Zobacz inspiracje na inne miesiące:
Styczeń >> Luty >> Marzec >> Kwiecień >> Maj >> Czerwiec >> Lipiec >> Sierpień >> Wrzesień >> Październik >> Listopad >> Grudzień
Wiele lat temu oglądałam z fascynacją amerykański program, w którym ekipa budowlana licząca setki osób wbiegała na teren domu i pozostawiała z niego dosłownie rumowisko. Niekiedy, gdy budynek nie był w opłakanym stanie, zajmowali się remontem i tworzyli małe arcydzieła, które zapierały dech w piersiach przy porównaniu „przed” i „po”. Dlaczego o tym wspominam? W tym miesiącu pokażę wam inspiracje na podobnej zasadzie, choć będzie bez biegania z młotkami i wynajmowania dźwigu – zobaczcie zdjęcia przed i po, które udowadniają, że zmiana elewacji potrafi znacząco wpłynąć na odbiór całego domu i jego otoczenia. Gotowi na ekstremalne zmiany?
1 – Parterowa zieleń
Dom przeszedł lekką metamorfozę, która sprawiła, że z nudnego ceglanego tworu, stał się miłym dla oka domkiem pośród drzew. Jak widać zmieniono nie tylko elewację, ale wymieniono również pokrycie dachu, okna oraz drzwi zewnętrzne. Niemałe znaczenie ma także nowe, metalowe ogrodzenie oraz zadbany ogródek wokół domu.
2 – Mansardowe okna
Jak widać nawet subtelne przemalowanie zewnętrznej elewacji na inny kolor zmienia oblicze domu. W tym przypadku nie ma zbyt wielu zmian (przynajmniej tych widocznych gołym okiem), jednak zaadaptowane poddasze z nowymi mansardowymi oknami sprawia, że bryła domu wydaje nam się wyższa. Lekki lifting ogródka również nie pozostał bez znaczenia.
3 – Nowoczesność
Jeden z moich ulubionych przykładów na to, że nie tylko nowe domy mogą posiadać piękną, modną elewację zewnętrzną. Oczywiście nie jest to szczyt nowoczesności, ale miła dla oka zmiana, którą możecie wprowadzić również u siebie. Biały tynk w połączeniu z drewnem o ciepłym, brązowym kolorze, są doskonałym pomysłem na odnowienie domu.
4 – Mały zamek
Na pierwszy rzut oka dom kojarzy mi się z niewielkim zamkiem pełnym wieżyczek i tajemnych komnat. Być może takie same były skojarzenia właścicieli, którzy postanowili raz na zawsze pożegnać średniowieczny look i zamienić swój dom w jasną, nowoczesną willę. Zaobserwujcie ilość, wielkość oraz rodzaj przeszkleń, które dają wręcz niesamowite wrażenie. Wyprostowanie kształtów plus wymiana okien zdołała odmienić ten dom w piękny, nowoczesny projekt.
5 – Polskie korzenie
Ta inspiracja mocno przypomina polskie domostwa, które są najczęściej pokryte dwukolorowym tynkiem lub tynkiem w połączeniu z cegłą czy kamieniem. Czy jest to jedyna możliwość w przypadku starszych budynków? Wielu z nas dosłownie drży na myśl o białej elewacji i problemów z utrzymaniem jej w czystości, ale bez dwóch zdań jest to trend, który prędko nie zniknie z projektów czołowych architektów. Jeśli nie lubicie drewna, zawsze możecie postawić na kamień lub inny rodzaj wykończenia – warto jednak szukać ciekawego materiału, zamiast kończyć na zwykłym tynku strukturalnym, który nie wnosi niczego nowego.
6 – Wyróżniająca czerń
Czy nasz dom musi być zawsze biały, beżowy, kremowy lub co najwyżej o jasnych odcieniach żółci i brzoskwini? Co powiecie na elegancką czerń, która z pewnością wyróżni wasz budynek na tle nudnego sąsiedztwa? Jeśli nie chcecie inwestować znacznych pieniędzy w zmianę elewacji, nowy kolor może być rzeczywiście rozwiązaniem. Postarajcie się jednak go przemyśleć – lawina niebieskich i neonowo zielonych domów naprawdę nie świadczy o dobrym guście właścicieli.
7 – Drewno i kamień
Piękna przemiana zwykłego domu w modny, ekologiczny budynek. Zwróćcie uwagę na to, jakie znaczenie miało zaburzenie prostej bryły dachu i dodanie do niego spadów i zadaszeń! Naturalne kolory ziemi doskonale współgrają z otoczeniem, a jasne drewno świetnie podkreśla bramę garażową i ganek. Natomiast kamień, z którego zbudowano niski murek, dodaje domowi elegancji i nieco ekskluzywnego wyglądu.
8 – Przydomowy taras
Cierpicie z powodu braku tarasu i wygodnej altany, w której można spędzać letnie popołudnia? Najwyższy czas zadbać o otoczenie swojego domu. W tej inspiracji sama bryła budynku nie uległa znacznym zmianom – elewacja wygląda praktycznie tylko na odświeżoną. Duże znaczenie ma jednak wymiana okien na nowe oraz dobudowanie tarasu przylegającego do domu, który stał się zadbanym i miłym dla oka widokiem.
9 – Kamienna elewacja
Niektórzy z nas cenią sobie prostotę, a niektórzy wolą nadać domostwu nieco ekskluzywnego, masywnego wyglądu. Powyższa inspiracja jest przykładem metamorfozy, dzięki której dom stał się jedną, spójną bryłą o nieco angielskim wyglądzie. Duże znaczenie ma nie tylko kamienna elewacja, ale dodanie zadaszenia nad drzwiami oraz zmiana kształtu dachu po lewej stronie domu.
10 – W górę
Bodźcem do zmiany elewacji i wyglądu otoczenia domu może być potrzeba zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Jeśli nie dysponujecie wystarczającą ilością miejsca, wasza rodzina niedługo się powiększy, a nie planujecie wyprowadzki, trzeba wygospodarować nową przestrzeń. Powyższe zdjęcia zostały z pewnością wykonane w dużych odstępach czasu, jednak pomimo tego, warto zainspirować się kontrastem między bryłami domu. Jak widać można zachować jedność pomimo wizualnej odrębności.
Nowa elewacja i przebudowa bryły domu
Co kilka lat warto zająć się odświeżeniem elewacji zewnętrznej, która z pewnością domaga się tego przy pogarszającym się zanieczyszczeniu środowiska odbijającym się na wyglądzie naszych domów i ogródków. Przy okazji warto rozważyć większą renowację, w czasie której możemy wzbogacić ściany o fragmenty drewnianych paneli czy kamienne wykończenie murków. Największe znaczenie mają zawsze kolory, faktury i materiały – ich innowacyjne zestawienie potrafi zamienić stary, pospolity dom w coś wspaniałego i nowoczesnego. Wystarczy tylko nieco się postarać.
Który dom przeszedł waszym zdaniem największą metamorfozę? Jakie są wasze pomysły na zmianę elewacji?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.