Konstrukcje domów parterowych w naszym kraju cieszą się mniejszą popularnością niż konstrukcje wielopoziomowe z poddaszem. Jednak wielu użytkowników jednokondygnacyjnych budynków nie wyobraża sobie funkcjonowania w innych konstrukcjach. Czy domy parterowe to konstrukcje jedynie dla starszych małżeństw? Może jednak przy odpowiednim rozplanowaniu zajdą w nich miejsce także większe rodziny? Przedstawiamy wady, zalety i wymagania, jakie trzeba spełnić, żeby wznieść taką konstrukcję.
dowiesz
się:
- dla kogo przeznaczone są domy parterowe
- jakich przestrzeni potrzebują niskie budowle
- czy domy parterowe są tańsze od wielopoziomowych
Czy warto stawiać domy parterowe?
Kto najchętniej wybiera domy parterowe?
Przyjęła się powszechna opinia, że domy parterowe to budynki przeznaczone głównie dla starszych ludzi. Wpływa na to brak schodów i wejście do wewnątrz z poziomu podjazdu. Takie udogodnienia z pewnością docenią starsze osoby, które cierpią na dolegliwości organów ruchowych czy inwalidzi. Jednak nie tylko w ich stronę kierowane są projekty takich konstrukcji.
Niskie budowle ukryte wśród wysokich drzew i innych roślin dają poczucie doskonałego kontaktu z naturą. Dlatego niskie domy z możliwością wyjścia na taras czy wprost do ogrodu pozwalają cieszyć się przyrodą. Niestety bywają uznawane za mało designerskie i często projektantom brakuje pomysłu, żeby wyciągnąć z bryły niskiego budynku dodatkowe walory estetyczne.
Na takie konstrukcje z pewnością powinny się zdecydować osoby, którym zależy na czasie. Niskie budynki nie wymagają wznoszenia kolejnych poziomów stropów i oczekiwania na wiązanie mieszanek betonowych. Należy się tylko zastanowić, czy skrócenie czasu pracy nawet o kilka tygodni może być argumentem przy budowie obiektu na dziesiątki lat?
Czy warto stawiać domy parterowe? zdjęcie: pxhere.com
Wymagania dotyczące domów parterowych
Zanim zdecydujemy się na dom jednorodzinny, warto ocenić własne zasoby nie tylko w odniesieniu do oszczędności na koncie, ale także wartości niematerialnych. Od poprawności naszej oceny zależy, czy dom okaże się strzałem w dziesiątkę, a może powodem piętrzących się problemów.
Rozległa i prosta działka
Oceniając pod kątem metrażu domów jednorodzinnych, największym zainteresowaniem cieszą się budynki o powierzchni około stu metrów kwadratowych. W domach kilkukondygnacyjnych ta powierzchnia rozkłada się na więcej poziomów niż w domach parterowych. W związku z tym na działce budowlanej więcej miejsca należy przeznaczyć na zabudowę. Potrzeba zatem parceli o odpowiednich wymiarach, na której można ulokować dom w odległościach zgodnych z prawem. Dodatkowo budynki o sporej powierzchni najlepiej budować na działce płaskiej, gdzie różnice poziomów są minimalne.
Liczba osób
Budując dom jednorodzinny, warto przewidzieć ile osób docelowo w nim zamieszka. Ważna jest ta liczba w odniesieniu do obecnej sytuacji oraz potencjału na przyszłość. Nastoletnie dzieci w niedalekiej przyszłości będą chciały zakładać własne rodziny. Tymczasem w jednopoziomowym domu trudno stworzyć strefę dla młodych rodziców na tyle intymną, by czuli się w niej komfortowo. W domach piętrowych jest to znacznie łatwiejsze.
Charakter rodziny
Ocena zasobów to także charakterystyka rodziny, nie tylko jej skład. Jeden poziom dla wszystkich wymusza częste i intensywne kontakty międzyludzkie. Mieszkańcy będą wpadać na siebie przed wyjściem do pracy, podczas posiłków, wypoczynku, czy wieczornej toalety. Jeśli członkowie rodziny lubią spędzać ze sobą dużo czasu i najlepiej czują się właśnie w dużym gronie, dom parterowy będzie idealny. Nieco trudniej będzie, jeśli relacje nie są najlepsze, a każdy z członków rodziny lubi indywidualnie zajmować się swoimi sprawami.
Czy warto stawiać domy parterowe?
Strefy w domach parterowych
Dlaczego tak ważne są relacje pomiędzy mieszkańcami w domach jednopoziomowych? Zanim do tego dojdziemy, warto przypomnieć sobie podział na strefy w większości domów. Najczęściej wyróżnia się dwie podstawowe strefy:
- dzienna - przestrzeń spotkań rodziny i zacieśniania relacji, do której należy kuchnia, jadalnia, salon czy gabinet,
- nocna - to miejsca bardziej prywatne, zamknięte dla gości. Tu znajdują się łazienki z sypialniami, pokój dla dzieci czy sauna z siłownią.
Domy wielopoziomowe z reguły podzielone są według klucza określającego strefy. Strefa dzienna jest na pierwszym poziomie, tymczasem nocną lokuje się na wyższej kondygnacji. Pozwala to rozdzielić ich cechy i korzystać z funkcji każdej strefy niezależnie od siebie. W przypadku domów jednorodzinnych nawet doskonale zaprojektowanych te strefy mogą się nawzajem przenikać, co nie zawsze jest pożądane.
Czy warto stawiać domy parterowe? zdjęcie: pxhere.com
Koszt domu parterowego
Wielu inwestorów jako główne kryterium wyboru domu traktuje jego cenę. Czy w takim razie domy parterowe przykują uwagę osób, które chcą w możliwie najmniejszy sposób obciążyć budżet? Możemy spróbować dokonać ogólnego porównania domów parterowych i wielokondygnacyjnych przy założeniu, że będą miały podobną powierzchnię użytkową.
Domy parterowe przede wszystkim stawiane są szybciej, ponieważ nie wymagają wznoszenia stropów. Spadają zatem koszty robocizny i część kosztów związanych z doborem materiałów budowlanych. Nieco łatwiej wygląda kwestia ocieplenia regularnej bryły niskiego budynku.
Niestety na niekorzyść niskich budowli przemawia większa połać dachowa, która musi pokryć rozległy budynek. To z kolei generuje wyższe koszty w porównaniu z domami wielokondygnacyjnymi. Przeprowadza się także bardziej rozległe prace ziemne szczególnie w budynkach podpiwniczonych.
Jak to zwykle w podsumowaniach bywa, trudno wskazać jednoznacznie, czy domy parterowe to dobry wybór. Wszystko zależy od naszych preferencji, charakteru działki czy perspektyw na przyszłość. Dla szerszego rozpoznania sprawy warto zapoznać się z wadami i zaletami domów z poddaszem. Dodatkowa wiedza pomoże znaleźć dobre rozwiązanie i podjąć właściwą decyzję.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.