Dom dla alergika – to możliwe!

Dom dla alergika – to możliwe!

Alergia jest uczuleniem, nadwrażliwością organizmu powodującą, że tkanki ludzkie reagują w określony sposób na tzw. alergeny. Prowadzi to do odmiennego funkcjonowania układu immunologicznego. Alergia może przebiegać łagodnie (łzawienie oczu, katar, kaszel), ale może też zagrażać życiu – wstrząs anafilaktyczny prowadzący do śmierci. Jak powinien wyglądać idealny dom dla alergika? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Dom dla alergika 2

Wilgotność, temperatura, wentylacja

Nowoczesne okna są bardzo szczelne. W naszych mieszkaniach i domach jest dzięki temu zdecydowanie cieplej. Dla osób z alergią ważne jest jednak to, że powietrze w pomieszczeniach wymienia się zdecydowanie rzadziej niż raz na godzinę! Powoduje to zwiększenie wilgotności w pokojach. Słaba wentylacja i wymiana powietrza sprawia, że wzrasta ilość roztoczy kurzu i dłużej utrzymują się w powietrzu np. zwierzęcych alergenów. Utrudnia to także rozprzestrzenianie się ewentualnych oparów chemikaliów lub wyziewów z kuchni czy łazienki. Warto zadbać, aby w domu, w którym mieszka alergik zmniejszyć wilgotność powietrza. Ważnym aspektem jest także regulacja temperatury. Doskonała temperatura w pomieszczeniach (utrudniająca rozwój alergenów) to 18-20 stopni C. Jeżeli chcesz zapobiec nasileniu się reakcji alergicznych, to pamiętaj też o kontrolowaniu w swoim mieszkaniu/budynku mieszkalnym drożności kanałów wentylacyjnych. Dobrze funkcjonująca wentylacja sprawia, że następuje redukcja wilgotności (o 5%), a to z kolei sześciokrotnie obniża ilość roztoczy kurzu domowego w pomieszczeniach! Poprawa wentylacji to niwelacja alergenu roztoczy od 30 do nawet 70%. Pamiętaj więc o wietrzeniu, wentylacji i utrzymywaniu niezbyt wysokiej temperatury w pokojach.

Sypialnia dla alergika

Sypialnia - siedlisko roztoczy

Reklama


Zbadano, że roztocza najlepiej czują się w sypialniach. Lekarze apelują, żeby w miejscach, w których śpimy nie było dywanów, aby wymienić materace na nowe, niesprzyjające rozwojowi roztoczy oraz dbać o to z czego wykonane są poduszki i kołdry, które służą nam co noc. Na rynku obecnie dostępnych jest coraz więcej akcesoriów do sypialni przeznaczonych właśnie dla alergików. Warto też zainwestować w pokrowiec na materac, który wykonany jest z materiału izolującego roztocza. Badania wykazały, że stężenie alergenów wewnątrz materaca chronionego specjalistycznym pokrowcem powoduje, że na powierzchni jest stukrotnie mniej alergenów niż wewnątrz powłoki materaca. Nie tylko materac, pokrowiec czy odpowiednia poduszka i kołdra uchronią nas przed alergenami. Koniecznie należy prać pościel co 7-10 dni. Oprócz prania pościeli warto pamiętać o wietrzeniu i wystawianiu jej na słońce, gdyz to zabija uczulające bakterie. Chorzy na alergię polecają też specjalny płyn do prania, który zawiera określone związki chemiczne zwalczające roztocza.

Salon dla alergika

Zmień swoje domowe nawyki

W przypadku zdiagnozowania alergii warto przeanalizować zwyczaje panujące w domu. Wraz z domownikami zastanówcie się czy przypadkiem nie podejmujecie takich zachowań, które powodują podwyższenie poziomu alergenów, a więc większe narażenie na uczulenia.

Jeśli:

