Domek letniskowy to marzenie wielu z nas, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku bez ogrodu i możliwości wypoczęcia na łonie natury. Ci z nas, którzy posiadają swój letni domek, muszą zadbać o niego przed zimą, by nie przysporzyć sobie niepotrzebnych kosztów wraz z nadejściem wiosny. Zobaczcie 20 kroków, dzięki którym żadna niepogoda was nie zaskoczy!
1. Jeśli jest to domek czynny jedynie w sezonie letnim, spuść z instalacji całą wodę. Inaczej wraz z nadejściem mrozów woda zamarznie, wyrządzając mniej lub bardziej poważne szkody. Dobrym pomysłem jest również zamknięcie głównego dopływu.
2. Sprawdź szczelność okien i drzwi – jeśli okaże się, że są nieszczelne, należy zabezpieczyć je za pomocą starych gazet lub kupić specjalne uszczelniacze. Drzwi w domku letniskowym mogą ulec wypaczeniu przy dużych mrozach, szczególnie jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone.
3. Jeśli domek posiada komin lub kominek, przed zimą musisz zadbać o jego wyczyszczenie i uszczelnienie. Dodatkowo zamknij przepustownicę spalin.
4. Zabezpiecz wszystkie meble w środku przed zimnem i wilgocią – te tapicerowane owiń folią tzw. stretchem, by nie dopuścić do ich uszkodzenia.
5. Wylej wodę ze wszystkich zbiorników znajdujących się na zewnątrz (np. pojemnik na deszczówkę), gdyż zamarznięta może je trwale uszkodzić.
6. Wyczyść grill ogrodowy, zakonserwuj go przed zimą i ukryj w domku letniskowym.
7. Posprzątaj dokładnie całe wnętrze – wyrzuć wszystkie rzeczy, które mogą się zepsuć lub stanowić pożywkę dla zwierząt. Zetrzyj również kurze i odkurz pomieszczenia, by wraz z nadejściem wiosny nie dokładać sobie dodatkowej pracy.
8. Odłącz od prądu wszystkie urządzenia elektryczne – poza tym, że może dojść do zwarcia, które w rezultacie wywoła pożar, wszystkie podłączone sprzęty będą czerpały prąd, dokładając nam niepotrzebnych opłat.
9. Przed nadejściem zimy pamiętaj o wyczyszczeniu rynien, które mogły zapchać się przez jesienne opady liści. Inaczej zalegający brud w połączeniu z lodem mogą je rozsadzić lub topniejąca woda będzie wylewała się z rynien tworząc brzydkie zacieki na ścianach domku.
10. Schowaj meble ogrodowe, narzędzia ogrodnicze i inne rzeczy znajdujące się w ogrodzie.
11. Otwórz wszystkie szafy i szafki, by nie zatęchły z powodu niskich temperatur połączonych z wilgocią.
12. Zatkaj wszystkie otwory prowadzące do domku letniskowego, by zabezpieczyć go przed przedostaniem się zwierząt, które mogą wyrządzić poważne szkody.
13. Przygotuj wszystkie rośliny w ogrodzie do zimy – przytnij je, zabezpiecz przed chłodem itd. Sprawdź również drzewa, czy nie zaczynają próchnieć lub nie wystają na linie wysokiego napięcia – zadbaj o ich zabezpieczenie.
14. Jeśli domek letniskowy posiada centralne ogrzewanie, wyłącz je na zimę lub zmniejsz na minimum. Specjaliści zalecają utrzymanie temperatury nie niższej niż 8 stopni C. Warto pamiętać o tym, że zmniejszenie jej nawet o kilka procent jest w stanie obniżyć rachunki nawet o 15-20%.
15. Nie zapomnij o wyniesieniu wszystkich śmieci, które z całą pewnością powitają nas niemiłym zapachem po zimie.
16. Skontroluj stan studzienki wodomierzowej lub z hydroforem. Instalacje powinny być sprawne, bez uszkodzeń.
17. Jeśli na terenie na którym stoi domek letniskowy znajduje się basen lub oczko wodne, pamiętaj o spuszczeniu wody i zabezpieczeniu oczka.
18. Przeprowadź inspekcję dachu – napraw wszelkie uszkodzenia, uzupełnij brakujące dachówki i rozważ zamocowanie systemów antyśniegowych.
W czasie zimy pamiętaj również o:
19. Odśnieżaniu śniegu z dachu, szczególnie jeśli jest płaski lub o niskim kącie nachylenia, gdyż może to grozić poważnymi uszkodzeniami. Można do tych czynności wynająć ekipę lub samodzielnie zaplanować odśnieżanie na działce.
20. Opalaniu, przesuszaniu oraz wietrzeniu domku letniskowego, by uchronić się przed wilgocią, która może doprowadzić do powstania grzyba i pleśni na ścianach.
Bezpieczny domek w czasie zimy
Przed każdą zimą postarajcie się zadbać nie tylko o swój dom mieszkalny czy mieszkanie, ale i o domek letniskowy, który zostawiony sam sobie, może nie wytrzymać dużych mrozów i opadów śniegu. Zacznijcie od małych porządków, dochodząc do sprawdzenia dachu, instalacji czy szczelności drzwi i okien – w końcu wilgoć oraz chłód są największymi wrogami dla naszej daczy.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.