Keramzytobeton to kruszywo budowlane. Do wytworzenia tradycyjnego betonu wykorzystuje się żwir i piasek. Jeżeli te tradycyjne surowce zostaną zastąpione granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytu wówczas otrzymamy keramzytobeton. Ze względu na swoją lekkość ma on bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego też wykorzystywany jest do budowy ścian jedno-, dwu- lub trójwarstwowych bez dodatkowego ocieplenia.
Produkty powstałe z jego dodatkiem są bardzo lekkie.
Pustaki i bloczki keramzytowe
Najpopularniejszymi wyrobami keramzytobetonu są pustaki i bloczki styropianowe.
Pustaki produkowane są w różnych rozmiarach. Murowanie przy ich użyciu jest szybkie i wygodnie. Poprzez wyprofilowanie na ściankach bocznych wpustów i wypustów nie wypełnia się zaprawą spoin pionowych, a więc jednocześnie jej zużycie jest mniejsze. Przekrój standardowego pustaka jest prostokątny, jednakże producenci oferują również takie, które to w przekroju poziomym przypominają kształtem literę „s”. Dostępne są także wytwory, których szczeliny zasklepione są od góry i od dołu, dzięki czemu w trakcie murowania zaprawa nie będzie przedostawać się do otworów w pustakach i tym samym nie wpłynie pogarszająco na izolacyjności ścian.
Bloczki keramzytowe na ogół posiadają wewnątrz wkładkę ze styropianu. Przeznaczone są specjalnie do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Występują jako najcieplejszy produkt ze wszystkich wyrobów keramzytobetonowych. Ściany z tego rodzaju bloczków mają bardzo niski poziom przenikania ciepła, a poprzez odpowiednią konstrukcję wkładki parę wodną przepuszczają podobnie jak ściany z innych elementów keramzytobetonowych.
Znakomita termoizolacyjność i jednocześnie energooszczędność ścian to główne zadania współczesnego budownictwa. Wykorzystanie produktów z keramzytobetonowych do budowy domu znacznie obniży koszty, które będą ponosić użytkownicy na jego ogrzewanie. Ciepłe i paroprzepuszczalne ściany nie zatrzymujące wilgoci, eliminują problem zagrzybienia. Czas niezbędny do wysychania murów po zakończeniu budowy jest znacznie krótszy, w porównaniu do innych technologii. Dodatkowym atutem jest jego porowata struktura wspomagająca tłumienie hałasu. Ściany wykonywane z lekkich pustaków, nie obciążają nadmiernie konstrukcji budynku i posiadają wysokie parametry termoizolacyjności. Duże wymiary pustaków i bloczków pozwalają na szybkie budowanie.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.