Idealny kominek do Twojego salonu

Idealny kominek do Twojego salonu

Nie ma to, jak żywy ogień we własnym salonie… Ogień towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów, a panowanie nad nim było cywilizacyjną umiejętnością homo sapiens. Dzisiaj kominek w salonie to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale także dekoracyjny „mebel”, który efektywnie potrafi odmienić każdy salon. O tym, jak zbudować kominek pisaliśmy tutaj, o niezwykle inspirujących kominkach 2017 tutaj, a o nieśmiertelnych kominkach norweskich tutaj. Tym razem odpowiadamy na pytanie: Jak dobrać idealny kominek do swojego salonu? Oto kilka podpowiedzi i sugestii, abyś mógł cieszyć się prawdziwym ciepłem i czerpać z ognia… moc!

O kominku słów kilka…

Definicja kominka mówi o tym, że jest to nieodkryte palenisko zbudowane we wnęce umieszczonej w ścianie niewiele wyżej od poziomu podłogi. Kominek według powyższego opisu powinien wystawać z lica ściany obramowania tak, by spaliny mogły być odprowadzane do przewodu dymowego. To oczywiście definicja kominka otwartego, takiego jakie wznoszone były od najdawniejszych czasów. Kominki zamknięte, zabudowane kaflami – pochodzą z renesansu i do dzisiaj cieszą oko wielu zabytkowych pomieszczeń.

Kominki można podzielić ze względu na kilka elementów, na przykład:

  • Ze względu na umiejscowienie ich w pomieszczeniu (wyróżniamy zabudowane całkowicie lub częściowo, kominki wolnostojące i ceramiczne)
  • Ze względu na osłonę paleniska (zamknięte z wkładem kominkowym i z otwartym paleniskiem)
  • Ze względu na paliwo (na drewno, na prąd, na gaz miejski lub płynny, na paliwo płynne typu nafta czy etanol)
  • Ze względu na sposób podawania paliwa stałego (kominki z palnikiem retortowym sterowanym automatycznie, kominki na drewno z dokładaniem ręcznym)
  • Ze względu na sposób rozprowadzenia ciepła (oddające ciepło do pomieszczenia, z wymiennikiem ciepła).

Kominek Inspiracja

Jaki będzie kominek idealny do Twojego salonu? Jak widzisz wszystko zależy od Twoich potrzeb związanych z ogrzewaniem oraz od pomysłu na aranżację wnętrza. Współcześnie w klasycznie zaaranżowanych salonach można spotkać takie kominki, które nie tylko doskonale dogrzewają pomieszczenia naszych domów, ale są też pięknym i bardzo estetycznym elementem wyposażenia. Te dwie cechy można połączyć. Idealny kominek do Twojego salonu może mieć bardzo różnorodny wygląd. Zacznijmy od kominków klasycznych…

Reklama

Kominek klasyczny

Kominki klasyczne

To te murowane, do których opalania potrzebne jest paliwo stałe. Zwykle muruje się je z cegły zwanej szamotówką. Pięknie wyglądają jednak obecnie są coraz rzadziej wybierane do montażu ze względu na otwarte palenisko. Kominki klasyczne świetnie sprawdzą się w dużych salonach, które urządzone są w rustykalnym stylu! Producenci coraz częściej jednak oferują kominki tradycyjne z wkładem kominowym do spółki z tradycyjną, rustykalną, bądź inspirowana historią obudową. Specjaliści od wnętrz uważają, że klasyczne kominki są idealnym rozwiązaniem na wciąż zmieniające się trendy we wnętrzarstwie, a nawiązywanie do tradycji i inspiracja historycznymi formami może się bardziej opłacać niż podążanie za modą. Kominków inspirowanych klasyką jest bardzo dużo, dlatego z łatwością każdy może wybrać produkt, który będzie odpowiadał jego wymaganiom technologicznym, technicznym i estetycznym. Miłośnicy tradycji na wielu forach związanych z budownictwem i wystrojem wnętrz poddają pod rozwagę argument, że tradycyjne kominki w salonach są integralną częścią domu, a nie tylko efektownym dodatkiem wykonanym zgodnie z trendami, które szybko przeminą. Kto uwielbia zapach palącego się drewna oraz widok żywego ognia, ma sporej wielkości salon, to może pokusić się o kominek otwarty, oparty na klasycznych wzorcach. Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu do kominków z wkładami, te z otwartym paleniskiem mają o 20 % niższa wydajność.

Kominki nowoczesne

Kominki nowoczesne

Kominki nowoczesne mają zwykle zamknięte palenisko. Składają się z wkładu kominkowego oraz modernistycznej, futurologicznej obudowy. Wkład kominkowy powoduje, że ciąg kominowy można zamknąć odcinając dopływ powietrza z pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Jest to rozwiązanie ograniczające straty ciepła, gdyż ciepło nie jest wywiewane przez komin. Nowoczesne kominki świetnie pasują do minimalistycznych wnętrz odznaczających się prostotą, zamiłowaniem do oszczędności w dekoracji i harmonią w doborze dodatków. Nowoczesne minimalistyczne wnętrza cechuje perfekcja, prostota i wyciszenie. Osoby projektujące takie wnętrza kierują się maksymą „im mniej, tym lepiej”. Producenci kominków do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz mają dosyć bogata ofertę, uzależnioną od fantazji inwestora.

Kominek elektryczny

Kominek elektryczny

Są i tacy, którzy absolutnie nie mają okazji brudzić się i sprzątać przed, w trakcie i po paleniu w kominku. Sięgają więc po kominki elektryczne, które – o czym mało kto wie – zostały opatentowane jeszcze w XIX wieku. Od tego momentu kominki elektryczne stały się chętnie montowane nie tylko wśród miłośników czystości, ale także wśród tych, którzy marzą, aby za przyciśnięciem jednego guzika po chwili zrobiło się ciepło, a migająca animacja sprawiała wrażenie, że ogień naprawdę się pali.

Kominek akumulacyjny

Kominek akumulacyjny

To taki rodzaj kominka, który, aby spełniał swoją funkcję grzewczą powinien mieć dużą powierzchnię ścian. Często są to kominki wysokie , szerokie, po prostu duże. Zajmują wiele miejsca, ale pięknie się prezentują i dają niesamowicie dużo ciepła. Można odszukać różne wzory/ formy oferowane przez producentów i wykonawców. Od takich kominków akumulacyjnych, które okładane są pięknymi, często wytwarzanym ręcznie kaflami, poprzez kominki z tzw. przypieckami (jak w dawnych, polskich chatach), czy smukłe piece z bardzo dekoracyjnymi detalami.

Biokominek

Biokominek, a może wolnostojący piec?

Wiodące firmy reklamują swoje produkty jako trwałe, stabilne, wytwarzane z najlepszych, dostępnych i znanych technologii oraz materiałów. Obok bardzo pięknych wolnostojących pieców można coraz częściej spotkać salony wyposażone w biokominki, które mogą być montowane także w mieszkaniach. Biokominek nie wymaga bowiem podłączenia do przewodu kominowego oraz wentylacyjnego. Swoim wyglądem i odczuwaniem ciepła może zadziwić nawet miłośnika kominka tradycyjnego! Jego palenisko jest wykonane zwykle ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo. Wewnątrz znajduje się zbiornik na biopaliwo. Obudowa musi być odporna na wysoką temperaturę, ponieważ tylna ścianka może rozgrzewać się do ok. 120 stopni. W przypadku zainteresowania takim kominkiem warto zainwestować z okładzinę ściany, na której miałby stanąć taki produkt. Biokominki pełnią głównie funkcję estetyczna. Podnoszą temperaturę tylko o 3 do 5 stopni. Pomieszczenie, w którym pracuje biokominek musi mieć dostęp do powietrza. Pomieszczenie nie może być „za szczelne”!

Kominek inspiracja

Jeśli myślisz o kominku do swojego salony powinieneś rozważyć następujące kwestie i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Możliwość podpięcia danego kominka do określonego przewodu kominowego
  2. Czy Twój kominek ma spełniać jakieś inne funkcje niż okazjonalne dogrzewanie, bądź estetyczny wygląd?
  3. Czy potrzebujesz kominka użytecznego, czy może designerskiego, który odmieni Twój salon?
  4. Czy zamontowany w salonie kominek ma być inwestycją na lata, czy może chciałbyś mieć możliwość ewentualnych zmian bez większych konsekwencji remontowych?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem do Twojego salonu będzie kominek otwarty czy zamknięty, to polecamy nasz artykuł na ten temat znajdujący się tutaj. W domach, które wymagają dogrzewania świetnie sprawdzają się kominki z wkładem wykonanym z żeliwa lub stali. Osoby planujące na etapie budowy domu zamontowanie kominka mogą rozważyć też montaż kominka z tzw. płaszczem wodnym. Taki kominek można podłączyć z grzejnikami. Kominek lub piec wolnostojący może okazać się bardzo efektowną dekoracją salonu! Szczególnie pięknie wyglądają te kominki, które posiadają piękne, panoramiczne szyby dające doskonały widok na płomienie. Na rynku spotkać można także kominki z drzwiami typu open-close, uważane za kominki, które „ukrywają palenisko”. Ozdobne elementy tego typu kominków można dopasować do wystroju salonu. Pamiętaj, że kominek w salonie staje się niejako centralnym miejscem, sercem tego pomieszczenia. To wokół niego skupiać się będzie w przyszłości życie towarzyskie. Kominek jest jakby centrum kompozycyjnym salonu, dlatego warto wyeksponować jego walory estetyczne. Z pewnością nikt z czytających nie zaprzeczy, że żywy ogień ma swój niesamowity urok i doskonale wpływa na atmosferę „domowego ogniska”. Jeśli marzysz o tym, aby cieszyć się dodatkowym źródłem ciepła w swoim salonie w długie jesienne, zimowe, czy wczesnowiosenne wieczory, to ustal swoje indywidualne kryteria potrzeb, możliwości rozwiązań technologicznych w konstrukcji swojego domu czy mieszkania i zastanów się nad ewentualną formą kominka adekwatnego do estetyki swojego salonu. Obecnie na rynku znaleźć można naprawdę bardzo wyszukane modele różnych typów kominków: od tradycyjnych, poprzez te z zamkniętą komora spalania, elektrycznych, aż po piece wolnostojące. Producenci dbają o nawet najwybredniejszych klientów. Wiele oferowanych modeli posiada różnorodne udogodnienia technologiczne i wybór stosownego modelu jest uzależniony od indywidualnych potrzeb.

źródło: Pixabay, Wikipedia

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-11-29

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej