Czym są dekory i dlaczego warto je stosować?

Standardowe płytki ceramiczne wydają się już niemodne, ale co chwilę czymś zaskakują. Nie chcą wyjść z naszych łazienek i całą mocą bronią się przed tym. Co pewien czas w sklepach można znaleźć nowy krzyk mody – płytki wielkoformatowe, szklana mozaika lub właśnie dekory.

Remont to dobra okazja, aby wymienić stare płytki na nowe. Wbrew najnowszym poradom o malowaniu, tynku dekoracyjnym lub drewnie oraz absolutnej rezygnacji z ceramiki na ścianach. Wiele osób wbrew wszystkiemu nadal stawiają na ten materiał – i dobrze, ponieważ żaden inny nie jest tak odporny i nie posiada tak dobrych właściwości do łazienek jak stara, dobra płytka.

Słowo wstępu o dekorach

Standardowe płytki kojarzą się z taniością oraz często tandetą. Jednak nowoczesny design oraz aktualne trendy na rynku pozwalają zastosować ceramikę w nowy, odświeżony sposób. Płytki z dekorem pozwalają na całkowicie nowe akcenty w łazience, a w sklepach można znaleźć je w wielu wzorach i fakturach.

Warto jednak wiedzieć, że bezbłędne ułożenie płytek z dekorem wymaga często porad profesjonalisty. Nie zawsze uda się to wykonać własnoręcznie w taki sposób, aby efekt był zadowalający.

Reklama


Dlaczego warto stosować płytki z dekorem?

Płytki ceramiczne posiadają doskonałe właściwości – są trwałe, niezawodne, łatwe do czyszczenia i ogólnie idealne do pomieszczeń wilgotnych, jak łazienka lub kuchnia.

Płytki z dekorem służą do wydzielania przestrzeni przy zastosowaniu oddzielnych wzorów lub kolorów. Pozwalają na wyodrębnienie części kąpielowej lub prysznicowej oraz umywalki i wc. Dzięki nim można stworzyć umowne granice w pomieszczeniu, skierować wzrok w konkretne miejsce lub zorganizować przestrzeń.

Na rynku można znaleźć płytki o zróżnicowanej fakturze, które mogą przełamać przestrzeń utrzymaną w monochromatycznych barwach – różnych odcieniach szarości. Jednocześnie zastosowanie jaskrawego koloru pozwoli zwrócić uwagę w konkretne miejsce lub pozwoli zamaskować pewne wady łazienki.

Dekorami możemy optycznie zwiększyć pomieszczenie lub obniżyć zbyt wysoką łazienkę. Jednocześnie dostępne są płytki z dekorem o określonych motywach (roślinność, grafiki) – pozwala to na nieskończenie wiele zastosowań aranżacyjnych.

Czego nie można zrobić z dekorem?

Eksperci od aranżacji odradzają łączenie w jednym wnętrzu dwóch i więcej motywów. Wprowadzi to do pomieszczenia chaos i będzie wyglądało nieestetycznie. O wiele lepszym wyborem jest postawienie na jeden, mocny wzór niż kilka delikatnych.

Płytka z dekorem powinna również nawiązywać do pozostałych elementów w pomieszczeniu – do innych płytek oraz wyposażenia. Wyjątkiem są tutaj czarne i białe płytki, ponieważ pasuje do nich większość motywów dekoracyjnych.

Warto również zauważyć, że nie jest dobrym pomysłem łączenie różnych gatunków dekorów. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na fakturę oraz typ samego dekoru.

Idealnym miejscem na stworzenie akcentu z dekoru są główne elementy łazienki – obudowa wanny, strefa nad umywalką lub główna ściana pomieszczenia.

Zastosowanie wzorzystego dekoru pozwoli przykuć uwagę do elementów, na których nam zależy, a odwrócić ją od mniej interesujących miejsc.

Jeżeli stawiamy na monochromatyczne kolory w łazience to bardzo ciekawym pomysłem jest przełamanie tych barw przy pomocy wymurowanej kabiny prysznicowej, której ściany ozdobione są barwnym dekorem w pastelowych kolorach.

Warto pamiętać, że duże i ciemne motywy dekorów mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie oraz zmienić jego proporcję. Przykładowo zastosowanie pionowej listwy z dekorów o jasnych kolorach pozwoli na optyczne podwyższenie sufitu. Ta sama kombinacja, ale w poziomie obniży go.

Dekory nadały płytkom ceramicznym kolejne życie. Ponownie możemy połączyć luksusowe, nowoczesne wnętrza z tym materiałem. Nie muszą one być symbolem kiczu, a coraz częściej charakteryzują bogate wnętrza. Dekory są również chętnie stosowane przez projektantów, który cenią je za swoje walory użytkowe oraz duży wybór wzorów i kolorów.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-07-02

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również