Impregnacja drewna na zewnątrz, które będzie w stanie przetrwać wszelkie ulewy, zaleganie śniegu, ataki grzybów, pleśni i wciąż wyglądać reprezentacyjnie może wydawać się ponad nasze możliwości. Z czasem producenci wypuszczają jednak coraz lepsze produkty, które pomogą zadbać o drewniane ogrodzenia, elewacje na zewnątrz i inne przedmioty narażone na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Jakich produktów szukać, by na zawsze odmienić wygląd drewna na zewnątrz?
Impregnowanie drewna, Źródła: Pexels.com
Impregnaty ekspresowe
Nową gamą produktów są impregnaty ekspresowe, którymi można pokrywać płoty, ogrodzenia, meble ogrodowe czy budynki gospodarcze. Wyróżniają się szybkim czasem schnięcia, dlatego jeśli zależy nam na czasie, możemy poszukać takich produktów u producentów. Kompozytowa powłoka tworzy membranę, która odpycha wodę, dbając jednocześnie o odpowiednią wilgotność drewna. Jak każdy impregnat chroni również przed działaniem grzybów, pleśni czy glonów. Można go stosować na nieoszlifowane oraz oszlifowane drewno, pięknie podkreśli jego strukturę. Minusem tego rodzaju preparatów jest niestety nieco krótszy okres ochrony gwarantowanej przez producenta.
Impregnat przezroczysty
Głęboko penetrujący impregnat ma przede wszystkim zabezpieczać drewno na zewnątrz przed działaniem grzybów, pleśni, sinizną czy owadami. Wzmacnia on strukturę drewna, zmniejsza jego chłonność, jednak stosuje się go głównie pod warstwę impregnatów ochronno-dekoracyjnych.
Renowacyjny impregnat z woskiem
Wśród impregnatów do drewna na zewnątrz znajdziemy również nowoczesne produkty przeznaczone do architektury ogrodowej, bram, palisad czy pergoli. Dzięki specjalnym formułom i zawartości wosku odpychają wodę, chroniąc przez jej niszczącym działaniem. Tego rodzaju impregnaty renowacyjne wzmacniają drewno i są przeznaczone do odnawiania pomalowanej wcześniej powierzchni.
Jak impregnować drewno, Źródła: Pexels.com
Lakierobejce z dodatkiem teflonu
Jeśli zwykła lakierobejca to za mało, warto poszukać produktu wzbogaconego w teflon, który jeszcze skuteczniej chroni przed wodą, UV, wilgocią czy trudnymi warunkami atmosferycznymi. Takie produkty zawierają często unikalny układ wysokogatunkowych żywic, które pomagają stworzyć trwałą i elastyczną powłokę, chroniącą drewno nawet przez kilka lat.
Lazura ochronna do drewna
Lazura olejna do ochrony drewna jest przeznaczona do spełniania wymagań nowoczesnej architektury. Ten specyfik zapewnia gruntowanie oraz lazurę w jednym – działa hydrofobowo, jest niesamowicie wytrzymały na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz ataki grzybów, pleśni czy glonów. Jest idealnym produktem do zabezpieczenia powierzchni balkonów, płotów, wiat garażowych czy fasad drewnianych.
Olej do mebli zewnętrznych
Olejowanie tarasu to żadna nowość, jednak olejowanie mebli ogrodowych? Na rynku pojawiają się nowoczesne produkty przeznaczone do prawdziwego drewna, dzięki którym zabezpieczymy powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych. Receptura produktu jest oparta na nowoczesnych komponentach, które nie tylko chronią, ale również pielęgnują drewno, ograniczając także pękanie i osadzanie się brudu.
Impregnacja drewna, Źródła: Pexels.com
Żywiczny impregnat lub lakierobejca do drewna
Impregnaty żywiczne posiadają w swoim składzie wysokogatunkowe żywice, które odżywiają drewno i sprawiają, że staje się ono trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne oraz grzyby czy pleśnie. Przy okazji tego rodzaju preparaty szybko schną, mogą być kładzione ma oszlifowane i nieoszlifowane drewno i ich trwałość wynosi prawie 10 lat! Do wyboru mamy tradycyjne impregnaty oraz lakierobejce, którymi można pokryć płoty, pergole, altany, bramy czy meble ogrodowe i podbitki.
Impregnaty do drewna budowlanego i podbitek
Na rynku impregnatów pojawiły się również dedykowane produkty do drewna budowlanego oraz do podbitek. Tego typu specyfiki są przeznaczone do drewna w klasach 1-3, zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, nie mające bezpośredniej styczności z gruntem czy z wodą, ale narażonych na opady deszczu czy na wilgoć. Impregnaty budowlane są dedykowane do zabezpieczania więźby dachowej, beli, elewacji, okien czy bram (Przypomnijcie sobie wszystko o impregnacji drewnianych elewacji). Często jednak są stosowane jako grunt, dlatego wymagają dodatkowego impregnatu. Te informacje należy zawsze sprawdzić na opakowaniu.
Impregnacja drewna raz a dobrze
By zaimpregnować drewno na zewnątrz możemy użyć wielu różnorodnych środków, które dają zupełnie inne efekty. Wśród impregnatów na pewno popularne są oleje i woski, lakierobejce i bejce oraz lazury. Pomimo tego, że w tej branży nie ma znaczących zmian, które dotyczą głównie czasu schnięcia czy trwałości, to warto orientować się w nowych możliwościach – w końcu z roku na rok powinno pojawiać się coraz więcej zaawansowanych preparatów.
Jakich impregnatów najczęściej używacie?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.