Wiele osób planujących budowę własnego domu stoi przed ciężkim wyborem. Postawić na tradycyjną murowaną konstrukcję, czy może skusić się na alternatywę w postaci drewna? W tym artykule przedstawimy sobie zalety i wady obu tych rozwiązań.
Dom drewniany – zalety
Szybkość budowy – domy z drewna wznosi się w technologii suchej, co oznacza, że cały proces jest dużo krótszy. Gotowy dom (od momentu rozpoczęcia prac do ich zakończenia) można uzyskać nawet w 3-4 miesiące. Domy modułowe wznoszone są jeszcze szybciej. Na plac budowy przywozi się gotowe elementy, a cały budynek gotowy jest nawet w kilka dni. W przypadku domów murowanych termin ten jest nierealny. To szczególnie ważna informacja dla osób, które chcą szybko wprowadzić się do swojego wymarzonego domu.
Izolacja – dom drewniany jest ciepły „sam w sobie”. Drewno pełni rolę świetnego izolatora, utrzymuje ciepło w zimie i chroni przed upałem w lecie. Dlatego nie trzeba go ocieplać np. styropianem, co daje spore oszczędności.
Cena – panuje przekonanie, że budowa domu drewnianego jest znacznie tańsza niż jego murowanego odpowiednika. Wszystko oczywiście zależy od jakości użytych materiałów. Jednak istotnie, przy podobnych założeniach, dom z drewna jest nieco tańszy (nie trzeba go dodatkowo ocieplać, tynkować itp.). Z drugiej strony robocizna w przypadku tego typu konstrukcji jest droższa. Wszystko ze względu na mniejszą ilość dostępnych na rynku fachowców.
Domy drewniane są ciepłe, zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i klimat w nich panujący.
Wady domów drewnianych
To co, w przypadku domów murowanych z pewnością jest zaletą, przy domach drewnianych bywa wadą. Do negatywów tego rozwiązania zaliczamy:
Trwałość – drewno to nie mur, a co za tym idzie domy drewniane są mniej podatne na uszkodzenia czy pożary. Dodatkowo, regularnie co kilka lat cały obiekt musi zostać poddawany impregnacji, co znacznie podnosi koszty jego utrzymania.
Specjaliści – podobnie, jak projektów – osób trudniących się budową drewnianych domów jest znacznie mniej, stąd ceny ich usług są wyższe.
Dom murowany – zalety
Wytrzymałość – tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Cegła to znacznie mocniejszy i bardziej trwały materiał. Domy z niej budowane z pewnością są solidniejsze i bardziej odporne.
Większa popularność – a co za tym idzie na rynku dostępnych jest znacznie więcej gotowych projektów domów murowanych. To szczególne udogodnienie zwłaszcza dla osób, które szukają gotowego rozwiązania.
Dostępność fachowców – specjalistów zajmujących się budową tradycyjnych murowanych domów jest mnóstwo, co odbija się także na konkurencyjnych cenach ich usług.
Dom murowany to solidność w każdym calu.
Wady domów murowanych
Podobnie, jak w przypadku domów drewnianych, wady jednych stanowią zalety drugich. Oto i one:
Czas – domy murowane wznosi się znacznie dłużej. Potrzeba czasu na postawienie murów, ich ocieplenie, wykonanie dachu i wiele innych czynności. Taka budowa może potrwać nawet kilka lat.
Cena – „czas to pieniądz”, co w tym przypadku bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty ponoszone przez inwestora.
Co wybrać?
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, czasu i zasobności portfela. Masz mniej gotówki, mało czasu i chcesz mieć dom tani w utrzymaniu? Postaw na konstrukcję z drewna. Dysponujesz sporymi finansami, nigdzie Ci się nie śpieszy i koszty utrzymania nie mają dla Ciebie znaczenia? Buduj tradycyjnie!
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.