 • tylko odkurzasz dywany, a nie trzepiesz ich, to należy zmienić przyzwyczajenie i wychodzić z dywanami i dywanikami na trzepak z trzepaczką.
 • ciągle jest Ci za zimno i utrzymujesz w domu/mieszkaniu wysoka temperaturę – zmień to. Osoby chore na alergie lepiej sie czują w niższych temperaturach.
 • pierzesz pościel w niskiej temperaturze – pierz w bardzo wysokiej, bo to skuteczna walka z roztoczami.
 • odkurzasz tradycyjnym odkurzaczem z płóciennym workiem? Musisz dokonać zmian. Lepsze są, odkurzacze z filtrem zatrzymującym alergeny (HEPA) lub z filtrem wodnym. Na rynku coraz popularniejsze są odkurzacze z końcówkami, które są pokryte jonami srebra – szczególnie celnie walczą one z drobnoustrojami. Ale – uwaga – nie odkurzaj „na mokro”, bo to powoduje zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach – a to ulubiony klimat dla rozwoju roztoczy.
 • odkurzasz przy zamkniętych oknach? Otwórz je, kiedy uruchamiasz odkurzacz!
  masz dywany, dywaniki i chodniczki, to przygotuj się na to, że będziesz stąpać po gołych podłogach! Najlepiej zlikwidować wszelkie dywany. Nie jest to czasami możliwe, dlatego warto wiedzieć, że dywany można werandować. Wystawiając je na słońce spowodujesz, że ilość roztoczy znacząco się zmniejszy. Niektórzy praktykują też wystawianie dywanów w mroźny dzień na balkon, ponieważ po 6 godzinach przy -15 stopniowym mrozie ginie prawie połowa roztoczy.
 • twoje dziecko ma ulubionego pluszaka i silną alergię? Systematycznie pierz misia! Możesz go także wymrażać – wkładając go do zamrażarki na kilka godzin.
 • nie masz w zwyczaju odkurzać tapicerowanych mebli? Koniecznie rób to raz w tygodniu, wówczas, gdy alergika nie ma w domu.
 • masz bogaty księgozbiór, to książki warto przesegregować, pozbyć się nadwyżki, a pozostałym znaleźć miejsce w oszklonych regałach.
 • używasz nawilżacza powietrza, koniecznie pozbądź się go! Dodatkowa wilgotność spowoduje rozwój drobnoustrojów czy grzybów.
 • masz wilgoć na ścianach jakiegokolwiek pomieszczenia, to przygotuj się na walkę, bo ściany pomieszczeń, w których śpi (lub tam gdzie najczęściej przebywa) chory na alergię powinny być suche
 • dotychczas wycierałeś kurz na sucho, to zapamiętaj, że powinno się go likwidować wilgotną ściereczką. Szczególnie dbając o framugi i meble , ale także wszelkie nierówności, w których może się gromadzić.
 • rzadko czyścisz sprzęt AGD, to wiedz, że szczególna dbałość o czystość takich sprzętów jak: lodówki, pralki, zmywarki lub okap, spowoduje, że nie będą się w nich rozwijać grzyby i pleśń.

Roztocze alergia

Środki roztoczobójcze na pomoc w walce z alergią

Dostępne są na rynku różnego rodzaju środki roztoczobójcze. Chemia w nich zawarta absolutnie nie szkodzi człowiekowi, tylko niektórym zwierzętom zmiennocieplnym. W walce z alergią pomocne są także różne chemiczne metody: stosowanie akarycydów ( do usuwania małych pajęczaków z tapicerowanych mebli), zastosowanie środków denaturyzujących (zmieniają one strukturę wszystkich tak, że nie są one w stanie powodować reakcji alergicznej, mogą jednak odbarwiać tkaniny), użycie płynnego azotu (wymraża on roztocza nie pozostawiając resztek substancji chemicznych), użycie pary wodnej (czyszczenie trzeba powtarzać co ok. trzy miesiące, niestety nie likwiduje żyjących głębiej drobnoustrojów), działanie gorącą cieczą (delikatnie zwilża się tkaniny i podgrzewa pod przykryciem do 100 stopni C.) Poleca się także ekologiczne preparaty w sprayu lub chemiczne środki do namaczania tkanin.

Pokój alergika

Warto pamiętać:

Jeżeli zmieniasz lub modernizujesz mieszkanie warto pamiętać:

 • o stosownym doborze okien – z dobrą wentylacją, ogrzewaniu, które nie sprzyja rozwojowi alergii,
 • unikać podgrzewanych podłóg czy nawiewów ciepłego powietrza, ponieważ powoduje to unoszenie się w powietrzu drobinek kurzu,
 • by pokój alergika był w miarę możliwości urządzony oszczędnie i w duchu minimalizmu.
 • Jeżeli w naszym domu są kaloryfery należy pamiętać by także i je dokładnie odkurzać i przemywać na mokro. Jeżeli jesteśmy w stanie, można zamontować specjalne panele grzejne o dużej powierzchni
 • Jeżeli na naszych ścianach są tapety, warto je zlikwidować i pokryć ściany gładkimi tynkami
 • Do malowania ścian poleca się ekologiczne, zmywalne farby
 • Najodpowiedniejsza podłoga dla alergika to parkiet lub panele (oczywiście najlepiej przemywane codziennie).
 • Jeżeli kupujesz dom lub zamierzasz wybudować na działce, którą kupisz – przyjrzyj się elewacjom sąsiedzkich domów. Może okazać się, że działka/ dom nie będą korzystnie wpływały na zdrowie osoby chorej.

Jadalnia dla alergika

Słysząc diagnozę o alergii czy astmie dla siebie, dziecka czy towarzysza życia zawsze ma się obraz ogromnej rewolucji, która czeka wszystkich domowników i sam budynek, w którym żyjemy. Osoby, które to przeżyły wskazują, że nie warto wpadać w panikę. Nie można też organizować swojego domu jak sterylny szpital, gdyż na co dzień i tak osoba chora styka się w szkole czy pracy z różnymi alergenami. Warto jednak pamiętać, aby wyeliminować czynniki najbardziej szkodliwe, przeszkadzające. Alergia staje się chorobą cywilizacyjną. Dane statystyczne mówią, że cierpi na nią ponad 40% populacji. Samą czynnością regularnego utrzymywania czystości i wietrzenia pomieszczeń zmniejsza się ilość alergenów roztoczy aż o ponad 80%!

 

Źródło grafik: pixabay


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2017-01-16

Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.