Ile średnio kosztuje wykończenie łazienki

Ile średnio kosztuje wykończenie łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym codziennie spędzamy dosyć dużo czasu. Dobrze rozplanowana, komfortowo urządzona i pięknie wykończona sprawi, że ten czas będzie przyjemny i relaksujący. Jednak koszty jej wykończenia potrafią przyprawić niejednego o zawrót głowy. Oczywiście wszystko zależy od upodobań i zasobności portfela inwestora. Dzisiaj przyjrzyjmy się więc kosztom remontu łazienki.

Z artykułu
dowiesz
się:
  • Co ile remont łazienki?
  • Jaki jest koszt projektu łazienki?
  • Jakie trzeba ponieść koszty związane z wyposażeniem łazienki podczas remontu?
  • Jak zaoszczędzić podczas remontu łazienki?

wykończenie łazienki
Wykończenie łazienki, źródło: pixabay.com

Co ile remont łazienki?

Najbardziej komfortowa sprawa to zaprojektowanie i wykonanie łazienki wraz z powstawaniem nowego domu czy mieszkania. Jeśli chodzi o remont, to wiele zależy od “widzi mi się” właściciela. Są tacy, którzy robią remont co 5 lat. Fachowcy wypowiadają się na ten temat, że remont zwykle przeprowadza się co 10-12 lat. Jako powód podaje się zazwyczaj zmianę potrzeb rodziny, która po tylu latach po prostu dorasta! Podsumowując - w ciągu życia zwykle przeprowadzamy remont, czy odświeżenie łazienki kilka razy (dwa, trzy, cztery).

Koszt projektu

Komfortowe i funkcjonalne rozplanowanie łazienki można zlecić architektowi wnętrz. Projekt zawierający dwie opcje rozmieszczenia akcesoriów łazienkowych oraz (często) wizualizację 3D to koszt od kilkuset do tysiąca złotych, ale bywa też i więcej. Jest to uzależnione od metrażu czy stopnia trudności przeprowadzanego remontu. Wizualizacja 3D pozwala jednak zobaczyć efekty prac jeszcze przed ich rozpoczęciem, a wiedza i doświadczenie architekta pomoże uniknąć funkcjonalnych wpadek, które utrudnią późniejsze korzystanie z łazienki. Projekt jest kosztem dodatkowym, z którego zawsze można zrezygnować samemu aranżując pomieszczenie. Niektóre sklepy z wyposażeniem zatrudniają projektanta, który pomaga w doborze płytek, ceramiki sanitarnej, armatury, czy kreuje dla klientów zindywidualizowany projekt. W internecie można znaleźć darmowe aplikacje do samodzielnego zaprojektowania łazienki. Wystarczy w Google wpisać frazę np. “10 darmowych programów do projektowania łazienki online” i sprawdzić, jak sobie poradzimy.

Wyposażenie łazienki

Koszty, które trzeba ponieść przy urządzaniu łazienki dzielą się na dwie kategorie - koszty usług i koszty związane z wyposażeniem. Te ostatnie możemy również rozbić na:

  1. Koszty zakupu poszczególnych elementów wyposażenia, zależne w dużej mierze od oczekiwanego standardu. Wybór klasycznych rozwiązań jest znacznie tańszy – przykładowo, za zwykłą wannę trzeba zapłacić od ok. 200 do 300zł, a za taką z hydromasażem, zagłówkiem, relingami i innymi dodatkami uprzyjemniającymi kąpiel – od ponad 2 tys. do nawet kilkunastu tysięcy złotych!
  2. Koszty zakupu akcesoriów łazienkowych będą również zależały od rozmachu prac. Całkowity koszt akcesoriów łazienkowych może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. W zależności od pomysłu i jakości zakupów dokonywanych przez inwestora.
Reklama

Jeżeli w łazience jest tylko wylewka, wówczas całkowity koszt może być nawet kilkunastokrotnie wyższy, niż w przypadku odświeżenia ścian lub białego montażu. Na kosztach wyposażenia można sporo zaoszczędzić, polując na promocje w znanych sklepach budowlanych, na stronach producentów lub kupując wyposażenie w internecie.

Koszty usługi

Drugim rodzajem kosztów jest robocizna, na której wysokość wpływa wielkość łazienki, zakres wykonywanych prac oraz… indywidualna wycena konkretnej grupy fachowców. Najtaniej (oczywiście!) zrobić wszystko samemu. Jednak ci, którzy nie należą do grona „złotych rączek” będą musieli skorzystać z pomocy ekip remontowych, a to kosztuje. Na rynku działają zarówno fachowcy, którzy położą m2 płytek za 50 zł, jak również ci, którzy zażądają za to ponad 150 zł. Cena może również zależeć od sposobu ułożenia płytek (caro to większe koszty), ich wielkości (niestandardowe wymiary – mniejsze i większe są droższe) oraz miejsca pracy (w stolicy jest najdrożej). Firma poda nam inną cenę również ze względu na to czy będzie kafelkować podłogą lub ściany oraz czy będzie kłaść kafelki w formie mozaiki, modnych płytek heksagonalnych czy płytek wielkoformatowych. Nie bez znaczenia jest też to jak zrobione są płytki! Tańsze w wycenie jest położenie płytek ceramicznych niż gresu i terakoty. Fachowcy zwracają także uwagę na to, czy płytki będa klejone z użyciem listew wykończających czy może krawędzie materiału będą musiały zostać wyfrezowane pod kątem 45 stopni. Niektórzy specjaliści stosują także inną wycenę w przypadku kafelkowania boków wanny, stelaży WC czy półek w ścianach, ponieważ wiadomo, że miejsca te wymagają większego wkładu pracy, szczególnego przygotowania i precyzji w wykonaniu.

Do ceny należy również doliczyć koszty materiałów eksploatacyjnych (takich jak kleje, silikon, fugi itp.), które często trzeba zakupić we własnym zakresie. Zazwyczaj koszty robocizny przy urządzaniu niewielkiej łazienki (ok. 4m2, z położeniem płytek) zamykają się w kwocie od około 3500 do ponad 5000 zł.W cenie zawiera się: skuwanie starych płytek, wyrównywanie podłoża, np. wykonanie wylewki samopoziomującej, zagruntowanie podłogi czy ścian, wykonanie hydroizolacji posadzki (o ile jest to wymagane), wycinanie w płytkach, wiercenia w nich, montaż dekorów, silikonowanie czy fugowanie, wykończenie naroży i inne prace. Pamiętajmy, że koszty wykonania remontu łazienki mogą się różnić na przykład od tego czy w łazience będzie brodzik podwannowy lub prysznicowy, czy raczej decydujemy się na wykonanie odpływu liniowego. Takie rozwiązanie zdecydowanie podwyższa koszty remontu łazienki.

wykończenie łazienki
Wykończenie łazienki, źródło: 
pixabay.com

Jak zaoszczędzić podczas urządzania łazienki?

Najłatwiej zaoszczędzić na kosztach urządzania łazienki wykonując część prac samodzielnie. Nawiercenie otworów pod wieszaki lub montaż mebli to koszty, których łatwo można uniknąć. Wybierając akcesoria łazienkowe trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich estetykę, ale również cenę montażu. Osadzenie podwieszanej toalety kosztuje nawet 300 zł więcej niż tradycyjnej (stojącej), a zamiana panelu prysznicowego na zwykły zestaw ze słuchawką to montaż od ok. 100 zł tańszy. Ważna jest również wysokość ułożenia płytek i wykończenie glazurą wanny (każda warstwa to kolejne koszty).

Jeżeli zakres prac jest duży, a łazienka nie jest małą klitką można spróbować negocjować cenę usługi. Jednak warto pamiętać, że to nie tylko cena powinna decydować o zatrudnieniu fachowca, ale również jego doświadczenie, jakość wykonanych przez niego prac i ew. gwarancja. Lepiej zapłacić trochę więcej i mieć spokój na lata, niż za kilka miesięcy musieć poprawiać niedoróbki i męczyć się z odpadającą glazurą. Jeśli Twoja łazienka powstała później niż w latach 90-tych, to warto rozważać jej odświeżenie zamiast przeprowadzenie generalnego remontu. W takim przypadku można:

  • pomalować stare płytki specjalną farbą (koszt. 4-6 m2 to ponad 100 zł)
  • na podłogę położyć specjalne, dedykowane do łazienek i pomieszczeń o sporej wilgotności PCV. Tego typu materiały podłogowe są oferowane w zaskakujących wzorach a ich ceny wahają się od ok. 30 zł za m2 nawet do ponad 100 zł za m2
  • odmalowanie pozostałych ścian czy sufitu (koszt. ok . 100 zł w zależności od powierzchni łazienki)
  • wymiana dodatków, które diametralnie odświeżą wizerunek łazienki, np. lustra, stojaka na ręczniki, ręczników, akcesorów w postaci różnych dodatków (koszyków, pojemników na mydło, itp.)

ile kosztuje wykończenie łazienki

Jak podały media w 2019 r. co piąty Polak w ubiegłym roku przeprowadzał lub planował remont łazienki. Powodem podjęcia prac remontowych było zużycie się wyposażenia i wystroju, znudzenie się dotychczasowym wystrojem, czy brak estetyki po kilku lub kilkunastoletnim użytkowaniu łazienki. Polacy na generalny remont łazienek wydają obecnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wielkości łazienki i standardu wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Jeśli szukasz inspiracji warto sięgnąć do internetu. A jeśli chciałbyś skalkulować remont swojej łazienki, to polecamy dostępne w internecie kalkulatory kosztów remontu i wyposażenia łazienki.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-05-08

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej