Do czego można wykorzystać płyty g-k? - Półki, regały i inne pomysły

Do czego można wykorzystać płyty g-k? - Półki, regały i inne pomysły

To, że z płyt g-k można wykonać sufity podwieszane, lekką ściankę czy zabudować poddasze, wie każdy z nas. Czy jednak zabudowa z g-k może być ciekawym sposobem na aranżację przestrzeni? Zobaczcie najciekawsze pomysły na jej wykorzystanie i dajcie się ponieść własnej wyobraźni!

Zanim zaczniemy – dopasuj rodzaj płyty do pomieszczenia

Planując zabudowę z płyty g-k zawsze musisz dostosować ich rodzaj do pomieszczenia. Pisaliśmy już o tym wcześniej, dlatego jedynie w ramach przypominania powiemy, że do pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność, musimy użyć płyt z oznaczeniem H. Przypomnijcie sobie inne informacje, które będą niezbędne w czasie wyboru odpowiednich rodzajów elementów suchej zabudowy.

Zalety płyt gipsowo-kartonowych są powszechnie znane – łatwo docina się je nożykiem budowlanym, mocuje wkręty czy wierci w nich otwory. Są również na tyle wytrzymałe i sztywne, że można bez problemu wykonać z nich różnego rodzaju półki, regały i inne rodzaje zabudowy. Utrzymają bez problemu nawet 55 kg, a jeśli zastosujemy wzmocnienia np. pod postacią płyt z OSB, będą mogły na nich zawisnąć szafki w kuchni czy nawet telewizor. Najprostszym rozwiązaniem jest zamocowanie podwójnie płyt o grubości 12,5 mm, który bez problemu uniosą nawet cięższe przedmioty.

Ściana, która staje się jednocześnie meblem, jest szalenie modnym pomysłem wykończeniowym, który możesz wykorzystać w swoim domu!

Dobierz profile do montażu płyt g-k

Poza odpowiednim doborem płyt, należy wybrać profile, które umożliwią nam wykonanie trwałej zabudowy z płyt g-k:

Reklama


- profile CW – słupki pionowe, stosowane do konstrukcji ścian działowych,
- profile UW – listwy obwodowe, idealne do wykonania obudów ściennych,
- profile U – stosowane do wykonywania łukowych ścian i innych konstrukcji biegnących po łuku,
- profile UA – służą do usztywniania ościeżnic i otworów drzwiowych,
- profile CD – profile konstrukcyjne używane do budowy sufitów podwieszanych i zabudowy poddaszy,
- narożniki perforowane – do zabezpieczania naroży ścian działowych.

Do montażu płyt g-k stosuje się blachowkręty, a do przytwierdzania profili do podłoża powinno użyć się kołków szybkiego montażu. Połączenia profili wykonuje się na zacisk. Masa szpachlowa jest niezbędna do estetycznego wykończenia powierzchni regałów czy półek z g-k - można nią również wypełnić połączenia między poszczególnymi płytami i ukrycia łebków wkrętów. Jeśli chcemy wzmocnić konstrukcję, możemy zaopatrzyć się w taśmę zbrojącą, która zapobiegnie pękaniu spoin.

Płyty g-k na ścianie
Płyty g-k na ścianie, Zdjęcie: Pixabay.com

Regały, półki i inne pomysły na wykorzystanie zabudowy z płyt g-k

Zabudowa z płyt g-k może być wykończona na wiele różnorodnych sposobów, dając szerokie pole do popisu. Jest świetnym podłożem do malowania farbami, wyklejania tapetą czy wykańczania płytkami – szczególnie w łazience. Jakie są jednak najpopularniejsze pomysły na wykorzystanie płyt g-k? Czy można zrobić z nich nawet szafę?

Regał w ścianie

Regały 1

Regały 2

Regały 3
Regały na ściane - inspiracje, Źródło pinterest.com

Regał wychodzący wprost ze ściany to doskonały pomysł do wykorzystania w nowoczesnych przestrzeniach. Na regale możemy postawić dekoracyjne misy, wazony, figurki i inne lekkie przedmioty. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie oświetlenia pod postacią punktów czy pasku LED, które sprawia, że całość wygląda profesjonalnie i staje się przykuwającym uwagę elementem pokoju. Jak widać na powyższych inspiracjach, można wybrać proste regały, jak i postawić na oryginalny zygzak czy zastosować różne materiały, zmieniając prostą zabudowę g-k w coś niesamowitego.

Ściana za TV

Ściana za TV 1

Ściana za TV 2

Ściana za TV 3
Ściana za TV - inspiracje, Źródło pinterest.com

Nie masz pomysłu na ścianę za telewizorem? Wypróbuj zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych! Jeśli obawiasz się o to, że ciężar telewizora będzie za duży, by uniosła go sucha zabudowa, możesz postawić go na gotowym regale pod TV. Wiesz, że płyty utrzymają nawet 200 kg? Zawieś na nich TV i ciesz się oryginalnie wykończonym wnętrzem. Świetnym pomysłem jest dostosowanie wykończenia do sufitu podwieszanego oraz dodanie rozproszonego oświetlenia.

Szafa

Szafa z płyt g-k 1

Szafa z płyt g-k 2

Szafa z płyt g-k 3
Szafa - inspiracje, Źródło pinterest.com

Czy z płyt g-k można zrobić szafę? Odpowiedź brzmi tak! Jest to z pewnością o wiele tańsze rozwiązanie niż wykonanie jej na wymiar przez stolarza, a dzięki możliwości łatwego kształtowania przestrzeni za pomocą g-k, stworzymy taką garderobę, o jakiej marzymy! Możemy nawet pozostawić ją odsłoniętą lub zabudować systemem drzwi przesuwnych, ciesząc się praktyczną przestrzenią na przechowywanie ubrań.

Półki

Półki z płyt g-k 1

Półki z płyt g-k

Półki z płyt g-k
Półki - inspiracje, Źródło pinterest.com

Klasycznym rozwiązaniem jest wykonanie kilku półek na ścianę, które będą wyglądały bardzo naturalnie, jak gdyby „wyrastały” wprost z powierzchni ścian. Żeby nie było nudno, możemy zaszaleć z wysokością wnęk czy ich formą oraz dekoracjami, które na nich ustawimy. Oczywiście mogą one pełnić rolę 100% praktyczną – stwarzając dodatkową przestrzeń na przechowywanie kosmetyków i środków myjących.

Płyty g-k o wielu zastosowaniach

Płyty karton-gips można wykorzystać na nieskończoną ilość sposobów – od zabudowania nimi tyłu telewizora, poprzez modne półki, regały, różne dekoracje, aż do zrobienia dużej szafy na całą długość ściany. Pamiętajcie jedynie o tym, by wybrać odpowiednie rodzaje płyt, elementów i starannie je wykończyć. Dobrze przygotowany projekt również będzie na wagę złota!

Jakie są wasze pomysły na wykorzystanie płyt g-k?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-11-13

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.