Ile kosztuje – Remont i wykończenie łazienki w 2018 roku

Ile kosztuje – Remont i wykończenie łazienki w 2018 roku

Nowy rok rozpoczęliśmy nowym cyklem o kosztach remontu i budowy domu, który pomoże wam lepiej zaplanować wydatki i przygotować kosztorys. Dokładamy wszelkich starań, by nasze dane były zgodne z aktualnymi cenami na rynku, ale jak sami wiecie różnice pojawiają się nie tylko między województwami, ale nawet w jednym mieście.

Ile kosztuje remont i wykończenie: Kuchni, Łazienki

W tym miesiącu bierzemy na tapetę łazienkę, czyli drugie pod kątem trudności i kosztowności pomieszczenie. Koszty płytek, ceramiki, armatury czy oświetlenia. Ile zatem będą kosztowały wykończenie lub remont łazienki o rozmiarze 8-miu metrów kwadratowych?

Ile kosztuje remont łazienki
Ile kosztuje remont łazienki, Źródła: Unsplash.com

Podłoga w łazience

Podłogę w łazience, podobnie jak w kuchni, możemy wykończyć wieloma materiałami. Ze względu na podwyższoną wilgotność i zwiększony kontakt z wodą, w projektach łazienek dominują płytki ceramiczne o różnorodnym formacie. Pojawiają się także terakota czy kamień, jednak są rzadziej stosowane ze względu na ogrzewanie podłogowe, które jest praktycznie must have w tego rodzaju pomieszczeniach.

Reklama

Ceny płytek zależą od jakości, producenta czy formatu, dlatego trudno dokładnie określić ich kwotę. Przyjmując, że wykańczamy łazienkę o pow. 8 m2 gresem szkliwionym o klasie ścieralności IV i antypoślizgowości R9-12, wydamy na płytki od ok. 35 zł do 150 zł za m2. Oczywiście znajdziemy modele za 20 zł za m2, jak i za 500 zł za m2, ale przyjęliśmy uśrednione koszty. Doliczając do całości 10%, wydamy na podłogę 308-1320 zł. Do wyceny musimy dodać koszty kleju, fugi, folii w płynie oraz środka gruntującego, czyli ok. 150 zł.

Jeśli płytki będzie kładł profesjonalny glazurnik, konieczne będzie doliczenie ceny robocizny, która wynosi ok. 53 zł za m2 przy formacie 30x30 cm (układanie gresu kosztuje ok. 75 zł za m2). Za położenie 8 m2 podłogi w łazience zapłacimy 424-600 zł.

Jeśli remontujemy, musimy pamiętać jeszcze o skuciu starych płytek, co kosztuje ok. 25 za m2 – w przypadku 8 m2 pomieszczenia zapłacimy dodatkowe 200 zł. Nowa wylewka samopoziomująca kosztuje ok. 24 zł za m2, a gruntowanie podłoża 4,50 zł za m2. To dodatkowe koszty w wysokości 228 zł.

Łączny średni koszt: od 458 zł do 2070 zł, w przypadku remontu + 428 zł.

Ściany w łazience

Łazienka przeważnie jest wyłożona płytkami ceramicznymi, które stanowią najlepszą ochronę przed wilgocią. Zdarzają się inne dodatki, takie jak np. stara cegła, ale możemy być więcej niż pewni, że zapewni to nieustanną walkę z pleśnią i grzybem. Nasze pomieszczenie ma 2,5 m wysokości, dlatego możemy przyjąć, że powierzchnia ścian po odliczeniu otworu drzwiowego wynosi 28 m2. W uproszczeniu posłużymy się tymi samymi cenami materiałów co wcześniej, dlatego położenie gresu szkliwionego będzie mieściło się w przedziale 1078-4620 zł (koszt materiału). Dodatkowo koszty kleju, fugi, folii w płynie czy środka gruntującego to ok. 450 zł.

Koszty położenia płytek liczymy opierając się na wcześniejszych danych. Glazurnik policzy za położenie ich na ścianach w łazience o pow. 8 m2 1484-2100 zł.

Jeśli w grę wchodzi ponadto skucie starych płytek, to również posługując się ceną podaną przy „podłodze”, zapłacimy odpowiednio 700 zł. Gruntowanie podłoża kosztuje 4,50 zł za m2 – 126 zł.

Łączny średni koszt: od 1528 zł do 7170 zł, w przypadku remontu + 826 zł.

Sufity w łazience

W łazienkach możemy spotkać zarówno pomalowany na biało sufit, jak i sufit podwieszany, który jest zdecydowanie częściej wybierany w nowoczesnych, modnych aranżacjach. Koszt wykonania sufitu podwieszanego na stelażu jednopoziomowym wynosi ok. 76 zł za m2 wraz z materiałami. Zakładając, że pokryjemy całą łazienkę, zapłacimy specjalistom 608 zł. Dodatkowo montaż oświetlenia – zakładając 6 halogenów montaż jednego wynosi 50 zł, zapłacimy za nie w sumie 300 zł.

Pamiętajmy również o kosztach materiału. Jedna niedroga oprawa bez żarówki kosztuje ok. 11 zł co daje w sumie za 6 sztuk 66 zł. Materiały na wykonanie sufitu podwieszanego przelicza się w zakresie 30-60 zł za m2 (wykonujemy go samodzielnie), dlatego za położenie go na całej powierzchni łazienki zapłacimy 240-480 zł.

Jeśli zamiast tego zdecydujemy się na pomalowanie sufitu farbą, przy średniej wydajności puszki, która wynosi 15 m2/l i położeniu dwóch warstw, potrzebujemy opakowania 1 l, które kosztuje średnio ok. 30 zł. Do tego musimy doliczyć koszt gruntu – 15 zł. Najtańsze wałki, pędzę i korytko na farbę będą nas dodatkowo kosztowały 50 zł. Jeśli wynajmiemy profesjonalnego malarza, za jego usługi zapłacimy ok. 4,5 zł za m2 gruntowania oraz ok. 12 zł za m2 malowania co daje w sumie 132 zł. Jeśli zaistnieje konieczność zdzierania starej farby, musimy zapłacić ok. 5 zł za m2, co daje dodatkowe 40 zł. W przypadku tradycyjnego malowania musimy doliczyć koszt lampy, która w niedrogiej wersji będzie kosztowała od ok. 100 zł w górę.

Łączny średni koszt: od 195 zł do 974 zł.

Armatura, ceramika i wyposażenie łazienki

Wanna w łazience
Wanna w łazience, Źródła: Pexels.com

Biały montaż, czyli wymiana urządzeń sanitarnych, ma ogromy wpływ na końcową wycenę remontu i wykończenia łazienki. W przypadku pomieszczenia o powierzchni 8 m2 możemy zdecydować się zarówno na prysznic, jak i wannę. Niezbędne będą również umywalka i toaleta. Można przemyśleć dodatkowe założenie bidetu, ale nie jest on zbytnio popularny w polskich domach.

W przypadku umywalki często decydujemy się na model gotowy z szafką, który kosztuje ok. 400 zł. Same ceny umywalki zaczynają się już od 100 zł, ale wtedy musimy pamiętać o wyborze dodatkowej szafki lub samego blatu, co będzie nas kosztowało podobnie, jeśli nie więcej. Pamiętajmy również o baterii – jej ceny również zaczynają się średnio od. 200 zł w górę, jednak popularne modele oscylują w kwotach 400 zł i więcej. Nad umywalką prawie zawsze znajduje się lustro – modne modele z podświetleniem LED to koszt od 300 zł w górę. Jeśli zdecydujemy się na osobne lustro i oświetlenie, możemy zmniejszyć tą kwotę do ok. 200 zł.

Najdroższe są zdecydowanie prysznic oraz wanna. Wybór jest na tyle duży, że trudno określić jedną cenę. Modny prysznic typu walk-in kosztuje nieco ponad 1000 zł, a tradycyjny z płytkim brodzikiem od 500 zł w górę. W przypadku pierwszej opcji nie możemy zapominać o baterii z deszczownicą, której ceny zaczynają się od ok. 300 zł oraz odpływie podpłytkowym lub ściennym, który kosztuje od ok. 700 zł w górę.

Akrylową wannę prostokątną kupimy już za 400 zł – w przypadku konieczności montażu obudowy, dopłacimy kolejne 100 zł. Ceny modnych, wolnostojących modeli zaczynają się od ok. 1500 zł, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach. Do tego pamiętajmy o baterii, która kosztuje od ok. 300 zł.

W łazience nie może zabraknąć także grzejnika drabinowego, za który zapłacimy od ok. 200 zł, w zależności od modelu i jego parametrów.

Łazienka z toaletą to również koszt zakupu stelaża podtynkowego, który kosztuje od ok. 600 zł. Miska WC wisząca, która jest aktualnie najmodniejszym rozwiązaniem do łazienek, kosztuje ok. 500 zł. Gdybyśmy zdecydowali się na bidet, musimy pomnożyć kwotę stelaża i toalety razy dwa. Do toalety i bidetu będziemy potrzebowali również deski – wersje wolnoopadające zaczynają się od 100 zł w górę, oraz przycisku, który również zaczyna się od ok. 100 zł.

Pamiętajmy również o montażu wszystkich urządzeń – może on wynieść nawet 200-300 zł od jednego produktu, dlatego w przypadku umywalki, prysznica, baterii podtynkowej, wannybidetu zapłacimy nawet dodatkowe 1000 zł.

W łazience nie może zabraknąć także drobnych akcesoriów takich jak koszyki na kosmetyki, pojemniki na płyn do mycia rąk, uchwytów na papier toaletowy czy ręczniki. Jeśli będziemy raczej cięli koszty, powinniśmy kupić wszystkie niezbędne akcesoria do kwoty 100-200 zł.

Łączny średni koszt: od ok. 4500 zł do 8400 zł (i więcej).

W sumie… ile kosztuje wykończenie lub remont łazienki o pow. 8 m2

Oczywiście nie bierzemy pod uwagę wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz zakładania drzwi i ościeżnicy w łazience. Jeśli będziemy zmuszeni kłaść gładź na ściany przed położeniem gresu, koszty ponownie wzrosną.

Podsumowując, średnio za wykończenie nowej łazienki zapłacimy ok. 16 000 zł. W przypadku remontu, gdzie konieczne będzie skucie starych płytek, powiększymy koszt o 1254 zł. Jeśli zaoszczędzimy na wyposażeniu lub wykonamy wszystkie prace we własnym zakresie możemy zamknąć się w kwocie ok. 13 368 zł.

Tak jak mówiliśmy wcześniej, wycena remontu łazienki może bardzo różnić się w zależności od doboru materiałów wykończeniowych i wyposażenia. W naszym przykładzie, przy użyciu niedrogich elementów, średniej klasy, przy modnej aranżacji powinniśmy zmieścić się w kwocie do ok. 20 000 zł. Oczywiście wspaniałe aranżacje mogą kosztować nawet 100 000 zł i więcej, jednak stawiając swój pierwszy dom lub remontując mieszkanie, rzadko dysponujemy takim budżetem.

Co waszym zdaniem kosztuje najwięcej w czasie remontu i wykańczania łazienki?

*podane ceny brutto dotyczą uśrednionych kwot na cały teren Polski, kwoty aktualne na 2017/2018 rok

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-02-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej