Zobacz inspiracje na inne miesiące:
Styczeń >> Luty >> Marzec >> Kwiecień >> Maj >> Czerwiec >> Lipiec >> Sierpień >> Wrzesień >> Październik >> Listopad >> Grudzień
Gdy wyglądam za okno wciąż widzę śnieg pokrywający ogródek i drzewa, które nie wyglądają, jakby miały wybudzić się ze swojego snu. W takiej porze myślę jedynie o przyjemnym cieple kominka, w którym mogę spędzać godziny z moją ulubioną książką. Jak nietrudno się domyślić, inspiracjami na ten miesiąc będą najlepsze, najbardziej designerskie kominki jakie możecie sobie wyobrazić. Zobaczcie, jak można zaszaleć z ogniem w swoim domu!
1 – Dzieło sztuki
Na pierwszy ogień wybrałam kominek gazowy zamocowany w nowoczesnym salonie. Został wtopiony w ścianę z dziełem sztuki i doskonale oświetlony, by podkreślić jego rolę we wnętrzu. Ciemne drewno zabudowane z tyłu kominka dodatkowo podkreśla kolor płomieni, które zdają się płonąć wewnątrz ściany.
Dzieło sztuki sprawdzi się w każdym wnętrzu.
2 – Drewno w drewnie
Ten tradycyjny kominek jest warty uwagi ze względu na połączenie materiałów we wnętrzu, które choć nie powinny, świetnie ze sobą współgrają. Przyjrzyjcie się jego wykończeniu – użyto dużych ciemnych płyt, które sprawiają, że dominuje nad całym pomieszczeniem. Modne wnęki na drewno z daleka informują gości, gdzie powinni spędzać mroźne zimowe wieczory.
3 – Betonowa forma
Jedna z moich ulubionych aranżacji z kominkiem, która pasuje do każdego przestronnego, nowoczesnego wnętrza. Tego rodzaju konstrukcja stanowi wspaniałą dekorację i jednocześnie równomiernie ogrzewa przestrzeń. Betonowe wykończenie celowo kontrastuje z drewnem na ścianach i podłodze.
4 – Po prostu czerń
Pierwszy przykład ultranowoczesnego kominka, który dosłownie wisi na ścianie. Tego rodzaju konstrukcje sprawdzają się jednak wyłącznie przy biokominkach. Jeśli potrzebujecie kominka w klimacie futurystycznym, który jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca, będzie to idealny wybór.
5 – Uchylony kominek
Projektanci wnętrz coraz częściej odchodzą od tradycyjnych kominków, które pomimo wszystko mają swój urok. Przyszłość należy jednak do niesamowitych form, oryginalnych pomysłów i ciekawych połączeń materiałów. W tym przypadku architekt cofnął fragment ściany nad kominkiem, co dało niecodzienny efekt jej uchylenia. Duża wnęka na drewno przypomina, że jest to przede wszystkim źródło ciepła, a nie ciekawa ozdoba (pomimo tego, że opał stanowi jedynie dekorację).
6 – Pęknięcie w stali
Ten niesamowity kominek nie zostanie raczej zbudowany w waszym salonie, ale warto przyjrzeć mu się choćby ze względu na jego walory estetyczne. Jest najprawdziwszym dziełem sztuki i możemy być pewni, że firma produkująca tego rodzaju konstrukcje podbiła serca projektantów. Trudno opisać go w zaledwie paru zdaniach, dlatego sami przyjrzyjcie się, co jest w nim takiego wyjątkowego.
7 – Kamienny kolos
Zdaję sobie sprawę z tego, że kominek odbiega nieco od swoich futurystycznych kolegów, jednak jego olbrzymia forma nie może pozostać niezauważona. Jest to doskonały przykład tradycyjnego paleniska, które można spotkać w górskich domach. Komin został wykonany z prawdziwych skał, które nałożone na siebie zdają się rosnąć aż do dachu. Z takim kominkiem nie można odczuwać chłodu w zimie.
8 – Subtelne szkło
Piękny i subtelny biokominek, który nie dominuje nad wnętrzem, ale podkreśla jego delikatność i gustowny wystrój. Ukryty za taflą szkła służy bardziej do tworzenia atmosfery niż ogrzewania wnętrza w chłodniejsze wieczory. Pomimo tego należy mu się uwaga, gdyż jest jednym z doskonałych przykładów nowoczesnych aranżacji.
9 – Rozłam w ścianie
Kolejny przykład kominka, który stanowi praktycznie dzieło sztuki. Patrząc na zdjęcie widzimy dosłownie rozłam w ścianie, przez który przebijają się płomienie. Okazuje się jednak, że metalowe skrzydła zasłaniające kominek można otworzyć, udostępniając go dla wszystkich domowników i gości. Sam pomysł jest bardzo niecodzienny zarówno ze względu na formę jak i materiały wykończenia.
10 – Powrót do korzeni
Na koniec inspiracji miesiąca kominek otwarty, który był inspirowany stylem industrialnym. Jeśli pamiętacie domy swoich babci i dziadków, możecie skojarzyć stare piece kaflowe, przy których umieszczano łóżka, by czerpać ciepło przepływające przez komin. W tym przypadku posłanie znajduje się nad kominkiem, dając jeszcze większe możliwości skorzystania z przyjemnego ciepła w zimie.
Ciepły, kominkowy luty
Mam nadzieję, że zainspirowałam was do poszukiwań własnych niecodziennych kominków, które mogą stać się nie tylko źródłem ciepła, ale i ozdobą wyjątkowego domu. Nawet jeśli mieszkacie w bloku, gdzie wybudowanie kominka na paliwo stałe jest niemożliwe, rozważcie instalacje gazowe lub biokominki, które nie są bardzo wydajne, ale potrafią wprowadzić wspaniały klimat.
Przy którym z kominków chcielibyście spędzać zimowe wieczory, a które są zdecydowanie nie dla was?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.