Przed Tobą remont podłogi w użytkowanym domu/mieszkaniu? Dobrze trafiłeś! Ten materiał powstał właśnie z myślą o Tobie! Wykorzystanie tradycyjnych technologii betonowych w takim przypadku może doprowadzić do wzrostu wilgotności. To nie jedyna przeszkoda! Ciąg komunikacyjny podczas codziennego życia jest mocno utrudniony, o ile nie zupełnie niemożliwy! Co w takim przypadku? Polecamy jastrychowy system, który umożliwia prowadzenie szybsze i wygodniejsze prowadzenie prac! Co to za system? Jakie są jego zalety? Jak wyrównać i zaizolować podłoże przed wykonaniem posadzki? Czytaj!
dowiesz
się:
- Co to jest system suchego jestrychu?
- Jakie jest przeznaczenie jastrychu?
- Jakie są atuty rozwiązania technologii opierającej się na podsypkach z mineralnego granulatu?
- Jak wyrównać i zaizolować podłoże z wykorzystaniem podsypki jastrychowej?
Wyrównanie oraz izolacja podłoża, źródło: Pixabay
Co to za system?
System suchego jastrychu to bardzo ekonomiczna technologia stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej. Jednakże, ze względu na nierówności w podłożu, nie zawsze można przystąpić do układania gotowych elementów jastrychowych bezpośrednio na podłogach. Rozwiązaniem tego częstego problemu budowlanego mogą okazać się podsypki wyrównujące dostępne w formie granulatu.
Czym jest posypka wyrównująca?
Podsypka wyrównująca to mineralny granulat z betonu komórkowego, suszony w specjalny sposób, którego szczególne właściwości pozwalają na wszechstronne zastosowanie. Materiał ten umożliwia w ekonomiczny sposób stworzyć rozwiązanie podłogowe z doskonałą izolacją cieplną i akustyczną oraz odpowiednią ochroną przeciwpożarową. Podsypka także, dzięki porowatej powierzchni ziaren, doskonale zazębia się i całkowicie wypełnia powierzchnię na której ją stosujemy, co zapewnia wysoką wytrzymałość. Technologią tego typu dysponuje np. firma Fermacell Systemy suchej zabudowy.
Zalety rozwiązania
Największymi zaletami technologii opierającej się na podsypkach z mineralnego granulatu jest uzyskanie ciepłej, cichej i równej podłogi. Innymi atutami tego rozwiązania są:
- podsypka jest lekka i do tego łatwa w obróbce,
- prace związane z wyrównaniem podłoża nie wymagają dużych nakładów sił,
- niski koszt prac wykonawczych,
- produkt jest odporny na duże obciążenia użytkowe (ziarna granulatu ryglują się nawzajem),
- posadzka ma właściwą odporność na ogień (niepalny),
- zawarty w niej granulat jest lekki, więc praktycznie nie obciąża stropu,
- granulat jest jest ekologiczny, gdyż został uzyskany w procesie recyklingu.
Przeznaczenie technologii
Podsypka wyrównująca jest stosowana w celu niwelowania różnic w poziomach podłoża, czyli mówiąc w sposób bardziej zrozumiały – służy do wyrównywania na posadzkach wszelkich nierówności. Po uwzględnieniu wymagań statycznych technologię tą z powodzeniem można stosować w starym oraz nowym budownictwie. Dzięki niskiej masie rozwiązanie to jest również odpowiednie dla stropów lekkich (takich jak stropy drewniane). Jakie są zalecenia?
- Sucha podsypka wyrównująca może być stosowana w pomieszczeniach z typowym obciążeniem do wysokości 100 mm.
- Przy podłogach niestandardowych, czyli narażonych na znaczące obciążenia, zaleca się stosować posypkę do wysokości nie wyższej niż 60 mm.
- Natomiast do niwelowania dużych nierówności dochodzących do 2.000 mm wykorzystuje się już podsypkę wiązaną.
W obu rozwiązaniach, do rozprowadzania podsypki na odpowiednim poziomie, stosuje się długie łaty wyposażone w libelle.
Wyrównanie oraz izolacja podłoża, źródło: Pixabay
Systemowa izolacja akustyczna
Kruszywo jest także jednym ze składników jastrychowego systemu izolacji akustycznej Fermacell. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest do stropów z drewnianych belek, na których trzeba wytłumić odgłos kroków. W skład tej technologii wchodzą jeszcze tekturowe elementy o strukturze plastra miodu oraz suchy jastrych. Kruszywo wygłuszające służy do wypełnienia „oczek” tekturowej maty. Wysypuje się je bezpośrednio z worka, a następnie rozprowadza np. za pomocą metalowej pacy bądź łaty. Elementy jastrychowe układane są wówczas na wypełnione kruszywem przestrzenie w plastrach miodu.
Więcej informacji na: www.budowaniedoskonale.pl
Fot. Fermacell
Wysypywanie podsypki wyrównującej
Układanie elementów suchego jastrychu na podsypce wyrównującej
Wysypywanie kruszywa wypełniającego na tekturowe maty typu ” plaster miodu”
Przekrój posadzki z zastosowaniem kruszywa wygłuszającego
Wykonanie podłogi z wykorzystaniem jastrychu jest idealnym rozwiązaniem, gdy remontowany jest starszy budynek i oprócz samej estetycznej strony wymiany podłogi chcemy jeszcze poprawić parametry akustyczne czy ciepłochłonne stropu. Specjaliści podkreślają, że wyeliminowanie mokrych robót podczas wymiany podkładu podłogowego ogranicza wprowadzanie do pomieszczeń tzw. “wilgoci technologicznej”, co z kolei umożliwia podjęcie dalszych prac związanych z podłogą praktycznie natychmiastowo bez konieczności oczekiwania na wyschnięcie! Technologię tą polecano dotychczas dla modernizowanych, starszych budynków. Coraz chętniej jednak sięga się po system w budownictwie nowym, zwłaszcza w konstrukcjach masywnych o szkielecie metalowym.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.