Dom z dala od cywilizacji, czyli jak sobie radzić na odludziu?

Dom z dala od cywilizacji, czyli jak sobie radzić na odludziu?

Kto nie marzy o posiadaniu własnego domu? Najlepiej daleko od miasta, w otoczeniu zieleni (może jakiegoś stawu lub jeziora). Kto nie marzy o miejscu, w którym będzie mógł się w pełni zrelaksować, nie mając nad głową sąsiadów, rodziny, hałasu pobliskiej ulicy.

No właśnie, marzy wielu, jednak zaledwie garstka decyduje się na wykonanie pierwszego kroku i zamieszkanie z dala od cywilizacji.

Mieszkanie z dala od cywilizacji – z czym to się je?

Perspektywa wyrwania się z miasta i życia blisko natury wydaje się całkiem przyjemna. Spokój, cisza, czyste powietrze i brak zmartwień to ogromny plus takiej wyprowadzki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że taka decyzja niesie za sobą również inne, mniej przyjemne konsekwencje.

pexels-photo-221502

Reklama


Brak „miejskich” udogodnień

Decydując się na życie poza miastem mimowolnie musimy zrezygnować również z wygód, jakie ono oferuje:

  • Bliskości sklepów – daleko poza miastem nie ma supermarketów, a i o zwykłe sklepy czasami ciężko.
  • Dostęp do mediów – w mieście godzina bez bieżącej wody lub elektryczności to istny koszmar. Poza nim ten stan rzeczy może trwać nawet kilka dni.
  • Dojazd – prawdziwa przeszkoda zwłaszcza zimą. W miastach (zwłaszcza dużych), drogi odśnieżane są regularnie. W głuszy z daleka od większych ośrodków miejskich o takie udogodnienia trudno.
  • Kontakt ze światem – technologie rozwijają się coraz szybciej, jednak w Polsce ciągle wiele jest takich miejsc, do których sygnały telefonii i Internetu praktycznie nie docierają.
  • Pomoc z zewnątrz – poważna awaria lub wypadek mogą skończyć się nie lada tragedią. W związku z pewną odległością od miasta, karetka czy straż pożarna ma znacznie wydłużony czas dojazdu.

Jak sobie z tym radzić?

Nie bądźmy pesymistami, praktycznie na każdy problem istnieje jakieś rozwiązanie. To samo tyczy się pewnych komplikacji, jeśli chodzi o życie poza miastem.

Jeżeli chodzi o dostęp do sklepów, to rzeczywiście jest on utrudniony, w związku z tym zakupy trzeba odpowiednio planować i dodatkowo robić zapasy (jedna wycieczka w miesiącu do miasta powinna wystarczyć).

pexels-photo-230792

Brak wody lub prądu? Awarie w dostępie mogą trwać tygodniami. W tym przypadku również przyda się zmysł odpowiedniego planowania. Wykopanie studni zawczasu i zaopatrzenie się w generator prądu zasilany paliwem pozwoli uniknąć wielu problemów.

Problemy z dojazdem zwłaszcza zimą? Należy zapomnieć o zwykłym kompaktowym aucie z napędem tylko na jedną oś. Numerem jeden na liście zakupów jest pełnoprawny samochód terenowy z napędem 4×4, który pozwoli przedrzeć się nawet przez największe zaspy. Tym sposobem załatwimy także drugi problem związany z brakiem pomocy z zewnątrz.

Problemy z kontaktem ze światem zewnętrznym? W tym przypadku trzeba zainwestować w odpowiednio wysoki maszt komunikacyjny, będący w stanie „wyłapać” sygnał, nawet z najdalszych zakątków Polski.

Mieszkanie poza miastem – podsumowanie

Podejmując taką decyzję musimy brać pod uwagę zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Należy być odpowiednio przygotowanym, tak aby nic nie mogło nas zaskoczyć. Mieszkanie z dala od cywilizacji to wielkie wyzwanie, które niesie za sobą ogromną ilość korzyści, ale także kilka problemów.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Data publikacji: 2016-12-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.