Chcesz być eko, zaoszczędzić i wzbudzić podziw wśród sąsiadów? Dziś o fotowoltaice! Sporo się w ostatnich dwóch latach pisało i mówiło o możliwości otrzymania dotacji na wykonanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. Ponieważ temat fotowoltaiki na pewno nie skończy się wraz z programem “Czyste powietrze”, a wykorzystywanie promieniowania słonecznego dla odnawialnych źródeł energii nadal będzie popularnym tematem, to zachęcamy do lektury przygotowanego przez nas artykułu. Dowiesz się z niego m.in. jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, jaka jest ich skuteczność oraz tego czy warto rozważyć położenie dachówek fotowoltaicznych zamiast popularnych na rynku urządzeń! A jeśli bardzo interesuje Cię temat domów samowystarczalnych, to polecamy także wcześniejszy artykuł!
dowiesz
się:
- Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
- Dlaczego fotowoltaika to przyszłość?
- Czy warto rozważyć położenie dachówek fotowoltaicznych zamiast popularnych na rynku? Paneli fotowoltaicznych?
Dachówki fotowoltaiczne, źródło: Pixabay
O fotowoltaice
Fotowoltaika i cała gałąź przemysłu zajmująca się nią należy do tzw. odnawialnych źródeł energii. Zadaniem urządzeń fotowoltaicznych jest przetworzenie światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu tzw,. zjawiska fotowoltaicznego. Już w 2006 r. na świecie zainstalowano aż 1581 MW paneli fotowoltaicznych! Z roku na rok koszty instalacji tych rozwiązań w naszym kraju maleją. A ze względów ekologicznych polski rząd proponuje wsparcie dla osób, które zdecydują się na to ekologiczne rozwiązanie w swoim gospodarstwie domowym. Fotowoltaika jest ważnym rozwiązaniem z perspektywy ekologicznej, ale uważa się ją za rozwiązanie praktyczne, ponieważ promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie na Ziemi! Przemysłowa fotowoltaika rozpoczęła swoją popularność na początku XXI wieku!
Dachówki fotowoltaiczne - czy warto? źródło: Pixabay
Czy to się opłaca?
Podaje się, że na przestrzeni następnej dekady cena prądu wzrośnie o 100%! Fachowcy wyliczają, że domowa instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd z ponad 3 tys zł na rok do ok 150 zł rocznie przez 15 lat! Oszczędności mogą być spore, a ekologia i niezależność finansowa też jest ważna!
Dachówki fotowoltaiczne - czy warto? źródło: Pixabay
Różne rodzaje paneli fotowoltaicznych
Na rynku oferowanych jest kilka typów ogniw fotowoltaicznych. Mają one odmienną wydajność i różne właściwości. Oczywiście ich cena też jest różna! Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i czy montaż dachówek fotowoltaicznych na przestrzeni następnych lat będzie opłacalny?
- panele monokrystaliczne
Do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształki krzemu. Są uważane za panele najbardziej wydajne (15 do 25%). Najchętniej stosowane są w miejscach z ograniczoną powierzchnią i w warunkach silnego nasłonecznienia. Są odporne na warunki atmosferyczne. Są czarne i tworzą je specjalne wielokątne płytki. Jako minus uważa się w nich to, że poprzez określony kształt płytek na panelu tworzą się luki, co powoduje, że nie wykorzystuje się całej powierzchni panelu do pozyskiwania energii. - panele polikrystaliczne
Produkowane są ze specjalnych modułów, które łączą wiele kryształów krzemu. Nie są tak wydajne jak panele monokrystaliczne (max. do 20%). Mają kwadratowy kształt płytek i niebieski odcień. Jako plus podaje się, że wykorzystuje się całą powierzchnię ogniwa do produkcji prądu. Jednak ze względu na niższą wydajność trzeba ich zamontować więcej, aby uzyskać tę samą moc, co w przypadku paneli monokrystalicznych. Jednak - uwaga - lepiej działają w przypadku słabszego nasłonecznienia, bądź nasłonecznienia tzw. rozproszonego. - panele cienkowarstwowe
Do ich produkcji używa się krzemu amorficznego (są najmniej wydajne 6 do 14%), CdTe (wydajność do 12%) albo CIS i CIGS. Te ostatnie wykonuje się z miedzi, indu, selenu. Ich wydajność lokalizuje się na poziomie max. 14%. Panele cienkowarstwowe potrzebują do działania droższych inwerterów solarnych. Specjaliści wskazują, że są to panele posiadające najkrótszą żywotność, a do ich mankamentów zalicza się mniejszą wrażliwość na zmiany temperatury. Mają brązowy odcień.
Panele fotowoltaiczne, źródło: Pinterest
Dachówki fotowoltaiczne
Pierwszy o dachówkach fotowoltaicznych powiedział Elon Musk. Firma Tesla rozwija technologię nazwaną Solar Roof. Jednak w Europie coraz częściej zdarza się, że montuje się chińskie dachówki fotowoltaiczne. Znane są obiekty na terenie Holandii czy w Szwecji. Jako przykład innowacyjnego rozwiązania podaje się także stadion piłkarski w Holandii czy magistrat miasta Den Bosch, gdzie wykorzystano moduły MiaSole.
Atuty dachówek fotowoltaicznych:
- Są dużo lżejsze od tradycyjnych paneli.
- Uważa się, że w przyszłości to właśnie ta technologia będzie najlepszym rozwiązaniem w budownictwie.
- Dachówka ma za zadanie absorbować promienie słoneczne i przetwarzać je na prąd, ale też ma być atrakcyjną formą krycia dachów.
- Doskonale nadaje się do montażu na dachach o zróżnicowanym kształcie i wymiarze. Warto mieć świadomość, że obecnie mnóstwo dachów domów jednorodzinnych i nie tylko nie jest idealnymi do montażu paneli. Budowniczowie twierdzą, że jeśli panele fotowoltaiczne będa nadal cieszyły się tak rosnącą popularnością, to z pewnością za jakiś czas zmienią się konstrukcje dachów na korzyść ich montażu.
Jedynym mankamentem jest na chwile obecną jej cena. Montaż dachówki fotowoltaicznej jest obecnie nawet 3 a nawet 5 razy droższy niż paneli. Montowane dotychczas tradycyjne panele słoneczne zwrócą się szybciej i z pewnością są bardziej dostępne dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego.
Dachówki fotowoltaiczne - czy warto? źródło: Pinterest
Na co zwrócić uwagę rozważając montaż paneli lub dachówki fotowoltaicznej?
Z pewnością ważnymi elementami, na które trzeba zwrócić uwagę są:
- kąt nachylenia i orientacja dachu względem stron świata
- wiek konstrukcji
- powierzchnia dachu
- rodzaj pokrycia dachu
- zacienienie.
Dachówki fotowoltaiczne - czy warto? źródło: Pinterest
Fani paneli fotowoltaicznych wyliczają, że koszt inwestycji zwraca się po 10 do 13 latach, zaś dachówki po około 30! Podstawową zaletą dachówek fotowoltaicznych jest ich bezpośredni montaż do połaci dachowej oraz zwiększona wytrzymałość na uderzenia (np. w przypadku anomalii atmosferycznych). Większość z oferowanych dachówek fotowoltaicznych jest kompatybilna ze standardowymi dachówkami. Producenci reklamują ją jako bardziej żywotną od dotychczas stosowanych paneli. Pomysłodawca dachówki fotowoltaicznej tak wypowiedział się o swoim “dziecku”; "To nie jest coś na dachu. To jest dach."
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.