Duże przeszklenia czyli okna nieotwierane – czy warto i gdzie je montować?

Duże przeszklenia czyli okna nieotwierane – czy warto i gdzie je montować?

Nowoczesne projekty domów pełne są ogromnych przeszkleń, które zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczeń, świetny design i pozwalają obserwować nasz ogródek czy otoczenie bez wychodzenia z domu. Czy jednak warto zdecydować się na okna nieotwierane nazywane potocznie FIX-ami? Jakie są ich największe wady i zalety? Czy w domu energooszczędnym powinniśmy brać je w ogóle pod uwagę?

Okna nieotwierane? To tak można?

Gdyby powiedzieć naszym babciom czy nawet rodzicom o pomyśle nieotwieranych okien w domu, z dużym prawdopodobieństwem zostalibyśmy skrytykowani. Dlaczego? Trudno wyobrazić sobie okna, których nie można otworzyć. Przecież są one po to, by zapewnić szybką wentylację pomieszczenia, wyjrzeć przez nie czy choćby zawołać do sąsiada przez uchyloną ramę. A co z myciem? Świat idzie jednak do przodu i w nowoczesnych projektach domów można znaleźć propozycje dużych, nieotwieranych okien, które coraz chętniej widzielibyśmy w naszym wymarzonym domu. Modele typu FIX zyskują coraz większą popularność, gdyż wbrew pozorom mają niemało zalet. W końcu kto powiedział, że musimy wymienić wszystkie okna na modele nieotwierane?

Można wyróżnić dwa rodzaje okien stałych – szklone w skrzydle tak jak tradycyjne oko, ale bez okuć oraz szklone w ramie. Drugie z nich są zdecydowanie bardziej popularne. Okna typu FIX nie mają praktycznie ograniczeń w przypadku wielkości. Na ogół producenci zalecają nieprzekraczanie wymiarów ok. 3mx7m, jednak wszystko zależy od materiałów wykonania. Możliwe, że już a kilka lat wykonanie jednej tafli o wymiarach 4x12m nie będzie żadnym wyzwaniem. Nowoczesne szklenia to np. szyby zespolone ze szkłem hartowanym czy laminowanym, które dają coraz większe możliwości aranżacyjne.

Uwaga: Jeśli chcemy zdecydować się na okna nieotwierane, możemy napotkać pewne ograniczenia ze strony polskich przepisów. W domach, w których funkcjonuje wentylacja mechaniczna, nie ma ograniczeń co do ilości zamontowanych okien nieotwieranych. Jeśli jednak nasz dom jest lub będzie wyposażony wyłącznie w wentylację grawitacyjną, takie modele mogą stanowić jedynie połowę wszystkich przeszkleń! Dodatkowo ich powierzchnia musi być większa niż 1/8 powierzchni podłogi.

Zalety nieotwieranych okien

Okna nieotwierane w domu

Reklama

1. Charakteryzują się niższą ceną niż modele otwierane

Okna nieotwierane są na ogół o 30-40% tańsze od swoich otwieranych odpowiedników. Różnica w cenie bierze się oczywiście z mniejszej liczby dodatkowych elementów, oszczędności wykorzystanych materiałów i prostszej konstrukcji. Warto zerknąć na strony znanych producentów, by przekonać się, że wybór okien typu FIX wygeneruje nam dodatkowe oszczędności w czasie budowy domu czy jego remontu.

2. Dają możliwość montażu naprawdę dużych przeszkleń

Ten plus docenią szczególnie osoby lubiące nowoczesne projekty domów. Otwierane okna posiadają ograniczenia w stosunku do wielkości, które wynikają z masy szklenia czy wytrzymałości okuć. Dodatkowo potrzebują sporo przestrzeni, by w pełni otworzyć skrzydło. A okna nieotwierane? Mają praktycznie nieograniczone wymiary oraz nie zabierają miejsca w pomieszczeniach, zapewniając więcej możliwości aranżacyjnych.

3. Sprawiają, że do wnętrza wpada więcej światła

Okna nieotwierane o znacznych rozmiarach powodują, że do pomieszczeń wpada jeszcze więcej światła. Warto pamiętać o umiejscowieniu okien (południe, północ etc.), które również ma duże znaczenie.

4. Są bardziej bezpieczne

W przypadku modeli nieotwieranych warto mieć na uwadze to, że są to okna bardziej bezpieczne. Mam tutaj na myśli głównie małe dzieci, które nie są w stanie otworzyć ramy i wypaść na zewnątrz. Takie modele to również świetna ochrona przed włamywaczami. O wiele trudniej sforsować okna typu FIX, szczególnie jeśli zamocujemy w nich bezpieczne szyby klasy P4 ub P5.

5. Zapewniają większą szczelność

Okna nieotwierane są zdecydowanie bardziej szczelne niż okna otwierane. Wytłumaczenie jest proste – nawet najlepsze systemy uszczelek nie zapewnią takiej szczelności, jak szyba bezpośrednio wklejona w ramę okienną.

6. Są bardziej trwałe i łatwiejsze w czyszczeniu

Okna nieotwierane można określić jako bardziej trwałe i mniej awaryjne niż okna otwierane. Dzieje się tak dlatego, że nie posiadają mechanizmów, które z czasem ulegają naturalnemu zużyciu. Mogą być również łatwiejsze w czyszczeniu, o ile mamy do nich dobry dostęp z obu stron – nie ma potrzeby konserwacji profili okiennych, okuć czy uszczelek.

Wady nieotwieranych okien

Wady okien nieotwieranych

1. Nie można ich wykorzystać do przewietrzenia wnętrza.

To jeden z największych zarzutów, który będzie przemawiał do osób, które są przyzwyczajone do wietrzenia pomieszczeń. Wyjściem z tej sytuacji jest zróżnicowanie rodzajów szkleń i wykonanie również tradycyjnych – otwieralnych lub uchylnych okien, które zapewnią lepszy przepływ powietrza.

2. Są droższe w przypadku bardzo dużych przeszkleń

Niestety o ile nieotwierane okna w standardowych wymiarach modeli otwieranych są na ogół tańsze, tak duże szklenia mogą podnosić koszty inwestycji. Przyczyną jest m.in. koszt specjalistycznego transportu oraz montażu czy konieczność szklenia na budowie. Duże przeszklenia muszą być dodatkowo wzmocnione, co również będzie podnosiło ich ostateczną cenę.

3. Wymagają dostępu z obu stron

Niestety o ile okna otwierane możemy umyć nawet z wysokości 2 piętra, tak modele nieotwierane muszą być dostępne z obu stron. Trudno wyobrazić sobie każdorazowe mycie szyby na wysokiej drabinie lub zatrudnianie specjalistów. Z tego powodu zaleca się stosowanie takich rozwiązań tylko wtedy, gdy mamy dość swobodny dostęp do szyby zarówno z domu jak i z zewnątrz.

4. Zmniejszają naszą prywatność

Decydując się na duże przeszklenia musimy liczyć się z tym, że pomimo wspaniałego widoku i większej ilości światła, możemy czuć się w domu nieswojo, jak pod ciągłą obserwacją. Warto zastanowić się, czy w miejscu przeszkleń nie mamy bezpośredniego widoku na ogród sąsiada lub inne miejsca, z których możemy zostać dostrzeżeni. Oczywiście zawsze możemy zastosować rolety, ale ukrywanie się we własnym domu może stać się z czasem dosyć uciążliwe.

Gdzie montować okna nieotwierane

Okna nieotwierane czy warto?

Na tym etapie warto zastanowić się, gdzie zastosować okna nieotwierane. W każdym domu można znaleźć przynajmniej kilka miejsc, w których będą stanowiły one doskonałe rozwiązanie.

Salon na parterze

Takie zastosowanie można zaobserwować w większości nowoczesnych projektów domów. Przeszklenia w salonie dostarczą nam światła i ogrzeją wnętrze. Niestety okien stałych często nie da się dobrze połączyć z oknami ruchomymi, dlatego należy zorientować się u wybranego producenta, czy nasz pomysł jest możliwy do zrealizowania (różnica w grubości ram).

Garaż, piwnica, pralnia czy pomieszczenia gospodarcze

Niewielkie okna stałe często stosuje się w pomieszczeniach, które chcemy doświetlić, a nie potrzebują bezpośredniej wentylacji i dopływu powietrza.

Poddasze

Okna nieotwierane możemy zaobserwować również na poddaszu, jednak są one najczęściej częścią okien kolankowych lub nadstawek do okien dachowych. Niekiedy wykonuje się z nich również niewielkie świetliki.

Okna nieotwierane w domu energooszczędnym

Gdzie stosować okna nieotwierane

Rozważając kwestię okien nieotwieranych możecie obawiać się, że będą one powodowały duże straty ciepła i wynikłe problemy sprawią, że szybko pożałujemy swojej decyzji. Nie ma jednak powodów do obaw. Od 2017 roku zaczynają obowiązywać nowe warunki techniczne dla budynków mieszkalnych, które określają ich maksymalną wartość współczynnika Uw – 1,1 W/(m2K) dla okien pionowych oraz 1,3 W/(m2K) dla okien dachowych. W kolejnych latach dopuszczalne normy będą coraz niższe. Ogólnie przyjmuje się, że okna, które mają współczynnik poniżej 1,0-0,9 W/(m2K) są uważane za energooszczędne.

Drugim ważnym parametrem okien stosowanych w domach energooszczędnych jest współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g, który mówi nam o tym, ile energii słonecznej przenika za pośrednictwem szyby. Im wyższy parametr, tym pomieszczenia pod wpływem słońca będą szybciej się nagrzewały. Nie jest jednak powiedziane, że powinniśmy stawiać wyłącznie na szklenia, które ogrzeją nasze wnętrza. Według przepisów współczynnik przepuszczalności energii całkowitej w okresie letnim nie powinien być większy niż 0,35 g. Parametr ten jest szczególnie ważny w przypadku okien południowych – wtedy duże nieotwierane modele pomogą nam w ogrzaniu domu. Od strony północnej należy natomiast ograniczyć wielkość przeszkleń, by nie powodować niepotrzebnie strat ciepła.

O parametrach okien można by stworzyć cały osobny artykuł, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, polecam przeczytać - WYBIERAMY OKNA – NA JAKIE PARAMETRY WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? Podsumowując jednak temat okien nieotwieranych w domach energooszczędnych możemy powiedzieć, że wszystko zależy od parametrów – jeśli są one odpowiednie, nie będzie z nimi żadnych problemów.

Okno nieotwierane – moda w nowym budownictwie

Nietrudno dziwić się trendowi mocowania okien stałych, które przede wszystkim mogą posiadać wręcz nieograniczone wymiary. Jak każde rozwiązanie posiadają swoje wady i zalety, jednak warto rozważyć je jako ciekawą opcję już w trakcie projektowania wymarzonego domu. Jak dla mnie są czymś niezbędnych w nowoczesnym, designerskim wnętrzu, które ma zapewnić nam lepszy kontakt ze światem zewnętrznym.

Co myślicie o oknach nieotwieranych? Zdecydowalibyście się na nie w swoim domu?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-05-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej