Domowe biuro, czyli przestrzeń na home office małym kosztem

Domowe biuro, czyli przestrzeń na home office małym kosztem

Praca w domu ma wiele zalet – niezależnie od tego, czy zostaliśmy do niej zmuszeni przez sytuację, czy wybraliśmy taki sposób na realizację zadań, warto zadbać o odpowiednią przestrzeń. W innym przypadku może okazać się, że jesteśmy nieproduktywni, ciągle rozproszeni, cierpimy na bóle pleców, a klienci nie mają możliwości porozmawiać z nami w dogodnych warunkach. Przeczytajcie, jak urządzić domowe biuro zgodnie z własnymi potrzebami.

Z artykułu
dowiesz
się:
  • gdzie urządzić domowe biuro;
  • jak stworzyć przestrzeń pracy z innymi domownikami;
  • jakie kolory będą pomagały w koncentracji;
  • jak zadbać o ergonomię;
  • jakie meble i wyposażenie warto przemyśleć;
  • jak inni urządzają domowe biura (inspiracje).

home office - jak urządzić domowe biuro

Domowe biuro, czyli przestrzeń na home office małym kosztem, zdjęcie: Pixabay.com

Domowy home office – zacznij od miejsca

Najlepszym rozwiązaniem, które daje szansę na uzyskanie większego skupienia, co za tym idzie efektywności, jest wydzielenie osobnego pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy mieszkamy z dziećmi, które nie tylko nie zachowują się cicho, ale mogą nie rozumieć tego, że rodzic przebywający w domu pracuje i nie jest dla nich dostępny. Zasada „co z oczu to z serca” działa w tym przypadku perfekcyjnie. Idealne byłoby pomieszczenie, w którym można swobodnie się poruszać wokół biurka i ustawić kilka najpotrzebniejszych mebli. Jeśli planujemy pracować w domu przez dłuższy okres czasu, gdyż jest to nasz sposób na życie, warto zadbać o akustykę ścian i odpowiednio wyciszyć wnętrze. Można poradzić sobie także zakładając słuchawki, ale nie każdy jest w stanie pracować przy muzyce i mogą się stać po prostu uciążliwe.

Jeśli nie macie możliwości urządzenia domowego biura w osobnej przestrzeni, poszukajcie ustronnych miejsc. Świetnie sprawdza się biurko ustawione w sypialni, która jest najmniej uczęszczaną przestrzenią w ciągu dnia. Ważne jest to, by miejsce pracy znajdowało się:

  • daleko od źródeł hałasu – np. miejsc, gdzie zazwyczaj bawią się dzieci bądź przebywają inni domownicy,
  • niedaleko wejścia, jeśli zamierzamy przyjmować klientów.
Reklama

Niekiedy jesteśmy zmuszeni pracować w miejscu często uczęszczanym przez domowników – wtedy mamy do wyboru trzy opcje: dostosować przestrzeń, swoje godziny pracy bądź nauczyć przebywać się z innymi. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie wnęki, którą można odgrodzić ścianką działową, żaluzją lub chociaż regałem, szczególnie jeśli w domu przebywają małe dzieci, które zaciekawione mogą dostać się do naszych narzędzi pracy.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto wydzielić optycznie przestrzeń za pomocą koloru – wykładziny, farby na ścianie, być może dekoracji itd. Ważne, by stworzyć miejsce, które będzie motywowało do wykonywania obowiązków, a nie rozpraszało. Widoczny telewizor w oddali, lodówka oddalona o kilka metrów i inne „propozycje” na ciekawsze spędzanie czasu nie pomogą, szczególnie osobom o słabszej motywacji i nieprzystosowanych do pracy w domowych warunkach.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wydzielić przestrzeni i pracujemy po prostu przy stole kuchennym, na kanapie lub w innym miejscu, starajmy się wybrać czas, gdy domownicy przebywają poza domem bądź ich aktywności nam nie przeszkadzają. Inną ciekawą opcją jest wspólna praca – można zorganizować przestrzeń biurową dla siebie i dla dzieci – one będą odrabiały zadania, a my będziemy realizowali zadania. Niestety wszystko zależy od charakterystyki zawodu i poziomu skupienia – inaczej pracuje fotograf, a inaczej księgowa.

home office - jak urządzić domowe biuro

Domowe biuro, czyli przestrzeń na home office małym kosztem, zdjęcie: Pixabay.com

Zaadaptuj przestrzeń dla siebie

Jakie powinno być miejsce do pracy? Wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz! Kolory powinny być jednak stonowane, niedrażniące wzroku, wyciszające. Można postawić na modną biel, odcienie beży, czy znaną wszystkim zieleń, błękity, szarości i brązy. Odradzana jest czerwień, pomarańczowy i inne agresywne barwy, które mogą utrudniać pracę. Przypomnijcie sobie, jakie znaczenie mają kolory i jak na nas wpływają. Jasne barwy dodatkowo powiększają optycznie wnętrze, dlatego są idealne do niewielkich przestrzeni.

Drugą kwestią jest oświetlenie. Najbardziej wartościowe jest naturalne światło, w którym czujemy się najlepiej. Należy zawsze odpowiednio ustawić monitor w stosunku do okna (bokiem), by promienie słońca nie pogarszały jakości pracy. Niezbędne jest także oświetlenie sztuczne – najlepiej górne oraz dodatkowa lampa biurkowa, która powinna być ustawiona z lewej strony (osoby praworęczne). Warto wybrać moc światła w przeliczeniu na wielkość pomieszczenia i barwę naturalną bądź białą. Ciepłe światło nie służy produktywności, a raczej relaksowi i szybciej męczy wzrok.

Trzecią kwestią są rośliny. Przede wszystkim zieleń daje szansę na oddech, a według niektórych specjalistów poprawia także nastrój i zwiększa wydajność pracy. Jeśli mieszkacie w blokach, a wasz widok z okna rozciąga się na szare, smutne ulice, roślinność będzie waszym must have. Wiedzieliście o tym, że niektóre z nich mają nawet zdolność pochłaniania promieniowania wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne?

Biurko, fotel czyli kilka słów o ergonomii

W domowym biurze koniecznie jest zadbanie o ergonomię pracy. Brzmi zbyt poważnie? Nieprzestrzeganie podstawowych zaleceń kończy się pogłębieniem wad wzroku, kręgosłupa i bólami – naprawdę można uniknąć lub zminimalizować te przykre konsekwencje. Najważniejsze jest biurko, krzesło i ustawienie monitora. Fotel biurowy powinien posiadać wyprofilowane krzywizny, umożliwiać dopasowanie pozycji siedzącej, którą należy często zmieniać. Standardowe modele obrotowe, z podpórkami na łokcie muszą mieć oparcie kończące się powyżej łopatek. Siedzisko powinno mieć możliwość takiego ustawienia fotela, by osiągnąć kąt 90 stopni w kolanach. Klawiatura, jeśli jej używamy, musi znajdować się na wysokości łokci, a ekran ustawiamy w odległości 40-75 cm od twarzy.

Meble i dekoracje do domowego biura

Praca w domu wymaga zakupu odpowiedniego biurka, którego rozmiar warto dobrać do własnych potrzeb. Działalność kreatywna wiąże się niekiedy z większym obszarem – dlatego można pomyśleć o stole rozkładanym. Za to do pracy przy komputerze wystarczy niewielkie biurko. Ilość szafek należy dopasować do swoich potrzeb, podobnie dodatkowe regały na książki, dokumenty czy inne niezbędne akcesoria. Warto pomyśleć nad zamykanymi szafkami, jeśli nie chcemy by istotne dokumenty dostały się w niepowołane ręce. Jeśli zamierzamy przyjmować klientów, niezbędny będzie wygodny fotel bądź kanapa, w zależności od charakteru naszej pracy.

W domowym biurze warto zadbać o dekoracje – jednak nie warto przesadzać. Modny plakat typograficzny bądź w innej wybranej tematyce będzie świetnie podkreślał funkcję wnętrza. Można postawić również na oryginalne lampy, które same w sobie będą stanowiły dekorację. Modne są gadżety pomagające w organizacji – tablice z klipsem na ścianę oraz inne gadżety ułatwiające pracę. W domowym biurze warto pamiętać o detalach takich jak zwisające przewody, które można ukryć za pomocą organizerów, klipsów itd.

Zobaczcie inspiracje jak urządzić domowe biuro w każdej przestrzeni:

domowe biuro
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


domowe biuro
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


domowe biuro
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


domowe biuro
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


domowe biuro
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


domowe biuro
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


home office
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


home office
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


home office
Domowe biuro, źródło: pinterest.com


home office
Domowe biuro, źródło: pinterest.com

Home office dla każdego

Praca w domu może być dla niektórych z nas gehenną, dla innych wybawieniem z hałaśliwego biura, w którym trudno zebrać myśli. Wiele czynności można wykonywać zdalnie, dlatego jeśli wybraliście taki tryb pracy, zadbajcie o swoje domowe biuro i dopasujcie je do własnych potrzeb. Ilość miejsca, wystrój i wyposażenie będzie odmienne dla każdego zawodu – dajcie się jednak ponieść wyobraźni i nie ograniczajcie się, w końcu to wasze własne biuro i wy jesteście swoimi szefami.

Jakie są twoje pomysły na home office? Która z inspiracji najbardziej ci się podoba?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-05-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej