Geodeta na budowie

Geodeta na budowie

Geodeta wykonuje pracę, która polega na mierzeniu określonych powierzchni ziemi. Dlaczego jego obecność jest tak ważna podczas budowy domu? Kiedy i czy warto go zatrudnić? W jakim zakresie? W tym artykule skupimy się na zadaniach i opisie czynności, które ma do wykonania geodeta na budowie. Zapraszamy do lektury!

Z artykułu
dowiesz
się:
  • Czym zajmuje się geodeta;
  • Jakie są podstawowe usługi geodezyjne na budowie;
  • Z jakich usług geodezyjnych możemy skorzystać.

Narzędzia geodezyjne

Narzędzia geodezyjne, źródło: Pixabay

O geodecie słów kilka

Geodeta zajmuje się działalnością związaną z planowaniem, projektowaniem i budowaniem obiektów. Choć geodezja jest to dość szerokie zjawisko jeśli chodzi o szczegóły, które kryją się pod tą nazwą! Nam jednak chodzi na budowie o geodetę, który zajmuje się tzw. geodezja niższą, czyli wykonuje pomiary na powierzchniach małych o promieniu nie większym niż 15,6 km. Co ciekawe, tylko w naszym kraju używamy słowa “geodeta” rozumiejąc pod nim nie tylko dziedzinę wiedzy, ale właśnie zawód związany z mierzeniem powierzchni. W innych państwach zawód ten ma zupełnie inne brzmienie i związany jest właśnie z czynnością mierzenia, odmierzania. W Polsce jeszcze przed II wojną światową działalność tą nazywano miernictwem, a osoba wykonująca zawód nosiła miano mierniczego. I dawniej i obecnie zawód ten jest określany jako zawód zaufania publicznego. Bez wsparcia geodetów nie byłoby możliwe wznoszenie jakicholwiek budynków czy budowa dróg i innych obiektów. Geodeci nie tylko wytyczają granicę i mierzą, ale zajmują się nawet takimi działaniami, jak:

  • prowadzenie badań dot. odkształceń
  • regulacjami stanu prawnego nieruchomości.

Obowiązuje nas tzw. prawo geodezyjne i kartograficzne. Najważniejszy w Polsce jest tzw. Główny Geodeta Kraju, który sprawuje nadzór nad tzw. Służbą Geodezyjna i Kartograficzną.

Reklama

Geodeta

Geodetę kiedyś nazywano mierniczym, źródło: Wikipedia

Z praktycznego punktu widzenia...

Zanim rozpoczniesz budowę musisz przygotować wiele dokumentów i sfinalizować wiele niezbędnych formalności. Jak się w tym wszystkim ma geodeta? Bez geodety budowa nie ruszy. Warto mieć na uwadze, że zakres świadczonych przez geodetę usług jest szeroki. My na budowie będziemy korzystać z wycinka jego umiejętności. Tylko to, co jest nam potrzebne. Geodeta powinien pojawić się na budowie kilka razy. Powinniśmy rozważyć zatrudnienie go na dłużej, aby za każdym razem nie musieć się umawiać na termin i płacić oddzielnie za każdą wizytę i wykonaną usługę. Lepiej zaplanować od razu co będzie wchodziło w skład świadczonych usług i za jakie pieniądze. Wydaje się więc konieczne, aby geodeta towarzyszył nam w całym procesie, podpowiadał i współuczestniczył w harmonogramie prac budowlanych na określonych etapach powstawania budynku. Już na samym początku powinniśmy skorzystać z co najmniej trzech usług świadczonych przez geodetę.

Współpraca z geodetą

Współpraca z geodetą, źródło: Pixabay

Lista podstawowych usług geodezyjnych na budowie

Zanim jeszcze wbijemy pierwsza łopatę już nam jest potrzebny geodeta! Może się zdarzyć, że z geodetą będziemy mieć do czynienia już na etapie kupna działki. Wiele osób wyrzuca sobie, że nie zasięgnęli opinii i nie skorzystali z usług geodety przed finalizacją zakupu działki. Warto zatrudnić go już wtedy, aby znać tzw. stan granic i nie być zdziwionym po kupnie terenu, że coś jest nie tak, jak trzeba!

  • Na początku geodeta musi wykonać mapę do celów projektowych.  Na podstawie tego dokumentu dokonuje się tzw. adaptacji projektu. A trzeba pamiętać, że bez adaptacji nie otrzymamy pozwolenia na budowę!
  • Później geodeta MUSI wytyczyć granice budynku. Na podstawie projektu budowlanego określa dokładnie miejsce, w którym ekipa budowlana wzniesie budynek.
  • Po zakończeniu budowy geodeta musi wykonać jeszcze tzw. inwentaryzację powykonawczą, której celem jest określenie aktualnego rozmieszczenia wszystkich elementów na działce.

Geodeta podczas pomiarów

Geodeta podczas pomiarów, źródło: Wikipedia

Sporządzenie mapy projektowej

Mapa wykonana przez geodetę jest odwzorowaniem całej przestrzeni na danym terenie wraz z uzbrojeniem działki. Geodeta musi przybyć na budowę i dokonać pomiarów, które zostaną naniesione na rysunek aktualnego stanu zagospodarowania terenu. Na rysunku widoczne są istniejące w rzeczywistości drzewa, skarpy, sieć istniejących przyłączy, czy studnie. Z rysunku fachowiec dowiaduje sie o wysokości i nachyleniu terenu działki. Na mapie powinno się także zaznaczyć hipotekę, jeśli taka istnieje dla danej działki! Dobrze jest wiedzieć, że każda czynność na budowie, każde zadanie i etap wymaga określonego czasu jeśli chodzi o załatwienie niezbędnych formalności. Aby zgrać wszystko, trzeba naprawdę dobrej logistyki. Praktycy podpowiadają, że im wcześniejsze zatrudnienie inwestora do sporządzenia mapy projektowej, tym lepiej. Tak, jak podawaliśmy wcześniej, mapę należy złożyć z pozostałą dokumentacją w momencie, kiedy staramy się o wydanie pozwolenia na budowę. Do całego zestawu dokumentów musimy mieć także zaadaptowany projekt, który wykonywany jest właśnie na podstawie danych od geodety. Jeden i drugi specjalista i świadczone przez nich usługi zazębiają się. Projektant wykonuje projekt zagospodarowania działki. Warto o tym pamiętać, ponieważ mapa musi być zatwierdzona w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i może to potrwać nawet do 1,5 miesiąca! Geodeci także wiedzą i monitorują fakt, że wydanie mapy dla celów doprowadzenia sieci wodociągowej nie jest wieczna, a termin ważności takiej mapy upływa po trzech miesiącach! Osoba, która buduje dom nie ma świadomości ile zawiłych przepisów czyha na inwestora. Dlatego warto podpierać się sprawdzonymi geodetami i innymi specjalistami w trakcie całej budowy.

Współpraca z geodetą

Współpraca z geodetą, źródło: Pixabay

Wytyczenie budynku na działce

W momencie kiedy otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i zezwolenie uprawomocniło się możemy zgłosić rozpoczęcie budowy, to wówczas kolejny raz na teren budowy przyjeżdża geodeta. Jego zadaniem jest wytyczenie budynku na działce. Często przy tej usłudze, jak opisujemy poniżej, można od razu wytyczyć granice działki, aby poprawnie wykonać ogrodzenie. Jest to jednak usługa dodatkowa.

Inwentaryzacja powykonawcza

Jest ona wykonywana wtedy, gdy budowa się zakończy. Geodeta musi sprawdzić, czy powstały dom lub inna inwestycja został wzniesiony dokładnie w miejscu, w którym został wytyczony. Oprócz sprawdzenia i wymierzenia tego geodeta powinien określić sieć mediów doprowadzonych do domu lub obiektu. Praktycy zalecają, aby dokonać tego za jednym razem. Czasami geodeta przyjeżdża na budowę po zakończeniu przyłączy każdego kolejnego medium, ale logiczne wydaje się, że można zrobić to na końcu za jednym razem i w ramach jednej opłaty, a nie np. trzech przyjazdów. Sporządzoną inwentaryzację powykonawczą podpisuje inwestor i to powoduje, że zgodnie z prawem budynek może zostać oddany do użytku.

Geodeta podczas pracy

Geodeta podczas pracy, źródło: Pixabay

Usługi geodezyjne, z których jeszcze możemy skorzystać…

Inną świadczoną przez geodetę usługą jest usługa, która nazywa się “wznowienie punktów granicznych działki”. Zaangażowanie geodety na budowie do takiej czynności może nam pomóc uniknąć problemów związanych ze wznoszeniem ogrodzenia. Jak wiadomo w naszym kraju spory o miedzę nie należą do rzadkości! Jeśli nie chcesz przez to przechodzić, to koniecznie pomyśl o realizacji takiej usługi zanim zaczniesz budować ogrodzenie.

Geodeta

Geodeta, źródło: Pixabay

Podsumowując

Warto jest skorzystać z doświadczonego geodety, który nie tylko ma ogromna wiedzę, ale także odpowiedni sprzęt do pomiarów. Fachowy i polecany geodeta będzie realnym wsparciem podczas budowy upragnionego domu, a takich chwil…. może być sporo. Geodeta jest ekspertem, którego nie sposób pominąć w procesie budowy i po jej zakończeniu. Warto podpytać o sprawdzonego i polecanego w regionie geodetę, takiego, który zna lokalne uwarunkowania. Każdy inwestor musi przejść przez etapy związane z pracą geodety. Powinniśmy więc dokonać dobrego wyboru! Czego wszystkim zamierzającym budować życzymy! A dla rozpoczynających budowę polecamy artykuł pt. Zanim rozpoczniesz budowę - prace ziemne.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-09-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej