Czym i jak szpachlować ściany? – Zrób to sam!

Czym i jak szpachlować ściany? – Zrób to sam!

Szpachlowanie ścian jest dosyć prostą czynnością, którą możemy wykonać samodzielnie mając na ten temat oczywiście podstawową wiedzę. Czym szpachlować ściany i jakie są poszczególne etapy, które zagwarantują nam równą i gładką powierzchnię? Czy zawsze musimy używać gruntu i dwóch warstw materiału? Jeśli chcecie samodzielnie wyrównać powierzchnię ścian, dowiedzcie się jak szpachlować krok po kroku!

Czym szpachlować ściany

Przed procesem szpachlowania musimy zagruntować ściany. Możemy to zrobić gruntem polimerowym, który należy dobrać w zależności od stopnia chłonności podłoża. Tego rodzaju działania wykonuje się po to, by ujednoliciły chłonność ścian, wzmocnić je i zwiększyć przyczepność mas szpachlowych. Warto wiedzieć o tym, że grunt zapobiega również szybkiemu oddawaniu wody do podłoża, dzięki czemu gwarantuje idealne warunki do wysychania produktów nawierzchniowych.

Jeśli nie musimy szpachlować całych ścian, gdyż zależy nam na ukryciu pęknięć czy rys, możemy użyć elastycznej masy szpachlowej (nazywanej również naprawczą), która nie tylko kryje aktualne uszczerbki, ale również zapobiega powstawaniu nowych pęknięć. Należy jednak pamiętać o tym, że po wyschnięciu musimy wyrównać podłoże gładzią gipsową, gdyż niektóre produkty pozostawiają widoczne włókna.

Powierzchnia o słabej kondycji, która posiada znaczne nierówności i ubytki, powinna być wyrównana gipsem szpachlowym. Jest on głównie przeznaczony do spoinowania płyt g-k, wypełniania ubytków, mniejszych rys i wygładzania ścian. Można kupić produkty suche, które należy dopiero przygotować lub gotowe masy do wnętrz. Jeśli wolimy zaoszczędzić kilka złotych i wybrać produkt suchy, warto zamówić gips bezpyłowy, który zaoszczędzi nam czasu na sprzątaniu (szczególnie jeśli tylko remontujemy i pył może dostać się w różne zakamarki). Na ścianę możemy jednorazowo nakładać warstwę o grubości 5 mm.

Gładź gipsową (inaczej szpachlową) stosuje się jako warstwę wykończeniową lub właściwą w przypadku wyrównywania bardzo lekkich nierówności (np. ziarnistości ściany). Produkt ma dłuższy czas wiązania niż gips szpachlowy, ale jednocześnie jest o wiele łatwiejszy w szlifowaniu i obróbce. Na ścianę możemy jednorazowo nałożyć warstwę o grubości 2 mm. Nie wolno układać gładzi gipsowych bezpośrednio na ścianie z betonu komórkowego z powodu ryzyka popękania.

Reklama


Niektórzy z nas do reperacji ubytków wybierają również gips modelowy, który szybko schnie i pozostawia ścianę gładką, bez konieczności żmudnego szlifowania. Możemy również użyć gipsu budowlanego, który służy do mocowania listw, narożników czy gniazd elektrycznych, jednak szybko wiąże i jest trudny w wyrównaniu.

Narzędzia i produkty potrzebne do szpachlowania:

- szpachelka,
- paca,
- środek gruntujący,
- pędzel do gruntowania,
- wiadro,
- mieszarka lub wiertarka z nakładką do mieszania,
- papier ścierny ,
- masa szpachlowa,
- gładź szpachlowa,
- narożniki aluminiowe,
- poziomica.

Szpachlowanie krok po kroku

1 – Przygotuj powierzchnię ściany

Podłoże, które chcemy szpachlować musi zostać wysezonowane. Oznacza to, że powinniśmy odczekać 3-4 tygodnie, by tynk dojrzał i zakończyły się wszystkie procesy wiązania. Jeśli chcemy szpachlować gotowe podłoże (np. ściany w starym domu), musimy usunąć ze ścian wszystkie wystające elementy (np. gwoździe) i zbadać stabilność wcześniejszych warstw farby. Jeśli ściana łuszczy się, odpadają z niej kawałki, widać pęknięcia, to musimy oczyścić dokładnie powierzchnię przed przejściem do kolejnego kroku.

2 – Zagruntuj ścianę

Gdy ściana została odpowiednio przygotowana, możemy ją zagruntować. Używamy do tych czynności produktów, o których pisałam wyżej. Po zagruntowaniu musimy odczekać określoną na opakowaniu ilość czasu, po której możemy przejść dalej.

3 – Napraw rysy, pęknięcia i ubytki

Przed docelowym szpachlowaniem powinniśmy zadbać o naprawę rys, pęknięć i ubytków, do których można wykorzystać np. elastyczną masę naprawczą. Uzupełnienie ubytków często zaczynamy od przewodów elektrycznych, a dopiero później przechodzimy do miejsc styku drzwi i okien ze ścianą, kończąc na wykończeniu pozostałych drobnych ubytków.

4 – Zabezpiecz narożniki

Jeśli chcesz zabezpieczyć narożniki, musisz nałożyć na nie masą szpachlową i zatopić w niej profile aluminiowe. Tego rodzaju działania warto wykonać wtedy, gdy dany narożnik ściany będzie narażony na obtłuczenia.

5 – Szpachluj – warstwa pierwsza

Po zabezpieczeniu narożników możemy przejść do szpachlowania. Przygotowana lub gotowa masa nie powinna mieć żadnych grudek, dlatego należy zadbać o jej dokładne wymieszanie. Masę nanosimy na ścianę za pomocą packi i szpachelki – im większa powierzchnia, tym cały proces pójdzie nam sprawniej. Szpachelka, którą nanosimy masę musi być czysta. Inaczej zobaczymy na ścianie nieestetyczne bruzdy. Szpachlowanie wstępne, które ma wygładzić ścianę, powinniśmy zaczynać od brzegów, przechodząc do środka. Nie zaleca się mocnego przyciskania pacy, by nie dopuścić do powstania efektu przypalania gipsu. Maksymalna grubość tej warstwy powinna wynosić 5 mm.

W tym momencie warto wspomnieć o tym, że możemy szpachlować na mokro oraz na sucho. Jeśli stosujemy metodę na mokro, możemy od razu nakładać kolejną warstwę, a jeśli na sucho, musimy odczekać, aż ściana będzie zupełnie sucha. Jeśli stosujemy dwie różne masy (np. masa szpachlowa i gips szpachlowy), zaleca się szpachlowanie metodą na sucho.

6 – Szpachluj – warstwa druga

Po związaniu pierwszej warstwy możemy nanieść drugą, która służy do ostatecznego wygładzenia powierzchni ścian. Tak jak pisałam wcześniej, na tym etapie stosuje się gładź szpachlową, która ma krótszy czas wiązania i jest łatwa w szlifowaniu. Nakładamy ją podobnie jak masę szpachlową pamiętając o tym, że jej maksymalna grubość powinna wynosić 2 mm.

7 – Wyszlifuj powierzchnię i nałóż grunt

Gdy wszystkie nałożone środki wyschnęły i dobrze związały, powinniśmy przystąpić do szlifowania powierzchni ścian. Możemy do tej czynności użyć zwykłego papieru ściernego lub zamocować go na specjalnych pacach, które ułatwiają działania. Zaleca się używanie produktu o granulacji 100-150, jednak możemy samodzielnie dobrać odpowiednią ziarnistość. Szlifowanie, podobnie jak szpachlowanie, zaczynamy od rogów ścian, pracując systematycznie od góry do dołu. Wykonujemy okrężne ruchy, które pozwolą na idealne wyrównanie całej powierzchni. Na koniec oczyszczamy ściany z pyłu i aplikujemy na nie grunt – gotowe!

Chcecie zobaczyć wideo pokazujące jak szpachlowanie wygląda w rzeczywistości?

Szpachlowanie jest dla każdego

Szpachlowanie pomimo tego, że bywa żmudne i wyczerpujące, jest prostą czynnością, dzięki której wyrównamy powierzchnie ścian. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, wyposażmy się w komplet narzędzi i odpowiednie materiały oraz przeczytajmy jeszcze raz instrukcję. Gdy uda wam się skończyć, z pewnością żadne remontowe wyzwania nie będą już takie straszne.

Jakie produkty polecacie do szpachlowania ścian?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-08-31

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również