Ile średnio kosztuje wykończenie łazienki

Ile średnio kosztuje wykończenie łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym codziennie spędzamy dosyć dużo czasu. Dobrze rozplanowana, komfortowo urządzona i pięknie wykończona sprawi, że ten czas będzie przyjemny i relaksujący. Jednak koszty jej wykończenia potrafią przyprawić niejednego o zawrót głowy.

Koszt projektu

Komfortowe i funkcjonalne rozplanowanie łazienki można zlecić architektowi wnętrz. Projekt zawierający dwie opcje rozmieszczenia akcesoriów łazienkowych oraz (często) wizualizację 3D to koszt od 15zł/m2 w górę. Pozwala on jednak zobaczyć efekty prac jeszcze przed ich rozpoczęciem, a wiedza i doświadczenie architekta pomoże uniknąć funkcjonalnych wpadek, które utrudnią późniejsze korzystanie z łazienki. Projekt jest kosztem dodatkowym, z którego zawsze można zrezygnować samemu aranżując pomieszczenie.

Wyposażenie łazienki

Koszty, które trzeba ponieść przy urządzaniu łazienki dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to koszty zakupu poszczególnych elementów wyposażenia, zależne w dużej mierze od oczekiwanego standardu. Wybór klasycznych rozwiązań jest znacznie tańszy – przykładowo, za zwykłą wannę trzeba zapłacić ok. 200zł, a za taką z hydromasażem, zagłówkiem, relingami i innymi dodatkami uprzyjemniającymi kąpiel – nawet kilka tysięcy. Koszty zakupu akcesoriów łazienkowych będą również zależały od rozmachu prac. Jeżeli w łazience jest tylko wylewka, wówczas całkowity koszt może być nawet kilkunastokrotnie wyższy, niż w przypadku odświeżenia ścian lub białego montażu. Na kosztach wyposażenia można sporo zaoszczędzić, polując na promocje w znanych sklepach budowlanych, na stronach producentów lub kupując wyposażenie w internecie. Całkowity koszt akcesoriów łazienkowych może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Reklama


Koszty usługi

Drugim rodzajem kosztów jest robocizna, na której wysokość wpływa wielkość łazienki, zakres wykonywanych prac oraz… ekipa fachowców. Najtaniej (oczywiście!) zrobić wszystko samemu. Jednak ci, którzy nie należą do grona „złotych rączek” będą musieli skorzystać z pomocy ekip remontowych, a to kosztuje. Na rynku działają zarówno fachowcy, którzy położą m2 płytek za 35zł, jak również ci, którzy zażądają za to 65zł. Cena może również zależeć od sposobu ułożenia płytek (caro to większe koszty), ich wielkości (niestandardowe wymiary – mniejsze i większe są droższe) oraz miejsca pracy (w stolicy jest najdrożej). Do ceny należy również doliczyć koszty materiałów eksploatacyjnych (takich jak kleje, silikon, fugi itp.), które często trzeba zakupić we własnym zakresie. Zazwyczaj koszty robocizny przy urządzaniu niewielkiej łazienki (ok. 4m2, z położeniem płytek) zamykają się w kwocie 2500-3500 zł.

Jak zaoszczędzić?

Najłatwiej zaoszczędzić na kosztach urządzania łazienki wykonując część prac samodzielnie. Nawiercenie otworów pod wieszaki lub montaż mebli to koszty, których łatwo można uniknąć. Wybierając akcesoria łazienkowe trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich estetykę, ale również cenę montażu. Osadzenie podwieszanej toalety kosztuje nawet 150 zł więcej niż tradycyjnej (stojącej), a zamiana panelu prysznicowego na zwykły zestaw ze słuchawką to montaż o ok. 100zł tańszy. Ważna jest również wysokość ułożenia płytek i wykończenie glazurą wanny (każda warstwa to kolejne koszty).

Jeżeli zakres prac jest duży, a łazienka nie jest małą klitką można spróbować negocjować cenę usługi. Jednak warto pamiętać, że to nie tylko cena powinna decydować o zatrudnieniu fachowca, ale również jego doświadczenie, jakość wykonanych przez niego prac i ew. gwarancja. Lepiej zapłacić trochę więcej i mieć spokój na lata, niż za kilka miesięcy musieć poprawiać niedoróbki i męczyć się z odpadającą glazurą.


Ocena: 1.0

Data publikacji: 2013-02-08

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.