Farba mleczna bądź kredowa – tani sposób na odnowienie starych mebli!

Farba mleczna bądź kredowa – tani sposób na odnowienie starych mebli!

Niejednokrotnie chcielibyśmy wymienić nasze dotychczasowe meble, które już nam się znudziły, uległy zarysowaniom, bądź marzy nam się wystrój w innym kolorze. Niestety…wymiana mebli to zapewne większy wydatek. Jednakże istnieje alternatywa, która pozwoli nam niezbyt dużym nakładem finansowym nadać nowego wyglądu meblom dotychczasowym, bądź też znalezionym, nieco zniszczonym – gdzieś na strychu czy w piwnicy. Mowa tutaj o farbie kredowej i farbie mlecznej. Te dwie farby to propozycja dająca możliwość samodzielnego pokrycia mebli, gdzie przy ich użyciu nadamy przedmiotowi całkiem nowego charakteru. Farba mleczna i kredowa są jakby siostrami, niby podobnymi, lecz jednak innymi, charakterystycznymi na swój sposób.

Farba kredowa – jak malować i czym się charakteryzuje?

Farba kredowa to zupełnie inna farba niż te, które znane są powszechnie. Za jej pomocą mebel można przemalować w bardzo krótkim czasie. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania podłoża, jak w przypadku tradycyjnych farb. Podłoże nie musi być specjalnie szlifowane, nie ma potrzeby także gruntowania powierzchni mebla czy też stosowania jakichkolwiek podkładów. Powierzchnię wystarczy po prostu umyć wykorzystując w tym celu wodę z detergentem, odtłuścić np. benzyną ekstrakcyjną – co da gwarancję sukcesu w malowaniu. Nie jest konieczne także usuwanie starych warstw, czy też intensywne szlifowanie. Zapewne jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu …

Farba kredowa przylega praktycznie do każdej powierzchni. Nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków, gdyż powstała na bazie składników naturalnych.

Farba kredowa daje możliwość uzyskania przetarć na meblu oraz umożliwia osiągnięcia efektu jego postarzenia. Nie koniecznie trzeba być profesjonalistą, by nadać przedmiotowi naturalny i zarazem imponujący wygląd.

Reklama


Farba mleczna – wytwór dający drugie życie starym przedmiotom

Farba mleczna chroni drewno i zarazem cudownie je postarza. Farbę mleczną można kupić lub też przygotować samodzielnie. W sklepach dostępne są w postaci proszku, który to należy połączyć z wodą. Od ilości dodanej wody będzie zależał efekt jaki uzyskamy. Im więcej wody połączymy w proszkiem tym otrzymany kolor będzie bardziej rozmyty. Może zapewnić pełne krycie kolorem, lub też pomoże pozyskać efekt bejcy. Aby samodzielnie przygotować farbę niezbędne będą takie składniki jak: mleko odtłuszczone, pigment w wybranym kolorze oraz cytryna.

W przypadku farb mlecznych niezbędne będzie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim, jeżeli przedmiot, który będzie pokrywany farbą mleczną musi być oczyszczony w szczególności z resztek farb olejnych. Jeśli pokrywane podłoże farbą mleczną nie zostanie odpowiednio oczyszczone, wówczas farba nie zwiąże się z podłożem i zapewne będzie odpadać. Względem tego rodzaju farby można użyć określenia, iż jest ona „humorzasta”, gdyż nie można do końca przewidzieć jak się zachowa. Wynika to z tego, że nie wszystkie podłoża jej odpowiadają. Zapewne bardzo dobrze wniknie w podłoża naturalne, porowate.

Powierzchnia pomalowana farba mleczną zapewne będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.

Zarówno farba mleczna jak i farba kredowa pomaga odnowić stare meble, te które nie są już modne, bądź te z ubytkami wizualnymi – dając im drugie życie. Dodatkowo może to być nasze własne dzieło, wyrażające naszą pomysłowość i kreatywność, przy jednoczesnym niewielkim nakładzie finansowym.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-04-15

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również