Ile kosztuje – Remont i wykończenie pokoju dziecięcego w 2018 roku

Ile kosztuje – Remont i wykończenie pokoju dziecięcego w 2018 roku

Nowy rok zaczynamy nowym cyklem o kosztach remontu i budowy domu, które pomogą wam lepiej zaplanować wydatki i przygotować kosztorys. Dokładamy wszelkich starań, by nasze dane były zgodne z aktualnymi cenami na rynku, ale jak sami wiecie różnice pojawiają się nie tylko między województwami, ale nawet w jednym mieście.

Ile kosztuje remont i wykończenie: Kuchni, Łazienki, Salon, Pokój dziecięcy

W tym miesiącu na tapetę bierzemy pokój dziecięcy. Nie jest on już tak skomplikowany jak kuchnia, łazienka czy nawet salon, chociaż wymaga zastosowania kilku tricków, dzięki którym przestrzeń nabierze stylu i stanie się ulubionym miejscem zabaw dziecka, niezależnie od tego czy ma dopiero 2 czy już 10 lat. W pokoju dziecięcym bierzemy pod uwagę koszty podłogi, oświetlenia czy mebli. Nasz kosztorys dotyczy remontu i wykończenia pokoju dziecięcego materiałami ze średniej/niskiej półki cenowej. Ile zatem będzie kosztowało wykończenie lub remont pokoju dziecka o powierzchni 15-stu metrów kwadratowych?

Podłoga w pokoju dziecięcym

Na podłogę do pokoju dziecięcego najbardziej nadają się panele podłogowe lub wykładzina. Podłoga z prawdziwego drewna zostanie raczej zniszczona przez nieuważne dzieci, które nie przebierają często w środkach w czasie zabawy. Panele podłogowe są zróżnicowane cenowo, ale jeśli zdecydujemy się na te o klasie ścieralności AC4-AC5 i grubości 8 mm (tak jak w salonie) zapłacimy średnio ok. 40 zł za m2, co daje nam w sumie kwotę 600 zł. Do tego musimy doliczyć koszt podkładu – ok. 80 zł, zakupu listew przypodłogowych – 200 zł. Jeśli nie chcemy kłaść samodzielnie paneli, cena fachowca wynosi ok. 24 zł za m2, co daje 360 zł i ok. 120 zł za montaż listew.

Na panelach podłogowych w pokoju dziecięcym często kładziemy niewielki dywan, którego koszty zaczynają się już od ok. 100 zł. Średniej jakości modny dywan shaggy kupimy już za ok. 200 zł. Jeśli zdecydujemy się na wykładzinę na całej powierzchni pokoju, będzie ona kosztowała ok. 30-40 zł za m2. Tańsze są zawsze produkty sztuczne, wykonane z poliamidu, polipropylenu, poliestru czy akrylu. Za wyłożenie pokoju dziecięcego wykładziną dywanową zapłacimy 450-600 zł. Do tej kwoty nie musimy nawet doliczać klei ani taśm dwustronnych, gdyż w pokoju do 20 m2 kładzie się je swobodnie na podłodze. Listwy przypodłogowe będą kosztowały ok. 50-100 zł. Nie liczymy kosztu fachowca, jedynie montaż listew ok. 100 zł. Jeśli kładziemy wykładzinę dywanową bezpośrednio na wylewkę, dobrze zastosować podkład np. piankę o grubości 5 mm, która kosztuje ok. 10 zł za m2, co daje nam w sumie 150 zł.

Łączny średni koszt: od 650 zł do 1 560 zł.

Ściany w pokoju dziecięcym

Reklama

Ściany w pokoju dziecięcym
Ściany w pokoju dziecięcym, Zdjęcie: pixabay.com

Ściany w pokoju dziecięcym zazwyczaj malujemy odpornymi na zabrudzenia farbami. Jedna ze ścian powinna się wyróżniać, nadawać wręcz stylu całemu pomieszczeniu. Na niej możemy umieścić cegłę, fototapetę, naklejki czy pomalować ją farbą tablicową, dzięki czemu dzieci będą mogły na niej pisać. Przyjmujemy że nasz pokój dziecięcy ma wymiary 3x5 m, przy czym wysokość jednej ściany wynosi 2,5 m.

Zakładając, że malujemy powierzchnię o wielkości 25 m2 (odliczamy niewielkie okno i drzwi), przy średniej wydajności farby 15 m2/l i położeniu dwóch warstw, będziemy potrzebowali opakowania o pojemności 5 l. Dobrej jakości plamoodporna farba kosztuje ok. 80-100 zł za opakowanie 5 l. Dodatkowo liczymy cenę gruntu, która wynosi ok. 40 zł za opakowanie 5 l. Najtańsze wałki, korytko na farbę czy pędzle to w sumie ok. 50 zł.
Jeśli zlecimy malowanie profesjonalistom, zapłacimy 4,50 zł za m2 gruntowania czyli 112 zł i 12 zł za m2 w przypadku malowania, co daje dodatkowe 300 zł. W przypadku remontu pomieszczenia, koszty zdejmowania starej farby mogą nas kosztować ok. 130 zł przy tym metrażu.

Teraz możemy zastanowić się nad położeniem innego materiału na jedną ze ścian. Jeśli postawimy na fototapetę, będzie ona kosztowała ok. 100-200 zł. Naklejki na ścianę, które zapewniają szybką zmianę dekoracji, gdy dziecko nieco podrośnie, kosztują od 50 zł do nawet 300 zł, w zależności od materiałów wykonania czy rozmiaru (mogą oczywiście również więcej). Chcecie pomalować ścianę farbą tablicową? Koszt puszki o pojemności 1 l wynosi ok. 100 zł, a jej wydajność to 10 m/l. Musimy położyć min. 2 warstwy, co przy założeniu, że pokrywamy mniejszą ścianę (3 m x 2,5 m) będzie nas kosztowało 150-200 zł.

Łączny średni koszt: od 240 zł do ok. 1 032 zł.

Sufity w pokoju dziecięcym i oświetlenie

Sufit w pokoju dziecięcym jest zazwyczaj o wiele prostszą sprawą niż sufity w salonie, kuchni czy w łazience. Rzadko stosuje się sufity podwieszane, a na ogół maluje się powierzchnię na biało i mocuje na niej jedną lampę. Przeliczając koszt gruntu i białej farby (jeśli użyjemy tej samej co na ścianach), zapłacimy dodatkowo ok. 100-150 zł, a jeśli powierzchnię będzie malował profesjonalista, dodatkowo 250-300 zł.

Teraz doliczamy do całości cenę oświetlenia, gdzie lampy wiszące kosztują zazwyczaj od 100 zł w górę. Możemy założyć średnio 300-500 zł na sporą, modną lampę, która oświetli cały dziecięcy pokój. W aranżacji pokoju dziecięcego często pojawia się lampka nocna powieszona nad łóżkiem lub postawiona na stoliku nocnym (ok. 100 zł), później lampa na biurko (50-100 zł) oraz niekiedy lampa stojąca (100-200 zł). Oczywiście ceny oświetlenia mogą być znacznie wyższe, bierzemy jednak pod uwagę niedrogie, popularne produkty.

Łączny średni koszt: od 400 zł do 1 350 zł.

Meble dziecięce

Meble do pokoju dziecięcego
Meble dziecięce, Zdjęcie: pixabay.com

Koszt mebli dziecięcych zależy w głównym stopniu od wieku dziecka i jego potrzeb. Najmłodszych dzieciom wystarczy często łóżko z materacem, kilka półek, szafa i stolik do rysowania i zabawy. Niedrogie łóżko z materacem to koszt ok. 1000-1500 zł. Stolik do zabawy z kilkoma krzesełkami to koszt ok. 150-200 zł. Do tego skrzynia na zabawki (50 zł) i półka wisząca na książki (50-100 zł). Popularny regał, do którego wsuwamy pudełka kosztuje ok. 200zł, a szafa to już wydatek rzędu 500-1500 zł. Jeśli urządzamy pokoik dla niemowlaka to łóżeczko z materacykiem kupimy już za 400-600 zł, ale będziemy doliczali koszt komody z przewijakiem za 300-400 zł. Niedroga komoda do pokoju dziecięcego to koszt 400-1000 zł.

W przypadku starszego dziecka stolik z krzesełkami zamieniamy na biurko z krzesłem, za które w sumie zapłacimy ok. 400-500 zł. Pokoje dla starszych dzieci niejednokrotnie wypełniają meble modułowe, które w najprostszym zestawie kupimy już za 1000 zł (z biurkiem, szafą itd.). Puf czy worek to koszt 60-100 zł, w zależności od rozmiaru.

Łączny średni koszt: od 1 600 zł do 3 150 zł.

W sumie… ile kosztuje wykończenie lub remont salonu o pow. 25 m2

Oczywiście nie bierzemy pod uwagę wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz zakładania ewentualnych rolet czy zasłon w oknach. Podobnie zakładamy, że nie stosujemy ogrzewania podłogowego lub jest ono już położone. Nie liczymy również kosztu zakładania ani ceny materiałów za drzwi i ościeżnicę. W przypadku konieczności kładzenia gładzi na ściany, cena również się podniesie.

Podsumowując, średnio za wykończenie nowego pokoju dziecięcego zapłacimy od ok. 5 000 zł. Jeśli zaoszczędzimy na sprzęcie oraz wyposażeniu i wykonamy wszystkie prace samodzielnie możemy ograniczyć wydatki do kwoty ok. 2 900 zł. Jeśli zainwestujemy w nieco lepsze sprzęty, modne wykończenia ścian i średniej klasy meble, końcowy koszt remontu i wykończenia pokoju dla dziecka będzie wynosił od ok. 7 000 zł w górę. Tak jak pisaliśmy wcześniej, ostateczna wycena będzie różniła się w zależności od projektu, użytych materiałów i naszych umiejętności – koszty specjalistów zawsze są niemałym wydatkiem.

Czy waszym zdaniem warto wydać dużo na urządzenie pokoju dziecięcego?

*podane ceny brutto dotyczą uśrednionych kwot na cały teren Polski, kwoty aktualne na 2017/2018 rok

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-05-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej