Fundamenty tradycyjne kontra płyta fundamentowa

Fundamenty tradycyjne kontra płyta fundamentowa

Fundament to jak wiadomo podstawa każdego budynku. Prawidłowo wykonany i z dobrych materiałów – gwarantuje, że nasz dom przetrwa wiele pokoleń. W Polsce najpopularniejsze są fundamenty tradycyjne, ale warto wiedzieć, że często lepszym rozwiązaniem może okazać się płyta fundamentowa. Jest ona idealna dla działek o trudnym podłożu, niepewnym gruncie lub nierównym ukształtowaniu terenu. Jaki więc fundament, jeżeli zależy nam, aby budowa odbyła się szybki i bezproblemowo?

 Płyta fundamentowa na słaby grunt

Budownictwo jednorodzinne coraz częściej korzysta z wielu zalet płyty fundamentowej – jest to metoda chętniej wybierana, ponieważ nie rzadko domy stawiane są na tzw. słabym gruncie. Płyta fundamentowa to właśnie rozwiązanie, które pojawiło się w odpowiedzi na problem słabych gruntów – jej zastosowanie pozwala uniknąć pracochłonnego wznoszenia ław i ścian fundamentowych. Eliminuje również wiele błędów, które powstają na skutek układania izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia na fundamencie tradycyjnym.

Płyta fundamentowa a bezpieczeństwo

Jeżeli płyta fundamentowa to tak wiele zalet to dlaczego ciągle stosowane są fundamenty tradycyjne? Warto wiedzieć, że wykonanie płyty jest sporym wyzwaniem dla konstruktora, ponieważ trudno ją zaprojektować. Ławy można policzyć w prosty sposób, a obliczenia płyty fundamentowej nie są możliwe do wykonania samymi przybliżonymi metodami.

Reklama


Projektowanie płyty wymaga odpowiedniego warsztatu pracy w postaci kosztownych programów modelujących płytę na sprężystym podłożu. Model obliczeniowy bardzo dokładnie odzwierciedla rzeczywistość, dlaczego cały proces jest bardzo szczegółowy. Jednocześnie prawidłowo przygotowana płyta jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym. Warto jedynie zwrócić uwagę, aby projekt wykonywała specjalistyczna firma, która ma doświadczenie z tym typem fundamentów.

Kiedy płyta jest lepsza od fundamentu tradycyjnego?

Bliższe zapoznanie się z możliwościami i zaletami płyty fundamentowej oraz sposobami jej wykonania prowadzą do stwierdzenia, że ma ona znacznie lepsze właściwości niż ławy i ściany fundamentowe.

Szczególnie widać to w przypadku domów, które mają bardziej skomplikowany kształt. Im rzut domu bardziej odbiega od kształtu kwadratu oraz im więcej jest ścian konstrukcyjnych, tym płyty fundamentowe mają korzystniejszy bilans. Wszystkie ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne nośne wymagają podparcia w postaci ławy – im więcej ścian tym więcej musimy wykonać łat w w przypadku fundamentów tradycyjnych.

W przypadku płyty fundamentowej nie ma tego problemu – unikamy w tej sytuacji dużego nakładu pracy. Płyta może wymagać jedynie pogrubienia w miejscach pod ciężkimi ścianami oraz kominami – możemy jednak dowolnie stawiać ściany działowe, ponieważ wytrzymałość mechaniczna płyty fundamentowej jest wysoka na całej powierzchni elementu.

W przypadku słabych gruntów – w domu o tradycyjnych fundamentach obciążenia ze ścian przenoszone są tylko na ławy. W takiej sytuacji, jeżeli wystąpi miejscowe osłabienie niepewnego podłoża to ściany mogą zbyt mocno i nierówno osiadać. Powoduje to niebezpieczeństwo ich popękania.

Powierzchnia płyty pokrywa się z całym kształtem domu, więc wszelkie obciążenia rozkładają się równo na całej jej powierzchni – ewentualne niepewności gruntu nie mają więc wpływu na konstrukcję i wytrzymałość ścian. W przypadku naruszenia stabilności podłoża to mamy do czynienia z obsunięciem się całej płyty, ale konstrukcja domu pozostanie stabilna.

Podsumowanie

Płyta fundamentowa to w wielu przypadkach lepszy wybór niż tradycyjny fundament. Często wykonanie jej, chociaż może wydawać się droższe – może prowadzić do oszczędności, które wynikają z mniejszych nakładów prac. Szczególnie widać to w przypadku skomplikowanych form domu oraz przy niestabilnych gruntach.

Zastosowanie płyty pozwala na szybsze wykonanie fundamentów przy konstrukcjach o zaawansowanych kształtach, ale również na bezpieczniejsze i trwalsze użytkowanie całego domu w przypadku słabych gruntów.

Tradycyjny fundament jest natomiast idealnym rozwiązaniem dla standardowych domów (o kształcie prostokąta), które powstają na dobrej jakości, stabilnym podłożu.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 1.0

Data publikacji: 2016-05-16

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.