W erze alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu warto zgłębić temat podczerwieni, stanowiącej nie tylko wygodne, ale również ekologiczne rozwiązanie dedykowane głównie do domów prywatnych. Jakie są jego zalety i wady? Czy ogrzewanie podczerwienią sprawdzi się w każdej sytuacji i jest dla nas bezpieczne?
dowiesz
się:
- co to są i jak działają promienie podczerwone;
- jak działa ogrzewanie podczerwienią;
- jakie są wady i zalety tego rozwiązania;
- jakie są różnice w ogrzewaniu grzejnikami i podczerwienią;
- gdzie warto zastosować taki system grzewczy.
Czy ogrzewanie podczerwienią ma sens? Źródło: Pixabay.com
Co to są promienie podczerwone i czy są dla nas bezpieczne
Promienie podczerwone IR są rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Jest ono zupełnie naturalne, emitowane przez otaczające nas obiekty o temperaturze wyższej niż 0 stopni K, w tym nasze ciała. W naturze źródłem fal podczerwonych jest np. Słońce. Warto wiedzieć także o tym, że dzielą się one na fale krótkie IR-A, średnie IR-B i długie IR-C.
Promieniowanie podczerwone jest dla człowieka bezpieczne, nie zawiera promieniowania UV. Ta technologia jest często wykorzystywana w urządzeniach leczniczych w szpitalach, przychodniach, SPA a nawet w inkubatorach.
Jak działa ogrzewanie za pomocą podczerwieni
Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje energię elektryczną, która jest zamieniana na promieniowanie cieplne prawie bez strat. Może być stosowane prawie w dowolnym miejscu takim jak dom, biuro – najlepiej sprawdza się w budynkach o dużej kubaturze, w których klasyczne grzejniki są nieopłacalne (obiekty przemysłowe, kościoły, hale sportowe). Ogrzewanie na podczerwień jest zaliczane jako ekologiczny i bezpieczny system grzewczy, który nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery. Może być nawet zastosowane na zewnątrz – w ogrodzie zimowym, ogródku restauracyjnym czy na przydomowym tarasie.
Porównując ogrzewanie na podczerwień do tradycyjnego ogrzewania za pomocą grzejników, warto wiedzieć o tym, że nie następuje zjawisko uwarstwienia temperatur prowadzące do strat statycznych, a tym samym wyższych kosztów za ogrzewanie. Promienniki na podczerwień i panele grzewcze podgrzewają bezpośrednio przedmioty, na które padają fale, dzięki czemu rozkład temperatury jest bardziej naturalny. W pomieszczeniach zazwyczaj występują o wiele mniejsze różnice temperatury, oscylujące wokół kilku stopni C (w przypadku grzejników nawet do 10 stopni C).
Nie występują również ruchy konwekcyjne, dzięki czemu w pomieszczeniach unosi się mniej zanieczyszczeń i kurzu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Ogrzewanie grzejnikowe ociepla powietrze, od którego grzeją się np. mury domu, a podczerwień oddziałuje bezpośrednio ściany, ludzi i meble. Dzięki temu ciepło generowane przez promienniki jest oddawane do pomieszczenia przez dłuższy czas, przekładając się na niższe koszty ogrzewania.
Promienniki IR 0, źródło: pinterest.com
Panel IR, źródło: pinterest.com
Jakie są wady i zalety ogrzewania na podczerwień
Poza wymienionymi wyżej cechami, ogrzewanie na podczerwień sprawia, że w domu nie rozwija się pleśń, ściany nie ulegają zawilgoceniu. Jeśli dobierzemy specjalne produkty, może być ono stosowane także w łazience, zapobiegając typowym problemom tego pomieszczenia związanym z podwyższoną wilgotnością. Nie wysusza ono powietrza, chroniąc drogi oddechowe przed podrażnieniami.
Ogrzewanie na podczerwień jest bardzo estetycznym rozwiązaniem – płyty grzewcze mogą być zamontowane na ścianie, powieszone na suficie, ale również pod podłogą. Swoim wyglądem przypominają nawet żyrandol, a podłużne grzałki doskonale pasują do stylu loftowego.. W ofercie producentów można znaleźć produkty ze specjalnymi grafikami, które podnoszą walory estetyczne we wnętrzu. Elementy grzejne w tego typu ogrzewaniu są bardzo żywotne, łatwe w instalacji i nie wymagają kosztownych remontów – podłączamy urządzenia do instalacji elektrycznej, by mogły praktycznie od razu ogrzać wybrane pomieszczenia.
Pamiętajmy również o tym, że podczerwień ma działanie lecznicze – pomaga m.in. redukować bóle reumatyczne, mięśni, stawów i stosuje się ją do leczenia licznych schorzeń.
Jakie są wady ogrzewania na podczerwień? Pomimo tego, że koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie, z powodu zasilania prądem, opłaty związane z poborem mogą rosnąć, szczególnie w przypadku podwyższania cen przez dystrybutorów. Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzeje wody, dlatego zajdzie konieczność zapewnienia dodatkowego źródła ciepła. Do wad można zaliczyć także koszty inwestycyjne – zakup paneli przeliczony na powierzchnię potrzebną do ogrzania może okazać się sporą inwestycją, która zwróci się jedynie w przypadku dobrego stanu izolacji cieplnej i innych czynników.
Alternatywne źródła ciepła
Ogrzewanie na podczerwień jest z pewnością interesującą alternatywą ogrzewania dla alergików i osób szukających oszczędności wtedy, gdy tradycyjne systemy nie są opłacalne np. z powodu wysokości budynku. Ostatnie zaostrzenia przepisów sprawiają, że chętniej szukamy alternatyw – podczerwień może być rozwiązaniem również dla ciebie. Marzysz o samowystarczalnym domu? Przypomnij sobie nasz wcześniejszy tekst, w którym proponujemy właśnie wykorzystanie podczerwieni podłączonej do paneli słonecznych.
Co myślisz o ogrzewaniu podczerwienią? Jest to nasza przyszłość czy raczej chwilowy trend?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.