Ogrzewanie gazowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które stosowane są w Polsce. Spośród urządzeń odbiorczych, które działają na ten rodzaj paliwa, najpowszechniejszym są piece gazowe.
O prawidłowej eksploatacji oraz konserwacji tych urządzeń warto pamiętać przez cały rok, ale kwestie te nabierają szczególnej wagi w trakcie sezonu grzewczego.
Najważniejsza sprawa – coroczny przegląd techniczny
Zgodnie z aktualnym prawem, każdy użytkownik urządzeń gazowych musi wykonywać coroczny, odpłatny przegląd technicznych tych elementów. Jednak nie warto postrzegać tego nakazu jako czegoś negatywnego, ponieważ odpowiednia troska o urządzenia grzewcze, szczególnie gazowe, przynosi same korzyści.
Warto jeszcze dodać, że jeżeli korzystamy z ubezpieczenia mieszkania lub domu, to w przypadku wypadków losowych (np: pożaru), a nie posiadając odpowiedniego dokumentu, który potwierdza wykonanie przeglądu, może okazać się, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Najważniejszym aspektem przeglądu jest jednak fakt, że dzięki niemu nasze urządzenia grzewcze będą działały w sposób bezpieczny oraz ekonomiczny. Regularne prace konserwacyjne pozwalają na wieloletnie działanie bez spadku jakości ogrzewania.
Konserwacja, a bezpieczeństwo
Regularne przeglądy i naprawy urządzeń gazowych to przede wszystkim gwarancja bezpiecznego działania. Przykładowo – zawartość toksycznego tlenku węgla w spalinach jest bardzo niewielka w przypadku prawidłowo konserwowanych kotłów gazowych. Oczywiście pewne ilości tego tlenku znajdują się w obiegu, ale związane są z procesami fizyko-chemicznymi, które zachodzą w urządzeniu.
Przeglądy pozwalają również na szybką diagnozę usterek i zabieganie większym wypadkom w przyszłości. Regularnie sprawdzane urządzenia są bezpieczne w użytkowaniu – ryzyko zapłonu lub ucieczki gazu jest w znacznym stopniu niwelowane.
Użytkowe zalety przeglądów
Wiele osób może uważać, że przeglądy to tylko zbędny wydatek. Warto jednak wiedzieć, że konserwacje pozwalają na szereg korzyści.
Przede wszystkim jest to wydłużenie żywotności całego urządzenia. Piece gazowe to dość drogi sprzęt, który powinien nam służyć przez wiele lat. Jednak nieczyszczone urządzenia mają tendencję do częstych usterek, które skracają czas działania całego pieca.
Przeglądy pozwalają na diagnozę problemów, szybką wymianę podzespołów oraz ogólne polepszenie wydajności pieca. Zużyte części wpływają na pracę całego urządzenia, przez co skraca się jego żywotność. Dodatkowo wielu producentów promuje coroczne przeglądy i wydłuża okres gwarancji, nawet do 5 lat dla użytkowników, którzy dbają o swoje piece.
Eksploatacja pieca
Jeżeli piec gazowy służy nam wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń (nie jest wykorzystywany do podgrzewania wody) to praktycznie jedynym okresem eksploatacji jest okres grzewczy, czyli okres od jesieni do początków wiosny.
W związku z takim, relatywnie krótkim czasem działania, często pomijamy wszelkie kwestie prawidłowej eksploatacji pieca. Powoduje to późniejsze problemy oraz awarie w trakcie okresu grzewczego.
Regularne przeglądy, szczególnie przed zimą, pozwalają na przygotowanie całego urządzenia oraz układu gazowego do poprawnego działania w sezonie grzewczym. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie spotkamy się z nieprzyjemną sytuacją – awarią urządzenia w najbardziej chłodnych dniach.
Prawidłowa eksploatacja urządzenia gazowego, jakim jest piec gazowy, polega przede wszystkim na odpowiednim korzystaniu z całości. Ogromnym błędem jest wykonywanie szczelnej zabudowy, głównie ze względów wizualnych.
Wiele osób uważa, że skoro piec wykorzystywany jest przez mniejszą część roku, to bez problemu można go ukryć z widoku. Często wykorzystuje się do zabudowy wszelkie firany/kotary, a nawet płyty kartonowo-gipsowe. Uszczelnienie pieca powoduje, że urządzenie nie ma dostępu do tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego i bezpiecznego działania całości.
Zbytnie uszczelnienie układu może powodować, że gaz nie będzie się spalał, tylko przedostawał do pomieszczenia. W połączeniu z nieprawidłową wentylacją mieszkania może to spowodować ryzyko zaczadzenia.
Piece gazowe to bardzo popularne urządzenia – paliwo to jest względnie tanie i przede wszystkim, łatwe w wykorzystaniu. Urządzenia działają często bezobsługowo i programowane są specjalnymi sterownikami. Bardzo ważne jest jednak, aby piece były eksploatowane w sposób odpowiedni oraz regularnie konserwowane.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.