Domek na drzewie – dziecięce marzenie czy realny plan?

Domek na drzewie – dziecięce marzenie czy realny plan?

Każdy z nas chciał mieć kiedyś swój domek na drzewie. Chciał, albo miał. W końcu naoglądaliśmy się ich na filmach, naczytaliśmy o nich w książkach lub po prostu wymarzyliśmy sobie nasz własny domek zawieszony wśród konarów drzew. Jak jednak zrealizować taki plan? Domek na drzewie to w końcu dość skomplikowana konstrukcja, którą trzeba odpowiednio wykonać i zabezpieczyć. Jak jednak uszczęśliwić swoje dziecko i zagwarantować mu godziny świetnej zabawy?

Domek na drzewie krok po kroku – jak wybrać drzewo i metodę zawieszenia

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że domek na drzewie powinien w jakimś stopniu być zawieszony na drzewie. Jest to jednak stereotypowe przekonanie, gdyż domek „na drzewie” możemy wykonać po prostu na belkach wbitych w ziemię, w towarzystwie drzewa. Wtedy spokojnie możemy urządzić pod nim niewielki plac zabaw pełen huśtawek, zjeżdżalni czy piaskownicy.

Przypomnijcie sobie, jak urządzić przydomowy plac zabaw.

Jednak jak wiemy tradycyjnie używa on drzewa jako podpory. Wszystko zależy od tego, czym dysponujemy i jak bardzo chcemy niszczyć naturę. A mamy do wyboru:

 • Zastosowanie podpór – domek na drzewie opiera się na podporach zabetonowanych w ziemi. Samo drzewo można dowolnie łączyć z domkiem, na ogół jest on zrobiony „wokół” pnia.
 • Przymocowanie do drzewa – elementy nośne są przykręcone do pnia drzewa. Ten sposób jest ryzykowny, gdyż może spowodować uszkodzenie drzewa.
 • Użycie łańcuchów – domek jest zawieszony na mocnych gałęziach za pomocą łańcuchów. Ta metoda nadaje się jedynie do zawieszania lekkiej platformy, gdyż nie utrzyma ciężkiej konstrukcji.

Gdy będziemy wiedzieli, jak mocujemy nasz domek, możemy przejść do wyboru odpowiedniego drzewa. Musi być ono przede wszystkim zdrowe, najlepiej żeby miało rozłożyste konary i dość gruby pień. Drzewo nie może mieć żadnych oznak choroby lub pasożytów, gdyż domek po prostu długo nie postoi.

Reklama

Najlepszymi gatunkami drzew do zbudowania domku na drzewie są:

 • brzoza,
 • dąb,
 • klon,
 • duża jodła,
 • buk,
 • jabłoń,
 • orzech,
 • lipa.

Sam gatunek nie wystarczy – szacuje się, że wykonanie domku o powierzchni 9 m2 (3x3 m) wymaga pienia o średnicy min. 30 cm. Obliczamy ją dzieląc obwód pnia przez liczbę Pi (3,14).

Domek na drzewie – czas na projekt

Domek na drzewie - plany
Plany na domek, Zdjęcie Pinterest

Jeśli wybraliśmy już idealne drzewo, pora zająć się projektem. Do wyboru mamy zawsze kilka opcji. W przypadku, gdy nie czujemy się na siłach zbudować samodzielnie całego domku, możemy kupić gotowy produkt, który zamocuje firma. Niestety jego koszt wynosi zazwyczaj kilka tysięcy. Jeśli potrafimy samodzielnie wykonać konstrukcję, jednak nie dysponujemy wystarczającym czasem, możemy zamówić gotowy domek i złożyć go samodzielnie – to z pewnością zmniejszy całkowite koszty. Najtańszą i jednocześnie dającą największe pole popisu metodą jest wykonanie go od podstaw.

Domek na drzewie, z którego będą korzystały dzieci, powinien być zbudowany na wysokości 1,5 - 2,5 m. Teren pod nim warto wysypać np. rozdrobnioną korą. W razie upadku, będzie stanowiła ona dodatkową amortyzację. Możemy zdecydować się na sam domek ze schodami lub wersję z dodatkowym tarasem. W drugim przypadku koniecznie umieśćmy barierkę mającą 70-90 cm wysokości i tralki.

