Zobacz inspiracje na inne miesiące:
Styczeń >> Luty >> Marzec >> Kwiecień >> Maj >> Czerwiec >> Lipiec >> Sierpień >> Wrzesień >> Październik >> Listopad >> Grudzień
Antresola to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej i warto ją rozważyć w domach lub mieszkaniach z wysokim sufitem. Jest ona nie tylko funkcjonalna, ale doskonale urozmaica nowoczesne wnętrze. Każdy, kto miał przyjemność spędzać czas na antresoli wie, że jest ona praktycznym pomysłem na domową biblioteczkę, sypialnię czy powiększenie pokoju dziecięcego. Zobaczcie najciekawsze aranżacje, które możecie wykorzystać w aktualnej przestrzeni lub zaplanować w swoim przyszłym, wymarzonym domu.
1 – Tradycyjna antresola
Pierwszą propozycję nazwałam tradycyjną nie bez powodu – jest to przykład pięknego, nowoczesnego domu z wysokim sufitem, w którym od początku przewidywano takie rozwiązanie przestrzeni. Antresola pełni tutaj rolę oszklonego gabinetu i miejsca wypoczynku dla dorosłych, które doskonale wkomponowują się w stylistykę domu. Lekka konstrukcja schodów i ścian nie zabiera przestrzeni i nie odgradza tej integralnej części parteru od reszty wnętrza.
2 – Mały domek
Doskonały pomysł na wykorzystanie przestrzeni w naprawdę małym domu. O ile w Polsce rzadko spotykamy takie konstrukcje, to na całym świecie powstaje ich coraz więcej – w końcu w niektórych miejscach liczba ludności przypadającej na metr kwadratowy bywa zawrotnie wysoka. Niewielka antresola prowadzi do wyjścia i pełni jednocześnie rolę małej biblioteczki, choć w przypadku lepszego wykorzystania przestrzeni, mogłaby być jednocześnie gabinetem czy salonem.
3 – Dziecięce marzenie
Jeśli dodawanie piętra mija się z celem np. z powodu zbyt niskiego sufitu, warto rozważyć niską antresolę np. w pokoju dziecięcym, która stanie się wspaniałym miejscem zabaw dla „małych” ludzi. O ile jako dorośli prędzej czy później moglibyśmy popaść w frustrację z powodu potrzeby ciągłego schylania się, dzieci będą nią zachwycone. Wygląda prawie jak domek na drzewie we własnym pokoju, a do tego powiększa nam przestrzeń do zabaw! Wykonując antresolę w pokoju dziecięcym pamiętajmy o solidnej barierce i stabilnych schodach – upadek z takiej wysokości będzie miał przykre konsekwencje.
4 – Kubistyczna forma
Dodałam ten przykład do zestawienia, gdyż jestem zachwycona jego prostotą i jednoczesną innowacyjnością. Antresole często kojarzą się z prostym podestem stykającym się ze ścianą – w tej aranżacji na środku domu wybudowano kubistyczną formę ze stropem, w której łączą się różne pomieszczenia (kuchnia, salon itd.). Oczywiście dla lepszej wytrzymałości konstrukcji połączono ją ze ścianą, ale urządzono na niej dodatkową przestrzeń użytkową. Niestety zdjęcie nie pokazuje, czy znajduje się tam sypialnia lub mały kompleks wypoczynkowy, ale jestem pewna, że rozciąga się stamtąd wspaniały widok na resztę domu i ogród.
5 – Górnolotna biblioteka
Brak miejsca i pomysłu na przechowywanie książek? Antresola w tej aranżacji to raj dla mola książkowego, który nie tylko nie ma co zrobić z książkami, ale chciałby mieć swoje własne miejsce, w którym może w spokoju odpocząć i obserwować resztę domu. Metalowa konstrukcja świetnie odróżnia się od stylistyki domu, podkreślając swoją odrębność i specjalną rolę. W podobny sposób można również zaaranżować inne kolekcje – puchary, kolekcję win czy nawet kobiecą garderobę – w końcu jeśli możemy piąć się w górę, to czemu tego nie wykorzystać?
6 – Miejsce na sypialnię
Praktyczny pomysł na wykorzystanie małej przestrzeni, w której zabrakło miejsca np. na sypialnię. By wprowadzić takie rozwiązanie nie musimy nawet dysponować znaczną wysokością pomieszczenia – wystarczy tak jak w tym przypadku obniżyć nieco wiszące szafki (lub zupełnie z nich zrezygnować) i zaprojektować antresolę z łóżkiem. Nie jest ona zbyt wysoka, ale w końcu jest to strefa do wypoczynku i odprężenia, które zażywa się najczęściej w pozycji leżącej.
7 – Królewska sypialnia
Pozostając jeszcze przy wykorzystaniu antresoli jako domowej sypialni, warto zainspirować się powyższym projektem. Piękne szklenia ukrywają małżeńskie łoże z nowoczesnym oświetleniem, które w każdej chwili mogą zostać zasłonięte. Prosty, ale skuteczny pomysł na to, jak nie odcinać antresoli od parteru, zapewniając jednocześnie mieszkańcom maksymalną prywatność w nocy.
8 – Rustykalne klimaty
Doskonały przykład połączenia rustykalnych wykończeń z nowoczesną wizją projektanta. Nie mogło oczywiście zabraknąć antresoli ze szklaną balustradą, która prowadzi do małego kompleksu wypoczynkowego. Zwróćcie uwagę na wykorzystanie światła, które podkreśla fakturę i dynamikę drewnianego stropu. Antresola w tym projekcie pełni raczej funkcje pomocnicze niż odrębne (np. gabinetu czy sypialni), dlatego otoczono ją wyłącznie niską balustradą, która nie odcina jej od reszty wnętrza.
9 – Loftowa garderoba
Antresole są często projektowane w loftach, które na ogół charakteryzują się znaczną wysokością pomieszczeń. Poza modną ścianą z cegieł i skandynawskimi elementami wnętrza, zwróćmy uwagę na to, że tym razem sypialnia pozostała „na poziomie”, a na górę zawędrowały zaledwie wieszak z ubraniami i kilka drobnych przedmiotów. Jakie można wyciągnąć wnioski? Antresola może pełnić nawet rolę otwartej szafy, w której umieszczamy wszystkie rzeczy, o które nie chcemy potykać się w trakcie codziennego poruszania się po domu.
10 – Drewniana zasłona
Na koniec zestawienia chciałam wam pokazać antresolę, która wydaje się nieco ukryta w pomieszczeniu. Prowadzące do niej schody są niewielkie, przymocowane do ściany, a samo pomieszczenie sprawia wrażenie niskiego i mało ważnego. Jest to jednak świetny przykład na to, że antresola nie musi być punktem koncentrującym uwagę we wnętrzu, a jedynie jego skromnym urozmaiceniem. Warto zwrócić uwagę na drewniane szczeble, które stanowią zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości i odgradzają ją od reszty pomieszczenia. Są o wiele mniej subtelne niż szklane tafle, a jednak sprawiają, że antresola jest bardziej połączona z resztą domu.
Antresola – za czy przeciw
Antresola to wspaniały pomysł zarówno do małych przestrzeni, jak i ogromnych domów, w których z powodu wysokiego sufitu możemy czuć się nieco nieswojo i niekomfortowo. Mam nadzieję, że zestawienie zainspiruje was do poszukiwań nowych rozwiązań – w końcu brak przestrzeni to częsty problem mieszkańców domów, bloków mieszkalnych czy apartamentowców.
Która antresola jest waszym zdaniem najlepsza i co umieścilibyście na niej w swoim domu? Łóżko, gabinet czy może coś zupełnie innego?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.