej łazience? Jest na to sposób, aby nie zrywając glazury odnowić, odświeżyć, zmienić wygląd płytek położonych lata temu. W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie: Czy można pomalować płytki łazienkowe?
Żywica epoksydowa
Twoja łazienka może zmienić swoje oblicze z wykorzystaniem żywicy epoksydowej. Nałożenie żywicy na płytki spowoduje, że wnętrze zyska nowy charakter. W sklepach z farbami, czy w marketach budowlanych należy pytać o farbę w postaci dwuskładnikowego wodorozcieńczalnego epoksydu. Czasami za dopłatą można uzyskać zaplanowany, wymarzony kolor, czy odcień. Zakupioną farbę – ze względu na zapis w instrukcji trzeba rozdzielić na 2 czasami 3 części – to ilość warstw nałożonych na płytki. Pierwszą część farby trzeba rozcieńczyć wodą, drugiej i trzeciej już nie. Pierwsza warstwa może być podkładem, czasami jednak producenci zalecają zakupienie innego preparatu, który należy najpierw nałożyć na oczyszczone płytki. Praktycy, których wypowiedzi można przeczytać na różnych formach budowlanych wypowiadają się, że jednak nie jest to konieczna czynność. Farba dwuskładnikowa oznacza, że pierwsze wiaderko to emulsja, a drugie zawiera bezbarwną żywicę. Producenci zalecają, aby odmierzać bardzo dokładnie odpowiednie ilości, które należy ze sobą zmieszać, aby farba dobrze pokryła płytki. Mieszanie musi przebiegać bardzo powoli. Używa się do tego wiertarki z mieszadłem. Aby uzyskać oczekiwany efekt trzeba przestrzegać każdej uwagi w instrukcji, którą sporządził producent!
Co będzie potrzebne?
- wałki i kuweta malarska,
- folia malarska,
- taśma papierowa,
- mieszadło,
- pędzel,
- waga,
- detergenty do wyczyszczenia podłoża,
- detergenty do odtłuszczenia podłoża,
- czasami bywa potrzebny grunt
- i najważniejsza - dwuskładnikowa farba do malowania płytek.
Co należy zrobić?
- Najważniejszą rzeczą jest staranne przygotowanie łazienki do przeprowadzenia niezbędnych prac. Duże znaczenie ma też odpowiednie przygotowanie płytek, ponieważ od jakości wykonania tej prace będzie zależał wynik remontu. Płytki trzeba oczyścić, umyć wodą z detergentem tak, aby pozbyć się brudu, kurzu, tłuszczu i kamienia. Kamień w postaci nalotu czasami zalega na powierzchniach, na które regularnie wylewana jest woda.
- Nie mniej istotne od oczyszczenia płytek jest poprawne ich spłukanie. Każdy fragment glazury na którym pozostanie choćby najmniejsza kropla czy smuga po detergencie może zniszczyć nasza pracę i zaburzyć efekt końcowy.
- Płytki nie narażone na działanie wody można pokryć gruntem w postaci farby epoksydowej rozcieńczonej z wodą (10%). Jeśli rozmieszasz sobie taki roztwór, to pamiętaj, aby nie zabierać się od razu do pracy, ale odczekać kilka do kilkunastu minut, ponieważ pęcherzyki powietrza wytworzone podczas mieszania mogą się osadzić na płytkach. Można mieszać wiertarką z mieszadłem, ale farbę trzeba zużyć do 1,5 godziny po wymieszaniu – trzeba o tym pamiętać. Warto wziąć też pod uwagę, że trochę inaczej należy przygotować ścianę, na której znajduje się prysznic lub inne fragmenty „wypłytkowanych powierzchni” regularnie narażonych na działanie wody. W przypadku takich miejsc zaleca się użycie tzw. dwuskładnikowego podkładu na płytki (i gładkie, zwarte powierzchnie), aby poprawić przyczepność tych płaszczyzn na działanie farby.
- Zanim zaczniemy pokrywać ściany warstwą farby powinniśmy pędzelkiem pokryć wszystkie fugi.
- Farbę nanosimy na płytki za pomocą wałka z gąbki i kuwety malarskiej. Nie bez znaczenia jest też kolejność i czas wykonywanej pracy, gdyż fugi trzeba pokrywać stopniowo, np. dookoła 3 rzędów płytek i od razu trzeba pokrywać farbą płytki. Gdybyśmy pomalowali najpierw fugi i dopiero na koniec „wywałkowali” płytki, to może się okazać, że nie uda nam się zniwelować nierówności związanych z nałożeniem farby na fugach i powierzchni płytek. Mogą być widoczne smugi, które ze względu na właściwości farby szybko się utwardzą.
- Po zakończeniu całości prac należy odczekać kilkanaście od kilkudziesięciu godzin i pokryć druga warstwą łazienkę. Kolejne warstwy nakładamy już nie rozcieńczając ich wodą. Farba, której używamy do malowania płytek schnie 3 do 4 dni. Jest to konieczny warunek, ponieważ wymaga tego ich późniejsza odporność chemiczna. Trzeba bardzo uważać, by w tym czasie nie zabrudzić powierzchni płytek, czy nie daj Boże nie zachlapać jej wodą!
Praktyczne rady – nie od parady!
Z jakimi problemami może wiązać się osobiste przemalowanie płytek łazienkowych? Można wyróżnić kilka konkretnych rad, które wiążą się najczęściej z organizacją pracy, kolejnością czynności podczas malowania czy jakości używanego sprzętu. Oto kilka z nich:
- zacznij od kawy - dokładnie przestudiuj instrukcję
- dokonaj zakupów niezbędnych elementów, ponieważ przy malowaniu farbą do płytek nie ma opcji, abyś wyskoczył do sklepu po coś, czego uprzednio zapomniałeś!
- zaplanuj czas i kolejność wykonywanych prac, tak, aby nic Ci nie przeszkodziło w ich przeprowadzeniu. Ważne jest rozdzielenie farby na mniejsze partie.
- nie oszczędzaj na jakości pędzla do malowania fug, ponieważ najtańszym pędzlom może wypadać włosie!
- fugi powinny zostać pokryte farbą podczas nakładania pierwszej warstwy
- podczas malowania fug, koniecznie zorganizuj sobie dostęp do wałka i farby, ponieważ trzeba od razu niwelować wszelkie nierówności pozostawiane na krawędziach płytek. Trzeba pamiętać, że farba dosyć szybko wysycha
- nie oszczędzaj na jakości i ilości wałków, malując kolejne warstwy używaj nowych, wówczas odniesiesz zaplanowany efekt!
Osobom, które cokolwiek w swoim życiu pomalowały - odświeżenie łazienki metodą „nowa farba na stare płytki” – opisane powyżej czynności nie powinny przysporzyć większych trudności. Z pewnością farba nałożona na kafelki totalnie zmieni Twoja łazienkę. Wiadomo, że nie kafelkujemy łazienek co kilka lat. Nie każdy może sobie pozwolić na łazienkowe rewolucje dotyczące mód i trendów w postaci nowych płytek – ich wzorów, kolorów czy faktur oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych z prysznicami, wannami czy umywalkami. Jeśli przemalujesz swoja łazienkę możesz innowacyjnie i rewolucyjnie potraktować też jej wyposażenie „ruchome”, czyli; meble, lustra, oświetlenie i dodatki. Zobaczysz, efekt będzie zaskakujący! Jeśli jednak nie zdecydujesz się na “odmalowanie” swoich płytek, to być może zainteresuje Cię inny artykuł - Remont łazienki od A do Z.
źródło grafik: Pixabay
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.