Problem wykwitów na ścianach w postaci pleśni i grzybów pojawia się nie tylko w starych domach, ale również w nowym budownictwie. Najczęstszą przyczyną tego typu problemu jest zła cyrkulacja powietrza w domu oraz zbyt wysoka wilgotność. Zagrzybione ściany należy niezwłocznie odgrzybić, gdyż mogą być źródłem problemów zdrowotnych.
Przyczyny powstawania
Wykwity na ścianach powstają w większości przypadków z powodu nieodpowiedniej wentylacji czego skutkiem jest wysoka wilgotność. Woda jednakże może przenikać do pomieszczenia również z zewnątrz w wyniku wad konstrukcyjnych budynku, nieszczelnego dachu itp. W takiej sytuacji należy rozpocząć odgrzybianie od usunięcia samej usterki. Zwalczając problem zagrzybienia ścian przede wszystkim należy znaleźć przyczynę powstania, gdyż samo usunięcie wykwitów nie wyeliminuje problemu.
Usuwanie zagrzybienia
Przystępując do czynności odgrzybiania zacząć należy od sprawdzenia przyczepności tynku w miejscach wykwitów. Zbadać można to poprzez pukanie po zawilgoconej ścianie młotkiem. Słysząc głuchy odgłos możemy być pewni, że tynk oddzielił się od podłoża i będzie konieczność skucia starej warstwy tynku i położenia nowej. Jeżeli niezbędne jest skuwanie tynku powinno się to zrobić do momentu odsłonięcia surowego muru w promieniu około metra o miejsca zagrzybionego. Ponadto należy oczyścić je szorstką szczotką i dokładnie spłukać wodą, po czym osuszyć. W celu uzyskania pewności, iż zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię trzeba powlec specjalnym preparatem. Przy jego nakładaniu trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Tynkowanie ściany można rozpocząć po odczekaniu odpowiedniego czasu niezbędnego do wyschnięcia.
Na rynku dostępne są płyny gotowe do użycia zaraz po zakupieniu w postaci pojemników ze spryskiwaczem lub bez. Niektóre preparaty nie zawierają chloru, ani substancji żrących, a jedynie aktywny tlen, który zabija mikroorganizmy.
Zapobieganie powstawaniu wykwitów
Pojawienie się problemów z powstaniem pleśni lub grzybów powstaje na skutek złej wentylacji i nadmiernej wilgotności. Zapobiec temu można poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu oraz częste jego wietrzenie. Nie bez znaczenia jest również wybór okien. Okna z możliwością rozszczelnienia ułatwiają wentylację. W celu redukcji kosztów ogrzewania uszczelnia się okna, zmniejsza intensywność wietrzenia nie zdając sobie do końca sprawy z tego, że jest to pierwszy krok do zmniejszenia sprawności wentylacji.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.