Domy szeregowe – czy to wybór dla ciebie

Domy szeregowe – czy to wybór dla ciebie

Zastanawiacie się nad tym, czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej? Jakie są jego koszty utrzymania, czy płaci się czynsz i czy można go rozbudowywać? Jeśli macie mnóstwo pytań i wątpliwości, a jesteście na etapie wyboru własnego domu, koniecznie zobaczcie informacje, które dla was przygotowaliśmy. Z pewnością pomogą popchnąć was w kierunku dobrej decyzji.

Z artykułu
dowiesz
się:
  • czym różni się dom szeregowy od bliźniaka i domu wolnostojącego;
  • jakie są zalety i wady domów szeregowych;
  • jakie są kruczki prawne i zasady życia w szeregowcach;
  • dla kogo najlepszy będzie dom szeregowy.

dom szeregowy

Domy szeregowe, zdjęcie: pixabay.com

Dom wolnostojący vs bliźniak vs szeregowiec

Czym jest dom wolnostojący wie większość z nas, podobnie jak blok mieszkalny. Czym jednak różni się od nich bliźniak, a czym dom w zabudowie szeregowej nazywany potocznie szeregowcem?

Dom wolnostojący stanowi zawsze odrębną całość. Zapewnia największą swobodę i prywatność – może być postawiony prawie w dowolnie wybranym miejscu. Dom wolnostojący jest jednak najbardziej kosztowny pod kątem budowy, kupna a także eksploatacji, również dlatego, że na tego typu zabudowę w Polsce jest aktualnie największy popyt. Domy wolnostojące znajdują się zazwyczaj na obrzeżach miast, co dla jednych ma pozytywne znaczenie, dla innych wręcz odwrotnie.

Reklama

Bliźniak to rozwiązanie idealne na małą działkę – są to dwa przylegające do siebie budynki połączone wspólną ścianą. Warto się na niego zdecydować, by zoptymalizować powierzchnię działki. Bliźniaki łatwiej wpisują się w krajobraz miejski, w którym nie ma miejsca na duże działki. Są one również mniej kosztowne w porównaniu do domów wolnostojących, wiele jednak zależy od naszego sąsiada.

Zabudowa szeregowa jest polecanym kompromisem między domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku. Właściciel może korzystać z ogródka, ma osobne wejście, taras, często nawet garaż i możliwość piętrowej zabudowy. Tańszy niż dom wolnostojący, gdyż według idei jego ściany przylegają do sąsiednich budynków, więc sytuacja jest zbliżona do zabudowy bliźniaczej. Dzięki temu otrzymujemy mniejsze koszty zakupu działki, budowy, jak i zmniejszamy koszty eksploatacyjne. W tym przypadku mamy jednak mniej okien i jesteśmy ściśle otoczeni sąsiadami.

Kruczki domów szeregowych

Zanim przejdziemy do opisu zalet i wad, zacznijmy od kruczków, które mogą cię zaskoczyć. Pod kątem prawnym podział nieruchomości budynków i gruntu w domach szeregowych, inwestor kupuje „lokal mieszkalny”. W ten sposób określa się właśnie zabudowę szeregową, gdyż od strony przepisów, nie są to wcale połączone ze sobą domy jednorodzinne. Dodatkowo w jednym „domu” wydziela się dodatkowo dwa „lokale”. Przyczyną tej sytuacji jest chęć uniknięcia zawiązywania dużych wspólnot mieszkaniowych, które wiążą się z koniecznością wybrania i często opłacania zarządu, prowadzeniu rachunkowości itd. Nabywcy są zatem zazwyczaj określani jako współwłaściciele. Niekiedy oczywiście domy szeregowe stanowią odrębną nieruchomość – dlatego podpisując dokumenty zakupu należy dokładnie przeanalizować prawo własności.

Konieczne jest zapoznanie się z zasadami korzystania z części wspólnej zawartych w umowie – chodzi przede wszystkim o ogródek. Najlepiej, by przydział gruntu był ujawniony w księdze wieczystej. Problemy natury prawnej mogą pojawiać się także w przypadku terenu na parkingi, śmietniki, bramy wjazdowe stanowiące niekiedy odrębną działkę, która jest współwłasnością wielu właścicieli w ułamkowych częściach. Należy mieć na uwadze to, że podział gruntu i nieruchomości budynkowej będzie miał wpływ na możliwości dokonywania zmian takich jak dodanie np. furtki w ogrodzeniu, zbudowaniu tarasu, balkonu czy nawet postawieniu altany.

dom szeregowy

Domy szeregowe, zdjęcie: pixabay.com

Jakie są zalety domów szeregowych

Mieszkanie w szeregowcu ma swoje zalety i wady, postrzegane inaczej przez osoby, które do tej pory mieszkały w blokach, a inaczej przez te wywodzące się z domów wolnostojących. Przede wszystkim jest to większe poczucie prywatności niż w mieszkaniach ze względu na własne wejście, podjazd, garaż czy piwnicę. Domy szeregowe mają zazwyczaj ogródki czy taras, czego nie posiadają mieszkańcy bloków. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią zajmować się dużym ogrodem, a chcieliby np. napić się porannej kawy w otoczeniu zieleni.

Domy szeregowe są idealne dla osób, które nie chcą mieszkać w blokach ani przeprowadzać się na obrzeża miast. W centrum, szczególnie dużych miejscowości, grunty są stosunkowo drogie, a adaptacja starych domów (przypomnij sobie ile to kosztuje) nie należy do łatwych ani tanich przedsięwzięć. Deweloperzy często stawiają domy szeregowe w dogodnych lokalizacjach ze względu na pracę, szkołę, dostępność do sklepów, aptek czy zaplecza medycznego. Niejednokrotnie osiedla domów szeregowych posiadają nawet własne place zabaw i tereny rekreacyjne, stając się funkcjonalną przestrzenią miejską.

Do zalet szeregowców należy zaliczyć także możliwość łatwego podziału przestrzeni na prywatną i rodzinną, ze względu na piętrowość budynku. Pod kątem eksploatacji uzyskujemy również niższe koszty utrzymania domu.

Mieszkając w szeregowcu możemy czuć się bezpieczniejsi – sąsiedzi znajdują się blisko, często jest to zwarta społeczność, która dba o wspólnotę sąsiedzką.

Czy na pewno dla ciebie – najważniejsze wady szeregowców

W przypadku domów w zabudowie szeregowej na ogół nie realizujemy własnego projektu, tylko zgłaszamy się do dewelopera, który zainwestował w zabudowę, nadając jej stylistykę i wygląd według własnych upodobań. Niestety planowanie i realizacja własnych pomysłów we wnętrzach jest również zminimalizowana do zera, ponieważ otrzymujemy gotowy układ. Na zewnątrz nie wolno zazwyczaj wprowadzać żadnych zmian (elewacja). Częstym problemem jest również brak możliwości rozbudowy, zwiększania metrażu powierzchni, jednak tą informację należy sprawdzić u konkretnego dewelopera.

Dużym problemem jest doświetlenie pomieszczeń. Co prawda podobny problem pojawia się w blokach, jednak warto go nadmienić – dom z dwóch stron jest dołączony do innych budynków, stąd nie ma możliwości wybicia dodatkowych otworów okiennych na wszystkich ścianach.

Wadą jest z pewnością ograniczenie swobody – w przeciwieństwie do domów wolnostojących, w domu szeregowym trzeba dostosować się licznych reguł sąsiedzkich, którzy dodatkowo znajdują się bardzo blisko. Możemy słyszeć hałasy zza ścian, szczególnie jeśli deweloper nie zapewnił odpowiedniej izolacji akustycznej.

Pomimo tego, że mamy dostęp do ogrodu, może być on stosunkowo niewielki, nie dając tak naprawdę szansy należytego wypoczynku. Niekiedy trudno również uzgodnić, kto zajmuje się „terenami wspólnymi”, z czego wynikają liczne sąsiedzkie problemy.

dom szeregowy

Domy szeregowe, zdjęcie: pixabay.com

Dom szeregowy jest dla ciebie jeśli:

  • nie chcesz mieszkać w bloku ani w domu jednorodzinnym, szukasz czegoś pośrodku;
  • pracujesz w dużym mieście i chcesz poczuć namiastkę domu;
  • chcesz obniżyć koszty eksploatacji;
  • nie zależy ci na tym, by wszystko było przez ciebie zaprojektowane i dowolnie zmieniane;
  • nie masz znaczących planów rozbudowy ogródka czy domu.

Do szeregu marsz

Pytając znajomych z pewnością znajdziecie zarówno zwolenników, jak i przeciwników domów szeregowych – w końcu wyglądają trochę jak koszary (identyczne elewacje), a z drugiej strony tworzą bardzo urokliwe, niewielkie osiedla, stanowiące kompromis między domami wolnostojącymi a blokami. To rozwiązanie idealne dla młodych, dynamicznych rodzin, które mieszkają w dużych miastach i nie mają czasu na zajmowanie się domem i dużym ogrodem, a jednocześnie nie chcą mieszkać w blokowiskach.

Co sądzicie o szeregowcach? Lepiej mieszkać w takiej zabudowie, czy nie warto iść na półśrodki?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-01-24

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej