Dom w kościele – czy to jeszcze sacrum czy już profanum?

Dom w kościele – czy to jeszcze sacrum czy już profanum?

Ludzie robią adaptacje poddaszy, przerabiają na domy budynki gospodarcze, stodoły, fabryki. Zdarza się jednak i tak, że domem staje się stary opuszczony kościół. Tak było i tym razem. W Kyloe w Wielkiej Brytanii powstał dom w kościele – St. Nicolas Church został zamieniony na dom mieszkalny.

Budynek pochodzi z 1792 roku. W latach 80. XX w. został zdekonsekrowany i od tego czasu popadał w ruinę. Jednakże w 2002 roku został sprzedany, a nowi nabywcy postanowili poddać go renowacji. Chcieli zachować maksymalnie dużo elementów oryginalnych, z tego powodu odnowienie kościoła kosztowało 3 razy więcej niż kosztowałby jego remont.

Z wnętrza zniknęły typowe dla kościoła elementy. Miejsce ołtarza zajmuje sypialnia z ogromnym łóżkiem, w jednej z kaplic bocznych znajduje się kuchnia. Środek to otwarta przestrzeń dzienna. Przez duże witrażowe okna do wnętrza wpadają kolorowe promienie słoneczne. Otoczenie kościoła pozostało niezmienione i na podwórku znajduje się przykościelny cmentarz.

dom w kościele

dom w kościele

Reklama


dom w kościele

dom w kościele

dom w kościele
dom w kościele

dom w kościele

dom w kościele

Źródło zdjęć


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-09-24

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również