Drewno we wnętrzu - wiesz, jak stworzyć bardziej naturalne przestrzenie?

Drewno we wnętrzu - wiesz, jak stworzyć bardziej naturalne przestrzenie?

Drewno od zawsze kojarzy nam się z ciepłem i naturalnością, dlatego chętnie otaczamy się nim w naszych domach i mieszkaniach. Drewniane meble czy podłoga nikogo już nie dziwią, jak jednak wykorzystać ten materiał do stworzenia bardziej ekologicznych przestrzeni? Zobaczcie użycie drewna we wnętrzach, które jest gorącym trendem urządzania wnętrz.

Drewno we wnętrzu - poddasze
Drewno we wnętrzu - poddasze, Źródło: Unsplash. com

Dlaczego kochamy drewno we wnętrzach

Drewno towarzyszy nam przez wszystkie epoki i trudno wyobrazić sobie aranżację wnętrz bez niego, niezależnie od tego czy mowa o ultranowoczesnych przestrzeniach czy wręcz odwrotnie. Za co jednak je kochamy i dlaczego warto postawić na niego w aranżacji?

  • izoluje, zapewniając oddychalność – drewno na podłodze czy na ścianie doskonale izoluje wnętrze od chłodu oraz od hałasów. Przy okazji nie zatrzymuje zupełnie przepływu powietrza, zapewniając odpowiedni klimat do życia;

  • daje poczucie otaczania się naturą – każdy, kto ceni sobie produkty naturalne, ekologiczne, chętnie sięga po elementy drewniane, które są biodegrawalne, odnawialne i nie wpływają negatywnie na środowisko. Przy okazji mając w domu produkty wykonane z naturalnego drewna możemy nawet rozkoszować się ich zapachem, wyglądem i szczególną fakturą;

  • łatwo go odnowić – niektóre nawierzchnie, które ulegną uszkodzeniu, wymagają natychmiastowej wymiany. Wiele elementów wykonanych z drewna można po prostu odrestaurować lub odnowić w inny sposób;

  • pomaga regulować wilgotność – drewno we wnętrzach ułatwia zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza, poprawiając nasze samopoczucie i często nawet zdrowie;

  • przybiera różnorodne formy – niewiele materiałów cechuje się tak szerokim zastosowaniem i wyglądem – drewno można użyć praktycznie w każdej formie, tworząc dowolną stylistykę od eleganckich, stylizowanych wnętrz poprzez klimaty wiejskie, aż do ultranowoczesnych przestrzeni, które często oglądamy w eksperckich magazynach.

Drewno na ścianie
Drewno na ścianie, Źródło: Unsplash.com

Drewniane aranżacje – gdzie zastosować drewno

Podłogi – drewno to klasyczny wybór na wykończenie podłóg. W wersji mniej kosztownej pod postacią paneli podłogowych, dla osób ceniących naturalne wyroby w formie desek lub parkietu. Drewno na podłodze może przebierać rozmaite formy – klepki ułożone w jodełkę lub nawet słoje drewna zatopione w przezroczystej żywicy epoksydowanej. Można je także łatwo łączyć z innymi materiałami, tworząc płynne modne przejścia między podłogami w różnych strefach domu.

Reklama

Podłoga drewniana
Podłoga, źródło https://pl.pinterest.com/

Sufity – drewno na sufitach nie jest często spotykanym elementem, w zależności od przeznaczenia budynku i jego stylu. Drewniane sufity są domeną domków letniskowych, domów z bali oraz stylizowanych na eleganckie, z czasów np. baroku. Najpopularniejszą formą są deski, które wcale nie muszą przytłaczać – w jasnej, białej kolorystyce będą wciąż optycznie powiększały wnętrze. Jeśli chcemy stworzyć oryginalne, unikatowe wnętrze nawiązujące nawet do baroku, możemy zadbać o unikatowe zdobienia, drobne sztukaterie, które wyniosą końcowy efekt na zupełny inny poziom.

Sufit drewniany
Sufit, źródło https://pl.pinterest.com/

Ściany – drewniane ściany pod postacią boazerii kojarzą nam się raczej z czymś niemodnym, jednak dzisiejszy wybór produktów pozwala stworzyć eleganckie wnętrze, które będzie sprawiało wrażenie ciepłego, urządzonego z gustem. Oczywiście panele drewniane na ścianę są raczej opcją do biur i wnętrz komercyjnych, chociaż nikt nie zabroni nam użycia ich również w domu. Jeśli idziecie z duchem czasu, zamiast standardowych desek lepszą opcją jest wyłożenie ściany panelami dekoracyjnymi, które składają się z licznych plastrów o różnorodnej wielkości. Ścianę możemy także wykończyć niewielkimi balami drewna bądź płytą OSB, którą można zastosować nawet do wykańczania schodów.

Ściana drewniana
Ściana, źródło https://pl.pinterest.com/

Przypomnij sobie o tym, jak użyć płyty OSB do urządzania wnętrz.

Meble i dodatki – drewno występuje praktycznie w każdym miejscu w formie mebli i dodatków. Meblościanki, pojedyncze komody, szafy, stoliki oraz inne wypełniają naszą codzienną przestrzeń. Jeśli cenimy sobie naturalnie wyglądające przedmioty, możemy wybrać np. sosnowe produkty, które są jedynie zabezpieczone lakierem. W nowoczesnych wnętrzach królują jednak meble lakierowane, często o oryginalnych, designerskich formach.

Stolik drewniany
Meble, źródło https://pl.pinterest.com/

Jak podkreślić styl wnętrza za pomocą drewna

Naturalna przestrzeń wypełniona drewnem przybiera na ogół daną stylistykę. Niedawno pisaliśmy o 5 najpopularniejszych stylach w urządzaniu wnętrz, które warto sobie przypomnieć.

W stylu skandynawskim drewno pojawia się z widocznymi słojami np. w elementach stołów, foteli itd. Meble są najczęściej białe, proste. Minimalistyczny wystrój stawia na drewno, ale tylko w prostych formach, ze zdobieniami ograniczonymi do minimum. Z drugiej strony, jeśli chcemy stworzyć w domu przytulny folkowy styl, powinniśmy użyć drewna w naturalnej postaci w formie zdobień przysufitowych, drewnianych sufitów oraz dodatków. Drewno w stylu nowoczesnym może pojawić się pod każdą postacią, w zależności od tego, czy chcemy stworzyć bardzo neutralną przestrzeń, czy dodać do niej pazura np. za pomocą wspomnianych wyżej plastrów drewna.

W innych stylach rodzaj drewna, jego kolorystyka oraz forma potrafią ukształtować końcowy odbiór wnętrza wedle naszych upodobań. Pamiętajmy jedynie o tym, by nie przesadzić z nadmiarem – jeśli zdecydujemy się na drewniane ściany, lepiej by była to jedna wyróżniająca się, niż jednomierne pokrycie wszystkich powierzchni. W przypadku gdy planujemy wykończyć sufity drewnem, zrezygnujmy ze zdobienia nim ścian, często nawet z drewnianych podłóg.

Stół drewniany
Stół drewniany, Źródło: Unsplash.com

Drewniane powierzchnie trzeba pielęgnować

Drewno we wnętrzu pomimo swojego niewątpliwego uroku i licznych zalet musi być odpowiednio pielęgnowane, by na długo zachowało swój piękny wygląd. Jak nietrudno się domyślić, najmniej zabiegów wymagają powierzchnie lakierowane, pokryte okleiną meblową, a najwięcej naturalne deski czy elementy takie jak bale we wnętrzu. Pomimo tego nie warto z nich rezygnować, ponieważ przebywanie w naturalnym środowisku jest dobre dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Drewniane powierzchnie nie lubią wody, ponieważ pod wpływem wilgoci mogą się wypaczać, gnić, odbarwiać się. Źle znoszą nagłą zmianę temperatur, dlatego należy uważać z nimi w przypadku bliskości źródeł ciepła takich jak kominki i inne. W czasie pielęgnacji używamy wyłącznie środków przeznaczonych do drewna. Jeśli chcemy odrestaurować powierzchnię, również znajdziemy do tego odpowiednie preparaty. Lakierowane powierzchnie mebli wystarczy przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą. Blaty drewniane oklejone fornirem są bardzo delikatne, dlatego pielęgnujemy je jak pozostałe meble w domu, uważając, by nie kłaść na nich gorących przedmiotów.

Drewno wśród aranżacyjnych trendów

Kochacie naturalne wnętrza? Postawcie na drewno oraz inne materiały, które są znane człowiekowi od wieków. Wybierzcie odpowiednie meble, dodatki i oczywiście zadbajcie o takie wykończenie ścian, które połączy wszystkie elementy układanki w całość. Stworzenie niepowtarzalnej aranżacji nie leży wcale poza waszym zasięgiem. Na koniec nie zapominajcie o pielęgnacji – drewno jest wrażliwym materiałem i może szybko ulec zniszczeniu.

Podobają wam się aranżacje wypełnione drewnem? Jakie są wasze pomysły na użycie tego materiału we wnętrzach?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-03-08

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej