Problem odpowiedniego zabezpieczenia domu przed wilgocią to zmartwienie nie jednego budowlańca. Dziś o tym co zrobić, by nie zmoknąć czyli o drenażu.
Otóż drenaż… Drenaż to nic innego jak zbieranie wody z otoczenia fundamentów, aby ochronić je przed zawilgoceniem. Mówiąc prosto, musimy odprowadzić wodę na taką odległość by nie zagrażała budynkowi. Jak to zrobić? Tomek napisze o tym szerzej, ja wiem tylko tyle, że korzysta się w tym celu z odpowiednich rur, które układa się wokół ław fundamentowych. Nie są to zwykłe rury – posiadają pory przez które dostaje się do nich woda. Niestety, woda, jak każdy wie, to bardzo kapryśna Pani i aby zmusić ją do trafienia do rur trzeba otoczyć je specjalną obsypką filtracyjną. Dzięki temu woda trafia do rury, gdzie jej miejsce, by następnie poprzez studzienki znaleźć się w takim miejscu, które nie zagraża budynkowi.
Zastanawiacie się pewnie kiedy taki drenaż jest nam potrzebny? Oczywiście, możemy najpierw postawić dom i monitorować na bieżąco piwnice. Jeżeli jednak nie chcecie takiego dreszczyku emocji to proponuję stosować go wtedy, gdy wiecie, że np. wiosną i jesienią wody podnoszą się powyżej ław, albo gdy wykop fundamentowy będzie zasypany gruntem bardziej przepuszczalnym niż rodzimy.
Na drenaż składa się wiele elementów – tu znowu odsyłam do Tomka. Ja tylko chciałabym dać Wam jedną radę – Drenaż najlepiej wykonać po uformowaniu i wylaniu ław fundamentowych (pamiętajmy, że przy okazji warto zrobić instalację odgromową w ziemi oraz instalację odprowadzającą deszczówkę). Jeśli mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych fundament powinien być wylany z betonu szczelnego – C20/25.
Na koniec musimy rozwiązać największy problem – jak zagospodarować wodę? Absolutnie nie można jej odprowadzać do kanalizacji bytowo- gospodarczej. Przepisy są tu dość surowe: wodę opadową i gruntową powinno się zagospodarować na terenie własnej działki – albo po powierzchni lub – jeśli grunt wokół domu jest nieprzepuszczalny – odprowadzać do studni sięgającej niżej położonych warstw przepuszczalnych.
Drenaż najlepiej wykonać po uformowaniu i wylaniu ław fundamentowych
Jeśli w ulicy jest kanalizacja deszczowa lub ogólnospławna (łącząca ścieki bytowo-gospodarcze i deszczowe), wodę można wpuścić do niej, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Natomiast, nigdy, ale to prze nigdy, nie wolno wody odprowadzić do kanalizacji bytowo-gospodarczej. Co więc zrobić gdy nie można inaczej? No cóż… wtedy musicie jeszcze raz pomyśleć czy piwnice są wam na pewno potrzebne…
Koszt drenażu to ok. 100 zł za mb (materiał + robocizna) tj ok 6 tys zł przy założeniu, że dom ma wymiary 10×10 m i odprowadzamy wodę 20 m w głąb działki. Można go wykonać w ciągu 1-2 dni.
Mam nadzieję, iż nieco rozjaśniłam Wam zagadnienie drenażu budowlanego, a po dokładniejsze informacje odsyłam do wpisu Tomka.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.