Budowa własnego domu to marzenie większości ludzi będących w różnej sytuacji życiowej. Bardzo często jedynym problemem, jaki staje na drodze do realizacji tego celu, są finanse. Nawet biorąc pod uwagę spore możliwości kredytowe, budowa domu dla większości okazuje się bardzo kosztowna, a zobowiązania obciążają comiesięczny budżet przez następne kilkadziesiąt lat. Co w takim razie zrobić, żeby ta inwestycja okazała się nieco tańsza i czy w ogóle da się to zrobić?
dowiesz
się:
- czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych;
- jak ograniczyć koszty prac budowlanych;
- na czym nie wolno oszczędzać;
- kiedy kupić tanie materiały.
Czy warto szukać oszczędności podczas budowy?, zdjęcie: Pxhere.com
Przemyślany plan budowy
Choć wspominaliśmy już wcześniej o tym, jak inwestować, żeby nie przeinwestować, temat nie przestaje być aktualny. Sporo zależy od samego założenia, w jaki sposób będzie przebiegała budowa. Jeżeli nie korzystamy z pomocy firm deweloperskich kompleksowo zajmujących się budową, jesteśmy zmuszeni sami zorganizować całe przedsięwzięcie. Jest to zadanie trudne, ale przy odrobinie doświadczenia powinno się zakończyć sukcesem. To także sposób na ograniczenie kosztów związanych z zarządzaniem i logistyką, jakie często doliczają do swojej pracy firmy deweloperskie.
Odpowiednie rozplanowanie prac w oparciu o sumiennie przygotowany kosztorys to klucz do oszczędności czasu, a co za tym idzie także funduszy. Nieodpowiednie zgranie ekip specjalistów, maszyn, czy dostaw towaru może narazić nas na dodatkowe koszty. Jeśli grupa dekarzy będzie czekała dzień na materiał do wykończenia dachu, ich czas postoju najczęściej obciąży kieszeń inwestora.
Spore znaczenie ma także odpowiednie przechowywanie i magazynowanie materiałów budowlanych. Cześć materiałów można zakupić znacznie wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem danego etapu prac. Bloczki z betonu komórkowego z pewnością przydadzą się do wznoszenia ścian, a przechowywane w przemyślanym miejscu, mogą pojawić się na placu budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac ziemnych. Jeśli istnieje szansa zakupu niektórych materiałów w nieco niższej cenie, może to także mieć wpływ na obniżenie kosztów całej inwestycji.
Czy warto szukać oszczędności podczas budowy?, zdjęcie: Pxhere.com
Miejsce na oszczędności
Nie każdy decyduje się na samodzielne zarządzanie budową, jednak nie oznacza to, że w tym układzie nie należy szukać oszczędności. Na koszt inwestycji będziemy mieli wpływ już na etapie projektowania budynku. To wówczas inwestor zadecyduje o ilości pomieszczeń, ich rozplanowaniu, czy ogólnej bryle budynku. Warto wziąć tu pod uwagę między innymi koszty ogrzewania, które rosną wraz z kubaturą budynku. Także nieregularna bryła obiektu może mieć wpływ na koszty budowy. Łatwiej wznosi się proste ściany niż łuki, wieżyczki, czy inne dekoracje.
Miejscem, w którym mamy szansę poszukać oszczędności, jest wnętrze budynku. Konkretnie chodzi o materiały wykończeniowe i elementy wyposażenia wnętrz. Dobrej jakości farby o powłoce wodoodpornej czy trwałej na ścieranie przydadzą się przede wszystkim w miejscach narażonych na większy ruch. Malowanie nimi kotłowni, czy sypialni nie jest potrzebne, a narazi nas na większe koszty. Także w mniej uczęszczanych pomieszczeniach, jak piwnica czy suszarnia nie będą nam potrzebne drogie lampy, czy ekskluzywne płytki podłogowe.
Podobnie jest z zakupem wyszukanych i drogich mebli, które obecnie polecane są przez uznanych dekoratorów wnętrz. Inwestycja w ekstrawaganckie elementy wyposażenia może pochłonąć lwią część budżetu, a meble za kilka sezonów okażą się niemodne. Warto postawić na mniej wyszukane tańsze elementy wyposażenia, które pewnie za kilkanaście lat wymienimy podczas odnawiania wnętrza.
Na czym nie warto oszczędzać?
Jest kilka etapów podczas budowy i projektowania budynku, w których oszczędności zdecydowanie nie są wskazane. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o zakupie materiałów konstrukcyjnych do wznoszenia ścian, stropów czy konstrukcji dachu. To te elementy będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo domowników i trwałość całego budynku. Nie warto sięgać po zamienniki o niższej jakości i bez certyfikatów jakości, ponieważ to jedynie pozornie obniża koszty. Często takie wyroby nie spełniają podstawowych norm, a niska cena może też świadczyć o nieodpowiednim przechowywaniu materiałów, w wyniku czego są uszkodzone.
Na etapie projektowania nie warto ciąć kosztów w czasie projektowania i budowy izolacji termicznej. Zakup tańszego styropianu do ocieplania fasad czy fundamentów może doprowadzić w przyszłości do zwiększenia kosztów ogrzewania. Wspominaliśmy już wcześniej o tym, jaki wpływ na ogrzewanie ma styropian grafitowy i czy taka inwestycja jest bardziej opłacalna. W tym punkcie warto wziąć pod uwagę także politykę UE, która coraz mocniej zachęca do tworzenia budynków pasywnych i zeroenergetycznych.
Jeszcze jednym elementem, na którym oszczędności wydają się niewskazane, jest zakup działki budowlanej. Jeśli nie posiadamy ziemi, z pewnością przed jej zakupem odwiedzimy mnóstwo lokalizacji. Choć ceny są bardzo zróżnicowane, warto przyjąć koszt jako ostatnie kryterium wyboru. Często oszczędność kilku tysięcy złotych i zakup działki w pobliżu autostrady, torów kolejowych, czy niedaleko terenów zalewowych stanie się przyczyną sporych niedogodności. Warto zatem wybrać miejsce, w którym poczujemy się dobrze i komfortowo, ponieważ spędzimy w nim zapewne kilkadziesiąt kolejnych lat.
Czy warto szukać oszczędności podczas budowy?, zdjęcie: Pxhere.com
Jak obniżyć koszty materiałów budowlanych nie tracąc na ich jakości?
Choć wspomniano już, że na materiałach budowlanych nie powinno się oszczędzać, nie oznacza to, że zmniejszenie kosztów zakupu jest niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja rynku i wyszukiwanie promocji na interesujące nas materiały budowlane. Powszechnie wiadomo, że część składów budowlanych obniża ceny materiałów budowlanych w okresie zimowym. Jeśli porównamy ceny i skorzystamy z oferty solidnego dostawcy, możemy kupić dobrej jakości materiały, generując spore oszczędności.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.