Do wyrównania oraz izolacji podłoża

System suchego jastrychu to bardzo ekonomiczna technologia stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej. Jednakże, ze względu na nierówności w podłożu, nie zawsze można przystąpić do układania gotowych elementów jastrychowych bezpośrednio na podłogach. Rozwiązaniem tego częstego problemu budowlanego mogą okazać się podsypki wyrównujące dostępne w formie granulatu.

Podsypka wyrównująca to mineralny granulat z betonu komórkowego, suszony w specjalny sposób, którego szczególne właściwości pozwalają na wszechstronne zastosowanie. Materiał ten umożliwia w ekonomiczny sposób stworzyć rozwiązanie podłogowe z doskonałą izolacją cieplną i akustyczną oraz odpowiednią ochroną przeciwpożarową. Podsypka także, dzięki porowatej powierzchni ziaren, doskonale zazębia się i całkowicie wypełnia powierzchnię na której ją stosujemy, co zapewnia wysoką wytrzymałość. Technologią tego typu dysponuje np. firma Fermacell Systemy suchej zabudowy.

Zalety rozwiązania
Największymi zaletami technologii opierającej się na podsypkach z mineralnego granulatu jest uzyskanie ciepłej, cichej i równej podłogi. Podsypka jest lekka i do tego łatwa w obróbce, dlatego prace związane z wyrównaniem podłoża nie wymagają dużych nakładów sił, a to przekłada się na niski koszt prac wykonawczych. Oprócz tego produkt jest odporny na duże obciążenia użytkowe (ziarna granulatu ryglują się nawzajem) oraz ma właściwą odporność na ogień (niepalny). Zawarty w nim granulat jest lekki, więc praktycznie nie obciąża stropu, a dodatkowo jest ekologiczny, gdyż został uzyskany w procesie recyklingu.

Przeznaczenie technologii
Podsypka wyrównująca jest stosowana w celu niwelowania różnic w poziomach podłoża, czyli mówiąc w sposób bardziej zrozumiały – służy do wyrównywania na posadzkach wszelkich nierówności. Po uwzględnieniu wymagań statycznych technologię tą z powodzeniem można stosować w starym oraz nowym budownictwie. Dzięki niskiej masie rozwiązanie to jest również odpowiednie dla stropów lekkich (takich jak stropy drewniane).
Sucha podsypka wyrównująca może być stosowana w pomieszczeniach z typowym obciążeniem do wysokości 100 mm. Przy podłogach niestandardowych, czyli narażonych na znaczące obciążenia, zaleca się stosować posypkę do wysokości nie wyższej niż 60 mm. Natomiast do niwelowania dużych nierówności dochodzących do 2.000 mm wykorzystuje się już podsypkę wiązaną.
W obu rozwiązaniach, do rozprowadzania podsypki na odpowiednim poziomie, stosuje się długie łaty wyposażone w libelle.

Systemowa izolacja akustyczna
Kruszywo jest także jednym ze składników jastrychowego systemu izolacji akustycznej Fermacell. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest do stropów z drewnianych belek, na których trzeba wytłumić odgłos kroków. W skład tej technologii wchodzą jeszcze tekturowe elementy o strukturze plastra miodu oraz suchy jastrych. Kruszywo wygłuszające służy do wypełnienia „oczek” tekturowej maty. Wysypuje się je bezpośrednio z worka, a następnie rozprowadza np. za pomocą metalowej pacy bądź łaty. Elementy jastrychowe układane są wówczas na wypełnione kruszywem przestrzenie w plastrach miodu.

Reklama


Więcej informacji na: www.budowaniedoskonale.pl

Fot. Fermacell

Wysypywanie podsypki wyrównującej

Układanie elementów suchego jastrychu na podsypce wyrównującej

Wysypywanie kruszywa wypełniającego na tekturowe maty typu ” plaster miodu”

Przekrój posadzki z zastosowaniem kruszywa wygłuszającego

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2012-11-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.