Fototapeta to jedna z (cieszących się obecnie dużym zainteresowaniem) metod na szybką zmianę wystroju wnętrza. Wystarczy kilka godzin by pokój, gabinet czy kuchnia nabrały nowego, niestandardowego wyglądu.
Jak wybrać fototapetę?

Fototapetę dobiera się przede wszystkim do rodzaju wnętrza. Jeżeli ma ozdabiać pomieszczenia narażone na zwiększoną wilgotność lub miejsca, gdzie może zostać przypadkowo zachlapana lub poplamiona, wówczas trzeba zdecydować się na model wodoodporny i zmywalny. Istotny jest również wzór (może być gładki, tłoczony lub porowaty, musi być dopasowany do stylu i charakteru wnętrza), kolorystyka (ciemne kolory mogą optycznie zmniejszać pomieszczenie), jak również koszty zakupu. Dla wielu osób ważna będzie także trwałość (nie zawsze fototapeta jest tymczasowym rozwiązaniem pozwalających doczekać do remontu lub odświeżyć meble) oraz łatwość aplikacji. Przy doborze odpowiedniej fototapety można skorzystać z porady specjalistów od aranżacji wnętrz (dysponują oni programami graficznymi pozwalającymi obejrzeć efekt zanim rozpocznie się prace) oraz ekspertów budowlanych, którzy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj fototapety, klej i niezbędne akcesoria do jej aplikacji.
Fototapeta – rodzaje
Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje fototapet: drukowane na tkaninie poliestrowej lub papierze, winylowe oraz lateksowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady, z którymi warto zapoznać się przed wyborem. Nie wszystkie bowiem nadają się np. do kuchni lub łazienki, a niektóre przy klejeniu mogą wymagać pomocy drugiej osoby (lub nawet zatrudnienia specjalistów).
Do wyboru są również tapety samoprzylepne oraz wymagające zaopatrzenia się dodatkowo w odpowiedni klej. Tapety samoprzylepne są najłatwiejsze w aplikacji – włóknina poliestrowa lub papier, na których wzór jest drukowany, jest niczym naklejka. Po oderwaniu warstwy zabezpieczającej otrzymuje się klejący obrazek do nałożenia bezpośrednio na ścianę. Fototapety bez tej warstwy wymagają dokupienia specjalistycznego kleju, dostosowanego do materiału, z którego wykonano tapetę. Niekiedy producent załącza go w zestawie razem z wybranym obrazkiem.
Fototapety papierowe lub poliestrowe

Fototapety papierowe lub poliestrowe (na włókninie poliestrowej) są najtańszymi rozwiązaniami na rynku, ale jednocześnie najmniej trwałymi. Stosunkowo cienką powłokę łatwo przypadkowo uszkodzić, tapeta nie kryje również nierówności ściany (powierzchnię przed przyklejeniem trzeba zagruntować i wyrównać). Aplikacja nie należy do łatwych i wymaga nieco wprawy. Fototapeta musi być kładziona równo, bez naciągnięć, nierówności i dobrze dociśnięta. Bąbelki powietrza, które mogą się zbierać między ścianą i tkaniną muszą zostać usunięte. Przy aplikacji przydatna jest rakla (lub wałek malarski), mały nożyk oraz … dodatkowa para rąk.
Ten rodzaj tapety sprawdza się na płaskich, gładkich powierzchniach takich jak np. szyby, drzwi, blaty, lodówki lub meble. Jest stosunkowo tani i łatwy w aplikacji. Najczęściej wzory sprzedawane są w częściach (tzw. brytach) i naklejane z niewielką zakładką na łączeniu. Tapety można łatwo zerwać i przekleić, ale może zdarzyć się, że klej jest na tyle mocny, że tapeta schodzi razem z warstwą ostatniego malowania ściany. To oczywiście nie pozwala na ponowne użycie.
Winylowe
Winylowa fototapeta może być produkowana dodatkowo z laminatem oraz na podkładzie z fizeliny. Laminat zabezpiecza nadruk przed zniszczeniem (starciem, środkami chemicznymi, uszkodzeniem w trakcie mycia), podkład fizelinowy wzmacnia ją (zwiększa grubość), co powoduje, że można ją aplikować nawet na niezbyt równych ścianach.

Fototapeta winylowa jest trwała, odporna na mycie i wilgoć, dobrze nadaje się do nierównych powierzchni. Dzięki swojej grubości można ją stosować na kolorowe ściany, bez obawy o to, że kolor będzie przebijał spod spodu. Nie odkształca się w trakcie nakładania, jest elastyczna i stosunkowo łatwa w aplikacji. Wymaga dobrania kleju (chociaż w niektórych miejscach można kupić kompletne zestawy, zawierające tapetę wraz z klejem i instrukcją aplikacji). Jest nieco droższa od ekonomicznych rozwiązań, ale w parze z wyższą ceną idzie większa trwałość i lepsza jakość. Nie przepuszcza (lub niewystarczająco przepuszcza) parę wodną, co nie pozwala ścianom oddychać. Z jednej strony jest to zaleta, umożliwiająca wykorzystanie jej np. w łazience lub kuchni, z drugiej – wada, mogąca wpływać na rozwój pleśni lub zagrzybienie ściany. Zagrożenie takie istnieje jednak przy dużych powierzchniach – mała aplikacja w sypialni lub gabinecie nie spowoduje szkód.
„Winylówkę” aplikuje się na posmarowaną klejem ścianę, bez konieczności nakładania dodatkowej warstwy kleju na tapetę.
Lateksowe

Tapety lateksowe są stosunkowo wytrzymałe oraz trwałe, a dobrze położone będą ozdabiać mieszkanie przez lata. Trzeba jednak o nie zadbać. Są wodoodporne (można je kłaść np. w kuchni), ale nie powinno się ich myć agresywnymi środkami chemicznymi i trzeć, bo może to uszkodzić nadruk. Wersje pokryte laminatem mają co prawda zwiększoną odporność na ścieranie ale i tak nie na tyle, by pozwolić sobie na szorowanie zabrudzeń.
Tapety lateksowe są nieco cieńsze niż winylowe, ale jednocześnie bardziej trwałe niż papierowe. Duże wydruki dzielone są na części, które klei się bez zakładki (krawędź do krawędzi). Wymagają one specjalnego kleju (nakładanego bezpośrednio na tapetę) oraz zagruntowania ściany przed położeniem.
Fototapeta – gdzie kupić?

Fototapety kupuje się w prawie każdym markecie budowlanym oraz w Internecie. Wybierać można spośród zaproponowanych wzorów, kolorów oraz wielkości. Niektóre firmy w sieci oferują również druk fototapet z własnym zdjęciem. Jednak uwaga, nie każda fotografia nadaje się na ścianę! Przede wszystkim musi mieć ona odpowiednią rozdzielczość (dzięki czemu na wydruku obraz nie „rozmyje się” – krawędzie i kontury będą ostre). Jeżeli nie korzysta się ze zdjęć własnego autorstwa, w grę mogą wchodzić również prawa autorskie i dodatkowa opłata za wykorzystanie czyjegoś zdjęcia. Fototapetę według własnego wzoru można także wydrukować na wybranym podkładzie w większości drukarni, z dodatkowym laminatem lub bez niego.
Agata
Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.