Dom w budowie - ogrzewać czy nie ogrzewać?

Dom w budowie - ogrzewać czy nie ogrzewać?

Kiedy decydujemy się na budowę własnego domu musimy liczyć się z tym, że w trakcie prowadzonych prac zastanie nas zima. Wszystko zależy oczywiście od tego w jakiej technologii dom powstaje i jakie ma gabaryty. Każdy inwestor wie, że przed nadejściem najzimniejszej z pór roku należy osiągnąć określony stan zaawansowania prac. Koniecznie należy zadbać o wentylację i ogrzewanie domu w budowie podczas prowadzonych prac wykończeniowych. Jak ogrzewać dom w budowie? Ogrzewać? Czy nie ogrzewać? Jeśli właśnie się nad tym zastanawiasz i to pytanie od jakiegoś czasu nie daje Ci spokoju, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Przed nadejściem chłodów

Rzadko zdarza się, aby wybudować dom w ciągu jednego sezonu. Dlatego obowiązkowo podczas prowadzenia prac budowlanych, czy wykończeniowych powinniśmy zadbać o to, aby osiągnąć określony poziom zaawansowania robót. Fachowcy określają, że do końca października powinno się zamknąć stan surowy. Powinniśmy w naszym przyszłym domu mieć zamontowane okna i drzwi zewnętrzne, ułożone instalacje i tzw. podkłady pod podłogi. Niektórzy wręcz postulują, aby zdążyć też otynkować ściany i sufity, po to, aby zastosowane gipsowe tynki wyschły szybciej - oczywiście pod warunkiem, że dom zimą będzie ogrzewany! Każdy rodzaj prac wykończeniowych zaś potrzebuje osiągnięcia określonego poziomu wysuszenia podłoży i utrzymywania wilgotności na poziomie max. 60 %. To, czy budować i wykańczać, czy raczej się wstrzymać, zależy w dużym stopniu od warunków atmosferycznych, jakie panują późna jesienią czy podczas całej zimy. Przed zimą warto skończyć określone, zaplanowane wcześniej prace, ale powinno się też zrobić porządek na placu budowy, o czym wiele osób już zapomina. Jest to ważne, ponieważ zwykle część materiałów budowlanych potrzebnych na różnych etapach prowadzenia inwestycji powinno się zasłonić, przykryć lub w odpowiedni sposób do ich przechowywania – zabezpieczyć przed zimnem i wilgocią. Dlatego pamiętaj, by przed nadejściem zimy dokonać niezbędnych prac zabezpieczających w domu i naokoło niego.

Przed nadejściem chłodu

Ogrzewać dom podczas prowadzenia prac budowlanych zimą?

Czas budowy domu uzależniony jest od technologii w jakiej powstaje. Mniejszy dom wznoszony w technologii tradycyjnej wymaga, aby określone prace mokre, tj. murowanie i betonowanie zostały ukończone przed zimą. Większe domy wymagają jednak ściśle zaplanowanego kalendarza prac ze względu na potrzebę stosowania tzw. przerw technologicznych. Inaczej jest z domami wznoszonymi w technologii szkieletowej, gdzie dom powstaje tylko kilka miesięcy! W przypadku domu murowanego – osiągnięcie stanu surowego otwartego - to dobry moment na zimową przerwę. Jeśli dom ma już konstrukcję dachową i pokrycie dachu, to przed zimą powinniśmy zaplanować wykonanie pełnego deskowania i pokrycia dachu papą, a z dachówką lub innym pokryciem można wówczas spokojnie poczekać do wiosny. Otwory drzwiowe i okienne trzeba zabezpieczyć od strony zewnętrznej. Stan surowy zamknięty pozwala na prowadzenie dalszych prac wykończeniowych, właśnie pod warunkiem zapewnienia w domu ciągłego ogrzewania.

Plany domu

Reklama

Dlatego odpowiadając na pytanie: Czy ogrzewać, czy nie ogrzewać dom w budowie zimą…..

 1. Tak, jeśli
  … zdążyliśmy przed zimą osiągnąć tzw. stan surowy zamknięty, to możemy zima prowadzić określone prace wykończeniowe w budynku. Warunkiem prowadzenia tych czynności jest jednak odpowiednie ogrzewanie domu i posiadanie sprawnie działającej wentylacji.
  …. Nasz dom jest już wybudowany, ale niezamieszkały, ponieważ powinno się w obiekcie utrzymywać temperaturę na poziomie ok. 10-14 stopni C.
 2. Nie, jeśli
  … nie planujemy prowadzenia żadnych prac wewnątrz domu zimą. Konieczne jest jedynie sprawdzenie, czy dom jest wentylowany, co zapobiegnie ewentualnemu zawilgoceniu ścian. Jest to bardzo ważne, ponieważ zamknięcie domu „na głucho” może spowodować, że para wodna powstająca podczas wysychania nie będzie miała jak się wydostać na zewnątrz, co doprowadzi do skraplania się jej, a to z kolei doprowadzi do jej zamrożenia na ścianach czy sufitach. A tego nie chce żaden właściciel! Stąd powinieneś trzy razy sprawdzić, czy zamontowane przed zimą okna posiadają nawiewniki, a jeśli nie to powinieneś pozostawić je w pozycji rozszczelnionej upewniając się też, że kanały wentylacyjne są drożne.

Wykańczasz dom - ogrzewaj

Wykańczasz dom? – Ogrzewaj!

Każdy specjalista powie Ci, że sposób ogrzewania domu w budowie podczas prowadzenia prac wykończeniowych jest uzależniony od rodzaju prowadzonych prac i dostępnych źródeł ciepła. Obowiązkowo powinno się pomyśleć o tym na etapie planowania prac budowlanych.

 1. Niektórzy z ogrzewaniem radzą sobie w ten sposób, że starają się o doprowadzenie gazu sieciowego i wykonanie – przynajmniej częściowe - instalacji grzewczej.
 2. Inni zaś zakładają, że będą ogrzewać grzejnikami konwektorowymi lub olejowymi, ale wymaga to posiadania określonej mocy ze względu na pobór prądu.
 3. Ogrzewać można też zamontowanym uprzednio wkładem kominkowym opalanym na przykład drewnem.

Temperatura w pomieszczeniach, w których prowadzone mają być prace nie powinna być mniejsza niż 15 stopni C. Budowlańcy na każdym kroku, do znudzenia powtarzają, że oprócz ogrzewania nie należy zapominać o sprawnej wentylacji! Zapewnienie skutecznej wentylacji umożliwia odprowadzenie wilgoci, która powstaje podczas prowadzenia robót „mokrych”, ale też podczas schnięcia poszczególnych faz robót budowlanych i wykończeniowych! Jeśli w naszym domu zostały wstawione okna przed zimą, to trzeba pamiętać o pozostawieniu ich w tzw. pozycji rozszczelnionej. Będzie to skutkowało potrzebą sprawnie działającej wentylacji całego budynku. Specjaliści wypowiadają się, że lepiej nie wykańczać domu w stanie surowym zamkniętym z zewnątrz. A jeśli już ekipę zaskoczy ujemna temperatura w trakcie prowadzenia prac, to konieczne jest stosowanie materiałów dostosowanych do robót zimowych.

Skutki nieogrzewania domu w budowie

Skutki nieogrzewania domu w budowie

Ogrzewanie domu w budowie zimą ma aspekt nie tyle ekonomiczny, co funkcjonalny ze względu na dalsze jego użytkowanie, czy prowadzenie kolejnych prac zaplanowanych na wiosnę! Przezimowanie domu w budowie bez ogrzewania może wiązać się z różnymi uszkodzeniami, które z czasem podniosą nam koszty. Nieogrzewanie domu w budowie zimą może skutkować:

 • zamarzaniem wody na ścianach i sufitach,
 • mogą też pojawić się grzyby czy pleśnie,
 • mogą powstać różne uszkodzenia spowodowane niską temperaturą,
 • materiały użyte do budowy mogą stracić swoje pierwotne właściwości.

Budowa zimą w Polsce

W naszym kraju ekipy budowlane zwykle pracują od kwietnia do 2 połowy listopada, czyli do momentu kiedy pojawia się przymrozek i pierwszy śnieg. Wielu prac budowlanych nie powinno się prowadzić podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Betonowanie, tynkowanie, czy murowanie nie powinno odbywać się w temperaturze niższej niż 5 stopni C. Podczas zimowej aury można popełnić sporo błędów. Oczywiście na rynku dostępne są pewne materiały umożliwiające pracę w czasie niewielkich mrozów, ale należy pamiętać, że raczej powinny być one wykorzystywane do sytuacji naprawdę awaryjnych! Zimową porą ekipy budowlańców z reguły nie pracują, jednak czasami wewnątrz budowanego obiektu prowadzi się prace wykończeniowe. Wiele osób, które mają już za sobą etap budowy domu zimą podpowiada też i zachęca, aby posiadając stan surowy zamknięty posiadać ubezpieczenie mienia i zamontować dogodny system alarmowy, bądź zapewnić sobie system monitoringu. O tym, jak przygotować do zimy dom, który jest już zamieszkały znajdziesz odrębny materiał TUTAJ.
źródło grafik PIXABAY

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-01-03

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej