Fakty i mity – co warto wiedzieć o płaszczu wodnym

Fakty i mity – co warto wiedzieć o płaszczu wodnym

Kominek to bardzo ciekawy element, który zdobył uznanie wielu użytkowników. Nie tylko pozwala na ogrzewanie pomieszczeń, ale również jest niesamowitym obiektem wizualnym. Inwestując w budowę takiego kominka warto rozważyć przede wszystkim kwestię instalacji wkładu z płaszczem wodnym, który pozwala na rozprowadzenie ciepła przy pomocy instalacji centralnego ogrzewania.

Kominek z płaszczem czy bez?

Jak wszystkim wiadomo, kominek powinien przede wszystkim ogrzewać pomieszczenia, chociaż wiele osób wykorzystuje ten element głównie jako dekorację w domu.

Kominek jednak może i powinien być wydajnym urządzeniem grzewczym, nawet jeżeli tylko dodatkowym. Ciągle najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie tego urządzenia jako ogrzewacza powietrza, czyli w standardowy sposób. Warto jednak wiedzieć, że stosując płaszcz wodny można również ogrzewać nim instalację c.o. czyli po prostu grzejniki, które znajdują się w pomieszczeniach.

Wygląd kominka z wkładem w postaci płaszcza wodnego nie różni się od standardowego rozwiązania, więc nie tracimy walorów estetycznych. Jednak na temat płaszcza wodnego pojawiło się wiele niesłusznych mitów, przez co ta technologia jest ciągle zbyt mało popularna.

Reklama


Kominki z płaszczem wodnym – mity

Pierwszym mitem jest stwierdzenie, że kominek z płaszczem uniemożliwia wybór dowolnej zabudowy, a na rynku znajduje się ograniczone ilość modeli. Fakt jest taki, że wygląd kominka z płaszczem nie różni się w żaden sposób od tradycyjnego rozwiązania – wybór jest dokładnie taki sam w przypadku ilości modeli oraz obudów.

Kolejny mit twierdzi, że potrzebujemy dodatkowej instalacji wspomagającej, aby korzystać z kominka z płaszczem wodnym. Fakt jest taki, że niczego nie potrzebujemy dodatkowego, ponieważ wykorzystujemy już istniejącą instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Popularnym mitem jest również stwierdzenie, że wkład z płaszczem zamieni salon w kotłownię. Na rynku znajdują się różne modele – z drzwiczkami typu gilotyna, uchylnymi lub z szybami. Przy odpowiednim doborze zabudowy i dobrym zagospodarowaniu przestrzeni wokół paleniska, problem zabrudzonej przestrzeni nie będzie nas dotyczył.

Szczególnie mylącym mitem jest ten, który informuje, że płaszcz wodny oznacza wysokie koszty eksploatacji. Fakt jest taki, że jest wręcz przeciwnie – korzystając z wkładu z płaszczem wodnym wspomagamy system centralnego ogrzewania w chwilach, gdy jest taka potrzeba. W takiej sytuacji koszty eksploatacyjne na ogrzewanie pomieszczeń mogą się znacznie zmniejszyć.

Ostatnim mitem jest stwierdzenie, że płaszcz wodny uniemożliwia ogrzanie wody użytkowej. Prawda jest taka, że podłączając kominek z płaszczem do instalacji c.o. I zasobnika ciepłej wody w budynku, możemy ogrzać nim również c.w.u. w kuchni oraz łazienkach.

O czym należy pamiętać wybierając wkład kominowy?

Przede wszystkim warto pamiętać, aby decyzję o rodzaju wkładu – powietrzny lub wodny – podjąć możliwie jak najwcześniej. Najlepszą sytuacją jest wybór już na etapie wybierania projektu domu. Jeżeli to się nie uda to decyzję możemy odłożyć w czasie, ale ostatecznym momentem na wybór jest etap wykonywania instalacji hydraulicznej oraz c.o.

Poza tym ważnym elementem jest dobór odpowiedniej mocy wkładu, który zależy od wielkości powierzchni. Standardowo przyjmuje się wartość 1 kW energii do ogrzania 10 m2 powierzchni użytkowej. Dystrybutorzy oraz instalatorzy chętnie udzielają wszelkich informacji, które mogą być pomocne w doborze wkładu o odpowiedniej mocy. Możliwy jest również dobór mocy na podstawie mocy odbiorników ciepła w mieszkaniu, czyli grzejników. Moc płaszcza wodnego powinna być adekwatna lub wyższa od mocy posiadanych grzejników.

Umieszczając odbiorniki w podłodze warto również pamiętać, że w tym przypadku ilość oddawanego ciepła jest zazwyczaj ograniczona i wynosi ok. 80 W/m2. Wielkość ta wynika z dopuszczalnej temperatury podłogi. Warto to wziąć pod uwagę decydując się na taki typ ogrzewania.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2016-02-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.