Z drewna bardzo często wykonuje się ogrodzenia i nie są to jedynie popularne sztachety. Jest to jednak materiał stosunkowo nietrwały, w porównaniu do metali czy kamieni, dlatego musi być szczególnie pieczołowicie konserwowany. Jak zatem powinniśmy przeprowadzić czyszczenie i impregnację ogrodzeń drewnianych? Czy każdorazowo wystarczy zwykłe mycie i nałożenie odpowiedniego preparatu?
Wybierając materiał na płot zastanów się nad jego trwałością
Często zamawiając ogrodzenie czy kupując materiał, nie zastanawiamy się nad tym, od czego zależy trwałość drewnianego płotu. Tymczasem zacząć należy od wybrania odpowiedniego gatunku drewna. Najczęściej ogrodzenia robi się z sosny lub świerku, przeznaczając na słupki twardy i bardziej odporny dąb. Warto jednak wiedzieć, że są znacznie trwalsze, choć niewątpliwie droższe gatunki drzew: wiąz, modrzew, jesion, olcha i osika. Wystrzegać za to należy się lipy, topoli, wierzby, brzozy i jaworu, gdyż te gatunki drewna dość szybko niszczeją.
Najbardziej trwałe są ogrodzenia drewniane z drewna litego, które przez długi czas doskonale broni się przed działaniem wilgoci czy promieniowania UV. Najmniej trwałe i wymagające częstej oraz dokładnej konserwacji są sztachety i panele, które powstają na skutek obróbki innych elementów.
Zniszczone ogrodzenie drewniane, Źródła: Pixabay.com
Materiał wymagający ochrony
Drewno jest nasiąkliwe i nieodporne na promienie UV, grzyby, pleśń, glony oraz porosty. Dlatego wymaga zabezpieczenia, najlepiej jeszcze w stanie surowym, oraz starannej pielęgnacji później – przez cały czas użytkowania. Na zewnątrz najlepiej stosować drewno zabezpieczone fabrycznie przed szkodnikami oraz mikroorganizmami. Te preparaty jednak nie czynią materiału odpornym na wilgoć. Narażone na działanie czynników atmosferycznych ogrodzenie szybko ciemnieje i butwieje. Dostępne na rynku preparaty impregnacyjne (rozpuszczalnikowe i olejowe) znacznie opóźniają procesy starzenia. Preparaty barwione nadają elementom ogrodzenia kolor, zaś bezbarwne czynią naturalny kolor drewna głębszym i uwydatniają efektowny rysunek słojów. Oprócz impregnatów można także stosować bejce, które silniej barwią oraz farby. Niektóre z nich tworzą na powierzchni elementów powłokę, po której spływają krople wody. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru drewna, można je również pomalować wodoodpornym lakierem.
Najbardziej skuteczna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, jednak w przypadku tak przygotowanego drewna zapłacimy za nie po prostu więcej. Możemy również samodzielnie przeprowadzić impregnację. Do wyboru jest wiele różnorodnych preparatów i należy je dobrać pod kątem ich oczekiwanego działania. Producent na ogół zaznacza, czy impregnat do drewna jest przeznaczony do wybranego gatunku drewna, czy chroni przed pleśnią bądź promieniami UV. Do powierzchniowego impregnowania, które możemy wykonać we własnym zakresie, stosuje się impregnaty olejowe oraz rozpuszczalnikowe dostępne w bogatej kolorystyce. Warto mieć na uwadze to, że impregnat w wersji bezbarwnej jest zazwyczaj pierwszą warstwą – jako drugą kładzie się impregnat barwny, lakierobejcę, emalię lub lakier zewnętrzny. Należy zawsze uważnie analizować każdy z wybranych produktów, ponieważ producent będzie przekazywał na nim najważniejsze zalecenia. Sposób nakładania preparatów ochronnych musimy dopasować do ich rodzaju – przykładowo do wyrobów rozpuszczalnikowych wystarczy pędzel z miększym włosiem – jeśli użyjemy standardowego, konieczne może być przeszlifowanie powierzchni.
Zobaczcie krótki film o tym, jak sprawdzić jakość impregnatu do drewna:
Najpierw czyszczenie i wzmocnienie ogrodzenia drewnianego
Konserwację drewnianego ogrodzenia należy przeprowadzać starannie, zaczynając od sprawdzenia stanu wybranych elementów. Jeśli niektóre deski są dotknięte grzybem w takim stopniu, że nie jest możliwa ich konserwacja, należy od razu je wymienić na nowe. Sprawdzamy także wszelkie połączenia i usuwamy niedoskonałości. Jeśli zauważymy ubytki, musimy wypełnić je masą do drewna przeznaczoną na zewnątrz – ale dopiero po oczyszczeniu.
Jak rozpoznać nieprawidłową impregnację i konserwację drewna:
- na ogrodzeniu widać ślady grzybów bądź pleśni,
- drewno jest przebarwione,
- widać ślady żerowania owadów,
- drewno posiada spękania.
Jeśli ogrodzenie drewniane jest pokryte grzybem bądź pleśnią, nie wystarczy zwykłe zdrapanie bądź umycie sztachet. W tym przypadku możemy doprowadzić nawet do większych szkód, rozsiewając nieumyślnie zarodniki. Musimy użyć specjalistycznego preparatu do usuwania grzybów i pleśni z drewna, a następnie po upływie określonego czasu, oczyścić wszystko szczotką. Na koniec spłukujemy ogrodzenie wodą np. myjką ciśnieniową.
W przypadku niezainfekowanego ogrodzenia, myjemy go za pomocą szczotki wodą i szarym mydłem. Myjka ciśnieniowa jest również dobrym rozwiązaniem – dzięki niej zmyjemy wszelki brud oraz łuszczącą się farbę. Jeśli powierzchnia drewna jest nierówna bądź wymaga zdrapania farby, możemy ją wyszlifować za pomocą papieru ściernego bądź wiertarki z nakładką szlifującą.
Miejsca uszkodzone, takie jak odpryski oraz miejsca po sękach należy wypełnić szpachlą do drewna bądź kitem, przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.
Malowanie ogrodzenia drewnianego, Źródła: Pixabay.com
Później zabezpieczenie
Oczyszczone i naprawione elementy ogrodzenia malujemy następnie wybranym impregnatem. Preparat możemy nakładać pędzlem lub za pomocą pistoletu natryskowego. Dobrze jest położyć przynajmniej dwie warstwy impregnatu, czekając aż poprzednia warstwa wyschnie. Podczas przeprowadzenia zabiegów konserwacyjnych warto pamiętać, że impregnaty nie zacierają faktury słojów drewna. Możemy wykorzystać tę cechę, uwypuklając ich rysunek. W tym celu podczas szlifowania powierzchni elementów papier ścierny należy prowadzić wzdłuż, a nie w poprzek słojów. Pamiętajmy też, że impregnat nie musi stanowić ostatecznej warstwy wykończeniowej. W ten sposób zabezpieczone drewno możemy następnie malować farbami i lakierami. Najlepszą temperaturą do przeprowadzania takich prac będzie zakres 5 do 25 stopni C.
Drewniane ogrodzenie długo zachowa ładny wygląd, jeśli będzie prawidłowo konserwowane.
Te deski szybko poszarzeją i ściemnieją. Będą też łatwo nasiąkały wodą, co spowoduje ich uszkodzenie
Impregnaty dostępne są w różnych kolorach.
Ogrodzenie drewniane, które wzbudza zazdrość
Drewniane ogrodzenie wymaga konserwacji praktycznie co roku. Z tego powodu nie omijajmy mycia i impregnacji, gdyż zaniedbane, szybko ulegnie zniszczeniu. Nie podchodźmy również do konserwacji z pośpiechem – najważniejsza jest ocena tego, co należy wykonać i dopiero przedsięwzięcie odpowiednich kroków.
Jakie są wasze doświadczenia z ogrodzeniem drewnianym?
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.