Inspiracje miesiąca - kwiecień 2017 – jak urządzić małą toaletę?

Inspiracje miesiąca - kwiecień 2017 – jak urządzić małą toaletę?

Zobacz inspiracje na inne miesiące:  

Styczeń >> Luty >> Marzec >> Kwiecień >> Maj >> Czerwiec >> Lipiec >> Sierpień >> Wrzesień >> Październik >> Listopad >> Grudzień


Z artykułu
dowiesz
się:
  • jakie są zasady urządzania małej toalety;
  • jakie urządzenia są niezbędne w wyposażeniu;
  • jak urządzić modne i funkcjonalne aranżacje na podstawie licznych inspiracji.

Mała toaleta to zmora wielu mieszkań, a nawet domów, w których służy najczęściej gościom oraz pełni funkcje „awaryjne” dla pozostałych domowników. Do tematu toalety trudno podejść z pełną powagą, jednak to, że posiada niewielkie gabaryty rzędu kilku metrów nie oznacza wcale, że wystarczy ją wykafelkować i wstawić misę ustępową wraz z umywalką. Zobaczcie najciekawsze aranżacje toalet o niewielkich rozmiarach, by przekonać się, że małe jest jednak piękne.

Jak zaprojektować małą toaletę

Małe pomieszczenie oznacza liczne kompromisy. Zamiast fantazyjnych kształtów i przepychu, trzeba postawić na prostotę, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce. Niezbędna jest z pewnością misa ustępowa, o której pisaliśmy już wcześniej (jak wybrać misę), ewentualnie bidet, jeśli pozwala nam na to przestrzeń, oraz umywalka. Jeśli nie mamy szansy na umywalkę, która znajduje się w przylegającej łazience, warto zadbać przynajmniej o stały zapas mokrych chusteczek, które pozwolą zadbać o minimum higieny zanim przejdziemy do pomieszczenia obok.

Kompromis jest zawsze lepszy od nadmiaru rzeczy – jeśli postawimy na misę podwieszaną, możemy bez większych trudności zaplanować nad toaletą półki otwarte bądź zamknięte, w których będziemy przechowywali papier toaletowy oraz inne środki czystości. Jeśli mamy już na nie przewidzianą przestrzeń, miejsce można wykorzystać na dowolne ozdoby – modne są plakaty z napisami, kwiaty oraz przedmioty podkreślające styl, w jakim jest urządzone wnętrza.

Projektując małą toaletę, warto zwrócić uwagę na specjalne produkty oferowane przez producentów. Misa ustępowa ma zazwyczaj 40-50 cm długości i 30-40 cm szerokości – by zaoszczędzić miejsce, wybierzmy jak najmniejszy model. Podobnie w kwestii umywalki, która nie musi mieć wcale 60 czy 80 cm szerokości, a może być niewielką misą umożliwiającą jedynie szybkie umycie dłoni o wymiarach 25-35 cm. Jeśli będzie wykonana np. ze szkła, będzie dodatkowo sprawiała wrażenie lekkości. Umywalka powinna znajdować się na poziomie 75-85 cm. Pamiętajmy także o akcesoriach – wisząca mydelniczka, niewielki uchwyt na ręcznik i na papier toaletowy sprawią, że będzie można zrezygnować z dużego blatu pod umywalką czy szafki, która dodatkowo zabiera miejsce. W sklepach można nawet znaleźć szczotki do czyszczenia muszli w niewielkich, kompaktowych rozmiarach do zawieszenia na ścianie.

Reklama

Pamiętajmy o wymaganych wymiarach, które zagwarantują wygodę w użytkowaniu toalety – wolna przestrzeń przed misą ustępową powinna wynosić 60-80 cm. Muszla musi być zawieszona na wysokości 40 cm. Jej odległość boczna od ścian powinna wynosić min. 20 cm.

W małej łazience warto również zagrać kolorystyką – jasne meble i glazura optycznie powiększą przestrzeń, ciemna wręcz odwrotnie. Nie zapominajmy nigdy o tym, że toaleta, nawet jeśli mała i dedykowana wyłączenie dla gości, powinna być utrzymana w stylistyce całego domu. Ważne jest to, by nie zagracać przestrzeni – minimum ozdób, jednorodne materiały, wszystko ukryte w szafkach lub znajdujące się w innym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na powiększeniu wnętrza, postawmy na duże lustro bez ramy, które doskonale podkreśla nowoczesność aranżacji.

Co z oświetleniem? W niewielkiej toalecie najważniejsze jest oświetlenie górne, które powinno ją doświetlać. Dodatkowo można podświetlić ranty sufitu podwieszanego, lustra, a także półek, w zależności od projektu. Poniżej zobaczycie inspirujące projekty, które pokazują jak urządzić małą toaletę z pomysłem.

Wskazówki dla dobrego zaprojektowania małej łazienki:

  • zagraj kolorem i światłem, by powiększyć optycznie przestrzeń;
  • stawiaj na prostotę i unikaj zagracenia wnętrza;
  • wybieraj mniejsze modele armatury;
  • stawiaj na akcesoria mocowane na ścianie.

1 – Nowoczesna czerń

Nowoczesna czerń
W tej aranżacji uwagę przyciąga z całą pewnością wisząca misa ustępowa, która jest bardziej obła niż standardowe modele widywane przez nas w sklepach. Ważną rolę odgrywa czerń, która pomimo tego, że zmniejsza optycznie wnętrza, została użyta na powierzchni dwóch ścian, dając poczucie elegancji i klasy. Zwróćcie uwagę na detale – dopasowano nawet kolor papieru toaletowego i kratki wentylacyjnej, by wszystko idealnie ze sobą współgrało.

2 – Kontrastowy artyzm

Kontrastowy artyzm
W małej łazience można zaszaleć kolorystycznie tak samo jak na dużej powierzchni. Połączenie klasycznej czerni i bieli wygląda wręcz doskonale, a umiejętne dobranie luster optycznie powiększa przestrzeń. Nie bez znaczenia są formy misy i umywalki – nowoczesne o prostych kształtach są dobrane z dużą dokładnością. By podkreślić wyjątkowość aranżacji, na ścianach umieszczono artystyczne fotografie, które są ciekawym akcentem wpasowującym się świetnie do całości zamysłu.

3 – Optycznie powiększająca biel

Optycznie powiększająca biel
Pomimo tego, że jest to raczej przykład prostszej aranżacji, warto zwrócić uwagę na dobór materiałów, które nie tylko powiększają wnętrze, ale dają wrażenie ogólnej czystości. Na podłodze celowo zmieniono materiał, by uniknąć wrażenia sterylności – jest on szary, matowy i charakteryzuje się zupełnie innymi proporcjami. Warto zwrócić uwagę na drewniane półki, które zostały zaprojektowane na całą długość ściany po to, by nie tylko zwiększyć funkcjonalność łazienki, ale zagwarantować lepszy efekt wizualny.

4 – Lekki glamour

Lekki glamour
Tą aranżację małej toalety można określić stylem glamour, choć mnie osobiście brakuje kilku fajnych akcentów takich jak kryształowa lampa czy ozdobny detal na misie ustępowej. Warto jednak przyjrzeć się prostocie wykonania – kontrastowi płytek, które optycznie powiększają niewielką przestrzeń oraz ich wykończeniu. Nie są to zwykłe płaskie kafelki, ale niewielkie białe cegiełki celowo kończące się w 1/3 wysokości wnętrza. By toaleta nabrała nieco życia, umieszczono w niej ramki z grafikami. Można ten trick zastosować również u siebie i z bezosobowego pomieszczenia zrobić coś naprawdę ciekawego.

5 – Pionowy pas światła

Pionowy pas światła
Jeśli śledzicie cykl inspiracji regularnie, z całą pewnością pamiętacie projekty z zeszłego miesiąca, wśród których pojawiło się kilka aranżacji z pasami światła. Jest to jeden z trendów architektonicznych, który pasuje nawet do tak niewielkich przestrzeni jak ta widoczna na zdjęciu. Dzięki niemu proste wnętrze zamienia się w nowoczesną kompozycję. Zwróćcie uwagę na celowe niezastosowanie kafelek po stronie światła, które zniszczyłyby cały efekt. Półki w ściance działowej dodatkowo podnoszą funkcjonalność tej niewielkiej toalety.

6 – Zabawa ze wzorem

Zabawa ze wzorem
Jak mówi sam tytuł, nawet w małej łazience z samą toaletą można pobawić się wzorami, które sprawią, że będzie wyglądała po prostu wyjątkowo. Nie można jednak przesadzać – jedna powierzchnia wypełniona oryginalnymi kafelkami w zupełności wystarczy. Pomieszczenie posiada wysoki sufit, dlatego zamiast ciemnej podłogi i jasnych ścian, kolory praktycznie przeplatają się ze sobą.

7 – Betonowa konstrukcja

Betonowa konstrukcja
Kolejna inspiracja to przykład prostoty samej w sobie, na którą zdecydują się tylko odważne osoby. Gustowne połączenie różnych odcieni betonu podkreśla surowość projektu, który urozmaica ciekawy kształt ścianki GK. Można na niej umieścić dodatkowe ozdoby, które dodadzą wnętrzu odrobinę przytulności. Misa umywalkowa oraz przycisk są celowo w jasnych barwach, by wyróżniały się na tle stonowanej kompozycji wnętrza.

8 – Raj dla mola książkowego

Raj dla mola książkowego
Nie jest to może szczyt architektonicznych zdolności, ale wybrałam tą inspirację dla osób z humorem oraz tych, które naprawdę lubią czytać w toalecie… jeśli nie macie co zrobić z książkami, zawsze można je umieścić w płytkich wnękach, by stanowiły niecodzienną ozdobę wzbudzającą zdziwienie u wszystkich waszych gości.

9 – Przekaż wiadomość

Przekaż wiadomość
Drewno nie musi być wyłącznie elementem wykorzystywanym do stworzenia półek, ale można je sprytnie ułożyć również na podłodze i fragmencie ściany. W ten sposób sprawimy, że półki wtopią się w otoczenie, nie zabierając mu optycznie miejsca. Zwróćcie uwagę na farbę magnetyczną, którą zastosowano na ścianach – fajna opcja dla wszystkich osób z poczuciem humoru – w końcu wiadomości na ścianach toalety nie można brać na poważnie.

10 – Fototapety rządzą

Fototapety rządzą
Na koniec prosty pomysł nie tylko na optyczne powiększenie małej przestrzeni, ale na proste rozwiązanie, które nie wymaga specjalnej przebudowy łazienki, nawet w bloku. Jeśli szukacie pomysłu na świetną aranżację, dlaczego nie zdecydować się na fototapetę? Odwzorowanie pomysłu ze zdjęcia dosłownie złamie przestrzeń i optycznie ją powiększy. W tym przypadku rezygnujemy oczywiście z błyszczących powierzchni i zbędnych dodatków – fototapeta odgrywa główną rolę i źle znosi konkurencję.

Zobaczcie także inspirujące projekty małych łazienek z 2018 roku:


i projekty niewielkich toalet, które możecie wykorzystać w swoim domu:


Mała łazienka może być naprawdę piękna

Wydawałoby się, że im mniejsza przestrzeń, tym łatwiej ją zaprojektować. Nic bardziej mylnego! W małej łazience nie ma praktycznie miejsca na nic więcej niż misę ustępową i umywalkę, które często są ustawione tak blisko siebie, że utrudniają komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Nie traktujcie małej łazienki po macoszemu – dzięki rozsądnemu dobraniu kolorów i dopasowaniu dodatków może stać się kolejnym przykładem waszego wyczucia stylu i znajomości trendów. W końcu często nawet niewielkim nakładem kosztów i czasu można stworzyć coś z niczego.

Jakie są wasze pomysły na urządzenie niewielkiej toalety?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-09-30

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej