Ile kosztuje – Remont i wykończenie salonu w 2018 roku

Ile kosztuje – Remont i wykończenie salonu w 2018 roku

Nowy rok rozpoczęliśmy nowym cyklem o kosztach remontu i budowy domu, który pomoże wam lepiej zaplanować wydatki i przygotować kosztorys. Dokładamy wszelkich starań, by nasze dane były zgodne z aktualnymi cenami na rynku, ale jak sami wiecie różnice pojawiają się nie tylko między województwami, ale nawet w jednym mieście.

Ile kosztuje remont i wykończenie: Kuchni, Łazienki, Salon

Kolejnym pokojem po łazience i kuchni będzie salon, który niestety niejednokrotnie kosztuje niewiele mniej, a nawet więcej, niż remont innych pomieszczeń. W salonie na ogół bierzemy pod uwagę koszty podłogi, sufitu, oświetlenia, mebli oraz podstawowych sprzętów audio-wizualnych. Nasz kosztorys dotyczy remontu i wykończenia salonu materiałami ze średniej/niskiej półki cenowej. Ile zatem będzie kosztowało wykończenie lub remont salonu o rozmiarze 25-ciu metrów kwadratowych?

Podłoga w salonie

Na podłogę w salonie najczęściej wybieramy panele podłogowe bądź parkiet, które stwarzają przyjemną i przytulną atmosferę. Jak wszyscy wiemy, podłoga z prawdziwego drewna jest bardziej prestiżowa i ponadczasowa, ale często nie sprawdza się jeśli mamy dzieci lub zwierzęta. Jest również droższa na etapie inwestycyjnym oraz w późniejszej eksploatacji. Niekiedy w przypadku ogrzewania podłogowego decydujemy się również na płytki ceramiczne bądź jeśli lubimy nowości, beton architektoniczny czy panele winylowe. W naszej kalkulacji kosztów wykończenia i remontu salonu przyjmiemy jednak najpopularniejsze dwie opcje.

Panele podłogowe są bardzo zróżnicowane cenowo, dlatego trudno określić konkretną kwotę – wszystko zależy od producenta, klasy ścieralności, ich grubości. Przyjmując, że wykańczamy salon o wielkości 25 m2 panelami podłogowymi o klasie ścieralności AC4-AC5 o grubości 8 mm, zapłacimy średnio ok. 40 zł za m2, co daje w sumie 1 000 zł za cały salon. Do tego musimy doliczyć cenę podkładu czyli ok. 125 zł oraz koszt zakupu listew przypodłogowych, który wynosi w sumie ok. 250-300 zł. W przypadku zatrudnienia specjalisty, który ułoży panele podłogowe i zamocuje listwy, zapłacimy dodatkowo ok. 24 zł za m2 czyli 600 zł oraz ok. 120 zł za montaż listew przypodłogowych.

Jeśli zdecydowaliśmy się na parkiet dębowy o klasie ścieralności II, zapłacimy ok. 100 zł za m2, co daje sumę 2 500 zł za cały salon. Pod niego musimy zastosowywać grunt poliuretanowy, który kosztuje ok. 500 zł na wykończenie całości, 30 kg kleju za ok. 700 zł i 23 mb listew przypodłogowych szacowanych na kwotę 500 zł. Jeśli parkiet dębowy będzie układał specjalista, powinniśmy doliczyć koszty jego położenia, które wynoszą średnio 40 zł za m2, czyli dodatkowy 1 000 zł.

Reklama

Łączny średni koszt: od 1 375 zł do 5 200 zł.

Ściany w salonie

Ściany dekoracyjne w salonie
Ściany dekoracyjne w salonie, Zdjęcie: pixabay.com

Ściany w salonie wykańczamy na ogół farbami oraz dodatkowymi materiałami wykończeniowymi takimi jak postarzana cegła, fototapeta, kamień dekoracyjny itd. Najczęściej zmienia się wygląd jednej ściany, która nadaje ton całemu pomieszczeniu. Przyjmujemy, że ma ona wymiary 5x2,5 m2. Pozostałe ściany są poddane malowaniu (salon otwarty).

Zakładając, że będziemy malowali salon o powierzchni ścian 25 m2, przy średniej wydajności farby 15 m2/l i kładzeniu dwóch warstw, będziemy potrzebowali opakowania o wielkości do 5 l. Dobrej jakości plamoodporna farba do salonu kosztuje ok. 80-100 zł za opakowanie 5 l. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę cenę gruntu czyli ok. 40 zł za 5 l. Najtańsze wałki, pędzle i korytko na farbę to kwota 50 zł. W przypadku zlecania malowania profesjonalistom, musimy doliczyć koszty robocizny, które orientacyjnie wynoszą 4,50 zł za gruntowanie m2 czyli 112 zł i 12 zł za malowanie m2 czyli 300 zł. Jeśli konieczne będzie zdejmowanie starej farby, koszty remontu wzrosną o kolejne 200 zł (liczymy całą powierzchnię trzech ścian – ok. 38 m2).

Planując wyłożenie jednej ze ścian innym materiałem, musimy wziąć pod uwagę bardzo dużą rozpiętość kosztów. Przykładowo stara cegła za m2 kosztuje ok. 60 zł, co daje 750 zł, do tego dochodzą jeszcze koszty fugowania czy klejenia. Tapeta winylowa to koszt ok. 40 zł za m2, czyli w sumie 500 zł. Jeśli zdecydujemy się na kamień dekoracyjny, koszt pokrycia jednej ze ścian może wynieść nawet 50-200 zł za m2, bez kosztów klejenia czy fugowania, co daje kwotę od 600 do nawet 2 500 zł. Możemy przyjąć średnio, że pokrycie jednej ze ścian niedrogim dekoracyjnym materiałem wykończeniowym to kwota ok. 600 zł.

Łączny średni koszt: od 770 zł (ok. 200 zł jeśli zdecydujemy się wyłącznie na farbę) do 3 052 zł, w przypadku remontu + 200 zł.

Sufity w salonie

Podobnie jak w przypadku kuchni czy łazienki, najmodniejszym wykończeniem sufitu jest sufit podwieszany jedno lub wielopoziomowy. Koszt jego wykonania to ok. 76 zł za m2 w przypadku jednego poziomu i ok. 90 zł za m2 przy kilku poziomach (cena wraz z materiałami). Jeśli sufit zostanie położony przez specjalistów, powinniśmy zapłacić za niego ok. 1 900-2 250 zł. W przypadku samodzielnego montażu sufitu z płyt g-k możemy przeliczyć koszt materiału w zakresie 30-60 zł za m2, co daje łączny koszt 750-1 500 zł.

Pamiętajmy także o wykończeniu sufitu podwieszanego, czyli przemalowaniu go na biało po uprzednim zagruntowaniu. Koszt gruntu podobnie jak wcześniej możemy określić na 40 zł, plus 112 zł w przypadku wynajęcia profesjonalisty oraz 300 zł za malowanie i do 100 zł za farbę dobrej jakości.

Oczywiście sam sufit to nie wszystko. Doliczyć należy oczywiście cenę oświetlenia głównego, na ogół pod postacią lampy. Najtańsze modele zaczynają się już od 100 zł w górę, ale powinniśmy założyć średni wydatek na poziomie 300-500 zł. Poza lampą wiszącą, w suficie podwieszanym znajdują się np. punktowe halogeny (zakładamy, że używamy 12 punktów), za które zapłacimy 120 zł bez żarówek, a z montażem dodatkowe 600 zł. Oczywiście decydując się na modne modele wysokiej jakości, 12 punktów może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli planujemy sufit np. z dodatkową taśmą LED, która tworzy pas po zewnętrznym boku lub w środku, koszty będą jeszcze większe. Zakładając, że użyjemy tylko 5-8 mb zapłacimy 150-240 zł za jej montaż oraz 60 zł za montaż sterowników. Sama taśma w rolce 5 m kosztuje ok 100 zł, dlatego musimy zakładać 100-200 zł za całość materiałów oraz koszty zasilacza i włącznika wynoszące w sumie 100 zł.

Łączny średni koszt: od 1 110 zł do 4 622 zł.

Meblościanka lub meble do salonu

Meble do salonu
Meble do salonu, Zdjęcie: pixabay.com

W salonie coraz rzadziej stosuje się tradycyjnie pojmowane meblościanki. Zamiast nich modne są stoliki pod telewizor oraz zaprojektowane półki, które stanowią ozdobę w domu. Wykonanie mebli do pokoju dziennego rzadko zleca się stolarzowi, gdyż oferta sklepowa daje tak duże pole wyboru, że zbędne staje się dopłacanie za indywidualny projekt i wykonanie.

Jeśli zdecydujemy się na meblościankę, wersja minimalistyczna zawierająca zaledwie kilka pojedynczych elementów będzie kosztowała ok. 400-500 zł. Duże zestawy mebli na całą szerokość ściany to już koszt ok. 1 500-2 000 zł. Jeszcze więcej zapłacimy jeśli będziemy kompletowali poszczególne elementy pojedynczo. Jedna witryna kosztuje ok. 300-500 zł, szafka pod TV, szafka wisząca czy komoda podobnie. Oczywiście jeśli nie skorzystamy z oferty jednych z najpopularniejszych producentów mebli, a będziemy stawiali na oryginalność i wyjątkowe wykończenie mebli, mogą one kosztować wielokrotność podanych kwot.

W salonie nie może zabraknąć również wypoczynku oraz stolika. W tym przypadku również panuje ogromna rozpiętość cenowa. Za najtańsze sofy do salonu zapłacimy 1 000 zł, a zestawy wypoczynkowe 2 500-3 000 zł. Podobnie ceny plasują się w przypadku niewielkich narożników. Jeśli jednak chcemy być na topie i będziemy szukali sof modułowych lub np. z regulowanymi zagłówkami, kwoty mogą sięgnąć, a nawet przekroczyć 10 000 zł. Za niewielkich rozmiarów stolik kawowy zapłacimy średnio 300-500 zł.

Łączny średni koszt: od 1 700 zł do 3 700 zł.

Podstawowe wyposażenie w salonie

Wyposażenie salonu
Wyposażenie salonu, Zdjęcie: pixabay.com

W salonie na ogół pojawiają się telewizor oraz kominek. Za średniej klasy sprzęt o wielkości 40-50 cali zapłacimy ok. 2 000 zł. Jeśli doliczymy do tego niedrogi sprzęt audio czy odtwarzacze DVD, możemy zamknąć się w kwocie 3 000 zł w sumie.

W salonie bardzo często znajduje się również kominek. Jeśli przeprowadzamy remont lub wykańczamy mieszkanie, możemy wziąć pod uwagę biokominek, którego ceny zaczynają się już od 200-300 zł. Gdy chcemy postawić i wykończyć tradycyjny kominek z wkładem, powinniśmy założyć wydatek rzędu kilku tysięcy. Modele bez płaszcza wodnego zaczynają się już od 2 000 zł, a lepsze, z płaszczem wodnym można kupić od 3 000 zł. W przypadku kominka musimy doliczyć jego średnią cenę montażu, która wynosi 1 500 zł.

Łączny średni koszt: od ok. 3 200 zł do 7 500 zł.

W sumie… ile kosztuje wykończenie lub remont salonu o pow. 25 m2

Oczywiście nie bierzemy pod uwagę wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz zakładania ewentualnych rolet w salonie. Podobnie zakładamy, że nie stosujemy ogrzewania podłogowego lub jest ono już położone. Jeśli będziemy obliczali koszty salonu zamkniętego, koszty za materiały wzrosną oraz będziemy zmuszeni doliczyć cenę materiałów oraz montażu drzwi i ościeżnicy. W przypadku konieczności kładzenia gładzi na ściany, cena również się podniesie.

Podsumowując, średnio za wykończenie nowego salonu zapłacimy od ok. 12 000 zł. Jeśli zaoszczędzimy na sprzęcie oraz wyposażeniu i wykonamy wszystkie prace samodzielnie możemy graniczyć wydatki do kwoty ok. 7 500 zł. Jeśli zainwestujemy w nieco lepsze sprzęty, modne wykończenia ścian i średniej klasy meble, końcowy koszt remontu i wykończenia salonu będzie wynosił od ok. 24 000 zł w górę. Tak jak pisaliśmy wcześniej, ostateczna wycena będzie różniła się w zależności od projektu, użytych materiałów i naszych umiejętności – koszty specjalistów zawsze są niemałym wydatkiem.

Macie własne sposoby na generowanie oszczędności w czasie wykańczania salonu?

*podane ceny brutto dotyczą uśrednionych kwot na cały teren Polski, kwoty aktualne na 2017/2018 rok

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-03-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej