Ile kosztuje – Remont i wykończenie jadalni w 2018 roku

Ile kosztuje – Remont i wykończenie jadalni w 2018 roku

Nowy rok zaczynamy nowym cyklem o kosztach remontu i budowy domu, które pomogą wam lepiej zaplanować wydatki i przygotować kosztorys. Dokładamy wszelkich starań, by nasze dane były zgodne z aktualnymi cenami na rynku, ale jak sami wiecie różnice pojawiają się nie tylko między województwami, ale nawet w jednym mieście.

Ile kosztuje remont i wykończenie: Kuchni, Łazienki, Salon, Pokój dziecięcy, Domowa siłownia, Domowy gabinet, Jadalni

Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego być może mamy miejsce na zaplanowane jadalni, w której będziemy mogli podejmować gości i spędzać czas na spożywaniu wspólnych posiłków. Jadalnię często łączymy z kuchnią bądź umieszczamy ją po prostu w salonie. W tym przypadku nie musimy brać pod uwagę kosztów wykańczania ścian czy podłogi, gdyż interesuje nas wyłącznie oświetlenie oraz stół z krzesłami. Ile zatem będzie kosztowało wykończenie lub remont jadalni znajdującej się w salonie bądź w kuchni oraz usytuowanej w osobnym pomieszczeniu, o wielkości 12-stu metrów kwadratowych?

Podłoga w kąciku jadalnym

Podłoga w jadalni musi być spójna z pozostałą częścią domu czy mieszkania. Oczywiście jeśli jest ona nieodłącznym elementem salonu, możemy zastosować pod stół modny dywan, który kupimy już od 100 zł i na tym skończą się nasze koszty. Jeśli znaleźliśmy miejsce na wydzielenie jadalni, musimy zastanowić się, w jakiej kwocie zamknie się wykończenie podłogi.

Najpopularniejsze są panele podłogowe o klasie ścieralności AC4-AC5. Nie warto wybierać produktów z niższymi oznaczeniami, gdyż częste korzystanie z jadalni, przesuwanie krzesłami, szybko zarysuje podłogę. Koszt takich paneli o grubości 8 mm zaczyna się od ok. 40 zł za m2, co na tej powierzchni daje 480 zł. Koszt podkładu pod materiał to ok. 70 zł, a listew przypodłogowych ok. 180 zł. W przypadku gdy chcemy skorzystać z usług fachowca, musimy doliczyć ok 24 zł za m2 i 100 zł za montaż listew, co daje w sumie 388 zł.

W jadalni możemy również zastosować parkiet dębowy bądź płytki ceramiczne, tak jak w kuchni. W drugim przypadku jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie wtedy, jeśli chcemy przyspieszyć sprzątanie i zadbać o czystość pomieszczenia. Za parkiet dębowy o klasie ścieralności II zapłacimy już od 100 zł za m2, co daje w sumie 1 200 zł przy naszym metrażu. Pod niego musimy zastosować grunt poliuretanowy (ok. 250 zł), do tego dochodzą koszty 15 kg kleju (ok. 350 zł) i listew przypodłogowych (250-300 zł). Za usługi niedrogiego fachowca zapłacimy ok. 40 zł za położenie m2 podłogi i 100-200 zł za montaż listew, co daje w sumie 580-680 zł.

Reklama

Jeśli zdecydujemy się na płytki ceramiczne, cena może bardzo wahać się w zależności od wybranego rodzaju, klasy czy jakości. Do naszych obliczeń przyjmiemy gres szkliwiony o klasie ścieralności IV i R9/10. Cena za m2 plasuje się w przedziale od ok. 35 zł do 100 zł, co daje 420-1200 zł (kwota będzie nawet minimalnie wyższa, gdyż musimy zakupić materiału z 10% naddatkiem – tak samo w przypadku paneli czy parkietu). Do tego doliczamy koszty środka gruntującego czy fugi – ok. 100-200 zł. Jeśli podłogę będzie wykonywał glazurnik, za jego usługi zapłacimy ok. 53 zł za m2 (format 30x30 cm), jednak położenie gresu to koszt ok 75 zł za m2, czyli za położenie płytek zapłacimy 636-900 zł.

W przypadku remontu starej jadalni, musimy doliczyć koszt skucia płytek, który wynosi ok. 25 zł za m2, co daje dodatkowe 300 zł. Do tego nowa wylewka samopoziomująca – 24 zł za m2 i gruntowanie podłoża – 4,50 zł za m2, co daje w sumie 342 zł.

Łączny średni koszt: od 0 zł do 2 780 zł.

Ściany w naszej jadalni

Ściany w jadalni
Ściany w jadalni, Zdjęcie: Pexels.com

Jeśli jadalnia znajduje się w salonie bądź jest częścią kuchni, ponownie nie ponosimy żadnych kosztów. W przypadku osobnego pomieszczenia sprawa wygląda już jednak inaczej. Najprostszym i najczęstszym rozwiązaniem do jadalni będzie pomalowanie ścian farbą – przy powierzchni 3x4 m i wysokości pomieszczenia 2,5 m możemy założyć, że powierzchnia ścian wynosi 30 m2 (odliczając okno i drzwi). Niedroga farba kosztuje ok. 50-100 zł za 5 l i powinna nam w zupełności wystarczyć na pokrycie ścian dwoma warstwami (wydajność 15m2/l). Do tej kwoty musimy doliczyć cenę gruntu – ok. 40 zł za 5l oraz najtańsze akcesoria malarskie za ok. 50-100 zł. Jeśli zlecamy malowanie pokoju fachowcom, dopłacimy 4,50 zł za m2 gruntowania oraz ok. 12 zł za m2 malowania, co daje nam w sumie 495 zł. W przypadku konieczności zdejmowania starej farby, fachowiec policzy ok. 150 zł dodatkowo za całą przestrzeń.

W jadalni warto wyróżnić jedną ze ścian (nawet jeśli znajduje się w salonie). Do najpopularniejszych rozwiązań należy przyklejenie fototapety (od ok. 300 zł). Jeśli zdecydujemy się na cegłę, kamień czy inne materiały wykończeniowe cena może plasować się nawet w granicach 1000 zł.

Łączny średni koszt: od 0 zł do ok. 1 885 zł.

Sufity i oświetlenie w jadalni

W jadalni można zastosować sufit podwieszany, jak i pomalować powierzchnię farbą. W przypadku drugiego rozwiązania zapłacimy za materiały w granicach 200 zł, oraz 250-300 zł za usługi fachowca.

Jeśli zdecydujemy się na sufit podwieszany, jego koszt wykonania na stelażu jednopoziomowym wynosi ok. 76 zł za m2, a wielopoziomowym ok. 90 zł za m2 wraz z materiałami. Zakładając tą formę sufitu w całej jadalni, zapłacimy ok. 760-900 zł. Jeśli chcemy wykonać go samodzielnie, przelicza się koszt materiałów w zakresie 30-60 zł za m2, co daje nam 360-720 zł.

Pamiętajmy także o oświetleniu – punktowe halogeny i taśma LED to standard stosowany od lat. 9 niedrogich halogenów będzie kosztowało ok. 300 zł wraz z żarówką, a taśma LED o długości 6 mb ok 180 zł plus cena sterowników (ok. 100 zł). Koszt montażu obu form oświetlenia przez fachowca to dodatkowe ok. 630 zł.

W jadalni bardzo popularne są zestawy lamp wiszących, które kupimy już za 100 zł. Przyjmując jednak lepszej jakości produkty, musimy zapłacić w granicach 300-500 zł za komplet 3 sztuk. Niekiedy wybiera się jeden większy model montowany centralnie w pomieszczeniu, który kosztuje podobnie jak zestaw – w przedziale 300-500 zł (oczywiście niedrogi model).

Ceny oświetlenia mogą być znacznie wyższe (tak jak i pozostałych materiałów), bierzemy pod uwagę niedrogie, popularne produkty.

Łączny średni koszt: od 500 zł do 2 610 zł.

Meble do jadalni

Meble w jadalni
Meble w jadalni, Zdjęcie: Pexels.com

Jadalnia kojarzy się nam przede wszystkim ze stołem oraz krzesłami. Nic dziwnego, gdyż często jest to jej jedyne wyposażenie. Ceny są bardzo rozpięte w zależności od stylu, użytych materiałów czy wielkości. Przykładowo popularny zestaw krzeseł stylizowanych na nowoczesne (4 sztuki) wraz ze stołem, który będzie świetnie wyglądał w salonie, zamknie się w kwocie 400-800 zł.

Klasyczne zestawy krzeseł wraz ze stołem (dla 6-8 osób) kosztują w granicy 1 000-1 500 zł. Jeśli zdecydujemy się na stół rozkładany na więcej osób, musimy liczyć się z kosztem ok. 2 000 zł (często nawet za sam stół, krzesła min. 500-1 000 zł).

W przypadku wydzielonej jadalni i podanej przez nas wielkości, możemy rozważyć umieszczenie dodatkowego kredensu czy komody, w których będziemy mogli przechowywać obrusy, bieżniki czy nawet zastawę stołową. Jej koszt będzie zależny od podobnych czynników jak w przypadku stołu jadalnego z krzesłami, ale zaczyna się od ok. 600-1 000 zł. Popularne są również całe zestawy mebli do jadalni, które znajdziemy w ofercie popularnych producentów mebli. Ich ceny plasują się już w granicach 2 000-3 000 zł (za 2-3 produkty – witryna, komoda, półka wisząca).

Łączny średni koszt: od 400 zł do 6 000 zł.

W sumie… ile kosztuje wykończenie lub remont jadalni o pow. 12 m2

Oczywiście nie bierzemy pod uwagę wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz zakładania ewentualnych rolet czy zasłon w oknach. Podobnie zakładamy, że nie stosujemy ogrzewania podłogowego lub jest ono już położone. Nie liczymy również kosztu zakładania ani ceny materiałów za drzwi i ościeżnicę. W przypadku konieczności kładzenia gładzi na ściany, cena również się podniesie.

Podsumowując, średnio za wykończenie jadalni, która znajduje się w salonie zapłacimy już od 900 zł – wiąże się to jednak z niedrogim wyposażeniem i braku ingerencji w wykończenie wnętrza. Jeśli zainwestujemy w lepsze wyposażenie, modne wykończenie ścian i wydzieliliśmy jadalnię jako osobny pokój, to końcowy koszt remontu i wykończenia będzie wynosił nawet od ok. 13 275 w górę. Tak jak pisaliśmy wcześniej, ostateczna wycena będzie różniła się w zależności od projektu, użytych materiałów i naszych umiejętności – koszty specjalistów zawsze są niemałym wydatkiem.

Marzy wam się własna jadalnia czy uważacie to pomieszczenie za zbędne?

*podane ceny brutto dotyczą uśrednionych kwot na cały teren Polski, kwoty aktualne na 2017/2018 rok

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-07-26

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej