Co prawda pogoda nas nie rozpieszcza i na zewnątrz jest coraz chłodniej, jednak jesień i zima są idealnym okresem na planowanie zmian w domu! Tym razem przyjrzymy się ekologicznym materiałom, dzięki którym wasz dom przestanie być tylko zbiorowiskiem sklejki i metalu. Nie chodzi tutaj tylko o trend czy chwilową modę ale o to, by czuć się we własnym domu dobrze. Naturalne materiały poprawiają nasze samopoczucie i dobrze wpływają na zdrowie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że meble jak i materiały budowlane mogą zawierać substancje wywołujące raka! Zainteresowani? Zobaczcie zatem jak można wprowadzić nieco ekologii do swojego domu.
Ekologia we wnętrzu
Wszędzie słyszymy o ekologicznej żywności i ekologicznych materiałach do budowy domu. A co z ekologicznym wnętrzem? Projektanci uderzają coraz mocniej w rynek eko, propagując dbałość o środowisko oraz ludzkie zdrowie. Wielu z was zastanawia się zapewne o jaką ekologiczność może chodzić, czy wystarczy kupić kilka roślin i rozstawić je w całym domu? Nie! Kilka fikusów w salonie nie można nazwać dbaniem o środowisko naturalne.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że materiały używane do budowy czy wyposażenia naszego domu zawierają wiele szkodliwych substancji. Niektóre z nich nie różnią się niczym od substancji wydzielających się w trakcie palenia papierosów! Taka wiadomość może szokować, jednak kto z nas sprawdza każdy produkt pod kątem jego składu i zastosowanych łączeń? Ciężko powiedzieć dlaczego takie sytuacje mają miejsce, czy meble nie są poddawane tak szczegółowym kontrolom czy nikt się tym nie przejmuje, gdyż nie stwierdzono jasnych przypadków zachorowań wywołanych nowym fotelem czy komodą…
Nie może dziwić zatem fakt, że coraz więcej osób poszukuje ekologicznych mebli i materiałów do wykończenia wnętrza, by czuć się w swoim domu nie tylko przyjemnie, naturalnie ale również bezpiecznie.
Natura pod stopami
Podłoga bambusowa
Wokół podłogi bambusowej wyrosło wiele mitów mówiących o tym, że nie jest ona twarda, że występuje w jednym kolorze i że bambus, to tak naprawdę nie jest nawet drewno. Wręcz przeciwnie. Pomimo tego, że bambus ukształtował się w kulturze europejskiej jako zwykła roślina, która swoim wyglądem nie przypomina znanego nam buka czy dębu, jest uważany za drewno. Ekspertyzy Instytutu Technologii Drewna potwierdzają ten fakt. Podłoga bambusowa wykonana z dobrej jakości surowca jest przyjemna dla stóp i twardsza nawet od podłogi dębowej! Co prawda naturalny bambus występuje wyłącznie w jaśniejszych odcieniach, to nikt nie zabrania nam łączenia go z innym rodzajem podłogi.
Korek
Podłoga korkowa jest bardzo przyjemna dla stóp oraz wycisza całe wnętrze. Korek jest odnawialny, gdyż stosując specjalne zasady zbioru nie uszkadza się drzew, a kora regeneruje się samoistnie. Podłogi korkowe świetnie amortyzują i co ważniejsze, hamują rozprzestrzenianie się pożaru, jeśli przypadkiem zdarzy nam się podpalić naszą kuchnię. Korek wbrew pozorom świetnie nadaje się do pomieszczeń wilgotnych takich jak łazienka, gdyż nie absorbuje wody. Tego rodzaju podłogi są polecane przede wszystkim dla alergików, gdyż korek nie absorbuje kurzu.
Drewniana podłoga
Prawdziwa drewniana podłoga nie należy do najtańszych rozwiązań, ale jest za to piękna i zdrowa. Drewniane podłogi są bardzo ciepłe i można je dopasować do każdej stylistyki wnętrza. Drewno podobnie jak korek tłumi dźwięki i jest bardzo trwałe. Oczywiście warto rozróżniać prawdziwe podłogi drewniane od podłóg drewnianych typu panele, gdzie nakłada się na górną warstwę imitację drewna.
Ekologiczne ściany
Drewno
We wnętrzu możemy zastosować również drewniane dekoracje, które są wykonane z naturalnego surowca bez sztucznych i szkodliwych dodatków. Nie każdy materiał jest zupełnie naturalny i zdrowy, ale przy odrobinie cierpliwości znajdziemy na rynku specjalne dodatki pod postacią drewnianych paneli ściennych lub płyt z naturalnego drewna.
Naturalna cegła
Cegła, niepalona i suszona naturalnie jest ekologicznym materiałem ściennym, który pasuje szczególnie do wnętrz urządzonych w stylu loftowym. Jest świetną izolacją przed ogniem oraz należy do materiałów zapewniających dobrą cyrkulację powietrza. Cegła może posiadać różne odcienie, dlatego mamy nieograniczone możliwości w urządzaniu wnętrza. Nie musimy od razu murować wszystkich ścian, wystarczy jedna z nich lub kawałek cokołu, który będzie skupiał uwagę.
Zielona ściana
Ostatnio coraz modniejsze stają się zielone ściany, które składają się z prawdziwych żywych roślin. Są one konstruowane na różne sposoby – gdyż może to być prawdziwa trawa, większe rośliny lub ciekawie posadzony mech. Poza designerskim wyglądem dają wiele korzyści – oczyszczają powietrze, utrzymują większą wilgotność i wprowadzają naturę do naszego domu.
Ekologiczne meble
Odnośnie ekologicznych mebli można powiedzieć wiele, choć znalezienie takich produktów na rynku nie zawsze należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim podobnie jak w czasie wyboru materiałów na ściany czy na podłogę pojawi się pytanie o to, co uważamy za ekologiczne. Z jednej strony chodzi o naturalność produktów, a z drugiej dbałość o środowisko. Nie zawsze można pogodzić oba aspekty. Dlatego decydując się na ekologiczne meble, szukajmy przede wszystkim znaku ekologicznego, który na ogół zachowuje ważność przez 2,3 lata od daty produkcji.
Na rynku można kupić wiele mebli, które zawierają szkodliwe substancje, jednak nikt szczególnie nie przejmuje się tym problemem. Jeśli szukacie ekologicznych i zdrowych mebli zwróćcie uwagę na znak Oko-Control, którym opatrują swoje towary ekologiczne salony wnętrzarskie w Europie. Meble posiadające takie oznaczenie nie szkodzą zdrowiu, są wysokiej jakości oraz są przyjazne dla środowiska.
Ekologiczny może być plastik, gdyż nie niszczy środowiska naturalnego. Z drugiej strony mamy meble z prawdziwego drewna, które są naturalne, zdrowe i ulegają naturalnemu rozkładowi. Ciężko odnaleźć się w gąszczu produktów, które wydają się ekologiczne, a są tylko złudzeniem dla niedoświadczonego konsumenta. Poszukujmy mebli pochodzących z recyklingu, z naturalnych materiałów lub odnawiajmy stare meble i dodatki, które powinny dostać szansę na drugie życie.
Z dbałości o siebie i środowisko
Eko trend nie powstał bez powodu. Globalne ocieplenie, nadmierna wycinka lasów oraz świat tonący w śmieciach to nie tylko obrazy z odległych zakątków świata – to również nasza rzeczywistość. Jeśli chcecie zadbać o środowisko lub przynajmniej o własne zdrowie i dobre samopoczucie zainteresujcie się tematem ekologicznych materiałów i mebli. Być może nieznane przyczyny alergii i ciągłego spadku energii w końcu się wyjaśnią.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.