Najprostszy domek na drzewie może składać się z samej platformy ograniczonej barierką, na której dzieci będą bawiły się pod gołym niebem. Popularne są również domki na drzewie z palet. O ile użyjemy palet pozbieranych z placów budowy, będzie to tańsza opcja, jednak w przypadku kupowania nowych, często bardziej opłacalne i szybsze będzie wykonanie go z desek czy płyt OSB. Sam domek z palet ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę – jest łatwiejszy w wybudowaniu. Na ogół wystarczy połączyć odpowiednio palety, zabezpieczyć je przed wpływem warunków atmosferycznych i po sprawie. Niestety jak nietrudno się domyślić, taka opcja ogranicza nas wizualnie i często nie będzie pasowała do naszego pięknego ogrodu czy domu. W końcu domek na drzewie dla dzieci może być naprawdę piękny i wspaniały!

Na etapie projektu warto przemyśleć wielkość domku, ilość okien lub samych otworów, rodzaj dachu oraz drabiny. Wielkość należy dopasować do drzewa i sposobu mocowania – duże domki wymagają doświadczenia w budowaniu, by były bezpieczne dla naszych pociech. Najpopularniejszy jest dach dwuspadowy oraz płaski. W naszej szerokości geograficznej polecamy wybór dwuspadowego, na którym nie będzie w zimie zalegał śnieg, dokładając ciężaru, którego może nie wytrzymać drzewo i konstrukcja. Niekiedy zdarzają się również domki budowane w kształt litery „A”, które co prawda zmniejszą powierzchnię do zabawy, ale są łatwiejsze w wykonaniu i dają pewność braku problemów zimą.

Domek na drzewie - pokrycie
Domek na drzewie - pokrycie, Zdjęcie: pixabay.com

Kolejną kwestią do rozważenia są okna lub otwory okienne. Jeśli chcemy, by dzieci korzystały z domku nawet w czasie niepogody, lepiej wybrać okna. Niestety stolarka okienna może nas przerosnąć i będziemy musieli zwrócić się o zamocowanie okien do stolarza. W przypadku domku na drzewie bardzo ważny jest dobór drabiny. Najczęściej wybiera się:

 • drabiny sznurkowe – kupujemy gotową lub wykonujemy taką ze sznura i przymocowania do niego krótkich szczebli do ziemi. Ta opcja może nie być bezpieczna szczególnie dla młodszych dzieci.
 • drabiny samonośne – trudne w wykonaniu, ale jednocześnie najbezpieczniejsze. Powinny mieć balustradę, by ułatwić wchodzenie i odpowiedni kąt nachylenia.
 • drabiny sztywne – tradycyjna drabina dostępna w sklepach, którą można przystawić do domku na drzewie.

Domek na drzewie dla dzieci – czas na przygotowanie materiałów

Kolejnym krokiem w budowie domku na drzewie jest przygotowanie odpowiednich materiałów. Wszystko zależy od tego, z czego budujemy domek, ale zazwyczaj będą to grube deski i słupki drewniane, które będą służyły do wsparcia czy przytwierdzenia konstrukcji do ziemi. Szkielet konstrukcji można wykonać praktycznie z większości rodzajów drewna, chociaż zazwyczaj wykorzystuje się deski bukowe lub dębowe, ewentualnie sosnowe. Wybierając mocowanie domku do podłoża musimy zadbać o szybkoschnący beton.

Przydadzą się nam oczywiście śruby, wkręty, kołki. Często poleca się użycie gwoździ pierścieniowych CNA lub wkrętów CSA, zamiast wkrętów do drewna, gdyż o wiele lepiej trzymają taką konstrukcję. Jak wiadomo same deski do budowy domku muszą być oszlifowane i zabezpieczone odpowiednimi materiałami. Będziemy zatem potrzebowali impregnatu do drewna i ewentualnie emalii, jeśli chcemy zadbać o kolorowe wnętrze domku, by spełnić marzenia naszych dzieci.

Domek obok drzewa
Domek obok drzewa, Zdjęcie: pixabay.com

Niezastąpiona może okazać się szlifierka czy wyrzynarka, gdyż musimy wyciąć otwory, przez które będą przechodzić pień i gałęzie. Pamiętajmy o tym, że drzewo rozrasta się z biegiem czasu i musi mieć do tego miejsce (pień), dlatego musimy pozostawić odpowiednią przerwę do podłogi domku.

Do wykonania dachu możemy potrzebować blachy falistej lub płyt bitumicznych, dzięki którym nie będzie on przeciekał nawet w czasie opadów deszczu. Jeśli chcemy zadbać o 100% wodoszczelność, możemy zabezpieczyć jeszcze ramę folią z tworzywa sztucznego.

Budujemy domek na drzewie

Teraz możemy w końcu przejść do samej budowy domku na drzewie. Zaczynamy od wyznaczenia poziomu podłogi i zbudowania konstrukcji na podstawie wybranego mocowania. Jeśli opiera się na słupach, wbijamy je na głębokość 8-10 cm i zalewamy mieszanką betonową. Ich ilość zależy od rozmiaru i ciężaru konstrukcji, chociaż zazwyczaj wystarczają cztery wsporniki. Jeśli zdecydowaliśmy się na mocowanie do drzewa, przykręcamy belki nośne do pnia. W przypadku pływającej platformy, będziemy zawieszali konstrukcję na łańcuchach.

Platforma, na której stanie domek na drzewie, musi być wykonana z belek nośnych oraz belek poprzecznych, których ilość oraz rozstaw zależy od rozmiaru domku i jego wagi. Na podłogę wykorzystuje się na ogół najgrubsze deski, które należy dociąć i oszlifować. Miejsca na otwory wykonujemy wyrzynarką. Deski powinniśmy mocować w odległości ok 0,5-1 cm od siebie, by domek mógł nieco pracować w razie większych wiatrów.

Stary domek na drzewie
Stary domek na drzewie, Zdjęcie: pixabay.com

Po wykonaniu podłogi należy przejść do barierki (jeżeli takowa występuje) wedle ustalonego projektu. Tak jak pisałam wcześniej, wysokość optymalna w przypadku dzieci to 70-90 cm i odległość tralek max. co 15 cm.

Konstrukcję ścian bocznych wykonujemy z kantówki drewnianej, którą wypełniamy płytami OSB lub deskami. Pamiętajmy o wykonaniu otworów na okna i drzwi.

Po skończeniu ścian, realizujemy konstrukcję dachu, która jest do nich bezpośrednio mocowana. W zależności od wybranego rodzaju dachu, musimy przeprowadzić odpowiednie prace. Zamocować deski, blachę falistą czy deski, a na nie płyty czy dachówki bitumiczne, które dodadzą uroku całemu domkowi.

Na końcu możemy pomalować wszystko impregnatem lub/i farbą do drewna. Nie zapominamy o lekkim oszlifowaniu wybranych powierzchni i oczyszczeniu domku z kurzu i pyłu, gdyż inaczej preparaty nie będą dobrze wiązały. Gdy domek jest już skończony, przychodzi czas na zamocowanie wybranej drabiny – gotowe!

A oto film pokazujący jak wygląda budowanie domku na drzewie w praktyce:

Domek na drzewie dla małych odkrywców

Domek na drzewie nie jest sprawą prostą, gdyż najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteśmy pewni jak go wykonać, jak dopasować rozmiar belek czy rodzaj mocowań, lepiej powierzmy jego wykonanie specjalistycznej firmie. Domek na drzewie jest jednak wspaniałym wyzwaniem, które dla majsterkowicza nie będzie niczym ponad jego siły!

Szukacie inspiracji na wybudowanie domku na drzewie? Poniżej garść pomysłów na to, co można zrobić przy odrobinie wiedzy, doświadczenia i chęci.

Domek na drzewie - inspiracje
Domek na drzewie - inspiracje
Domek na drzewie - inspiracje
Domek na drzewie - inspiracje
Domek na drzewie - inspiracje
Domek na drzewie - inspiracje
Domek na drzewie - inspiracje
Domki na drzewie - inspiracje, Zdjęcia Pinterest

Co sądzicie o domkach na drzewie? Dalej są waszym niespełnionym marzeniem z dzieciństwa?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-05-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej