Elewację możemy wykonać z cegieł klinkierowych, licowych oraz silikatowych.
Cegły klinkierowe produkowane są jako cegły pełne lub drążone, a ich grubość mieści się w granicach kilku – kilkunastu centymetrów. Są nisko nasiąkliwe, odporne na mróz, złe warunki atmosferyczne, ściskanie, ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Są dobrym izolatorem cieplnym i akustycznym. Najczęściej występują w kolorze czerwonym, ale można znaleźć też cegły klinkierowe białe, żółte i beżowe. Przy wykonywaniu elewacji dobrze jest wymieszać cegły z kilku palet, by ewentualne różnice w odcieniu nie były zbyt widoczne.
Cegły licowe to cegły pełne lub drążone, o co najmniej dwóch specjalnie wykończonych powierzchniach licowych. Są mrozoodporne, niepalne i wytrzymałe na działanie chemikaliów, pleśni oraz złe warunki atmosferyczne. Ich kolor to najczęściej czerwień lub brąz, ale zdarzają się również cegły licowe szare lub żółte.
Cegły silikatowe produkowane są w dwóch odmianach: łupanej i młotkowanej, jako cegły pełne lub bloczki drążone. Wykazują wysoką akumulacyjność i izolacyjność cieplną, mrozoodporność i dobrą izolacyjność akustyczną. Nie są sprzyjającym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni, łatwo się jednak brudzą i wymagają impregnacji. Dostępne są zwykle w wersji białej, popielatej, czerwonej i zielonej.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.