Instalacja wodna – praktyczne informacje

Instalacja wodna – praktyczne informacje

Instalacja wodna w domu to jeden z najważniejszych typów instalacji w każdym budynku. Często niewidoczny i ignorowany do czasu, aż nie wystąpi awaria, która może być bardzo uciążliwa. Z tego właśnie powodu warto poznać swoją instalację wodną oraz jej elementy.

Instalacja taka składa się z układu rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń. Zakładając, że większa część elementów znajduje się w niedostępnym miejscu (w murze, za płytą GK itd.) to oczekujemy, że całość będzie bezawaryjna, będzie dostarczała wody o żądanej temperaturze i nie będzie absorbowała naszej uwagi. Jednak, aby cieszyć się wodą w całym mieszkaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby instalacja została wykonana w odpowiedni sposób.

Instalacja wodna – najlepiej z projektem

Ułożenie przewodów do transportu wody nie jest oczywiście tak odpowiedzialnym zadaniem jak instalacja elektryczna czy gazowa. Z tego względu od wykonawców nie wymaga się dodatkowych, specjalistycznych uprawnień. Warto jednak zauważyć, że źle wykonana instalacja to same problemy.

Bez znajomości zasad, doświadczenia oraz dużej ilości umiejętności – absolutnie nie wykonujmy takiej instalacji samodzielnie. Jeżeli posiadamy projekt instalacji wodnej (dołączony do projektu budynku) to warto zlecić wykonanie zgodnie z tym dokumentem. Jeżeli nie posiadamy takiego projektu to dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie – koszt wykonania projektu to ok. 1 000 – 1 500 zł.

Reklama


Między wodomierzem a kranem

Instalacja to nie tylko rury, ale również inne ważne elementy. Wodę doprowadzoną z sieci wodociągowej należy poprzez przyłącze dostarczyć do punktów poboru w całym domu (kuchni, łazienkach, wc, pomieszczeniach gospodarczych, a czasami nawet w garażu). Zwykle poza zimną wodą w wielu miejscach będzie również potrzebna woda ciepła – w zależności od wybranego sposobu podgrzewania może mieć to znaczny wpływ na kształt instalacji wodnej.

Ciepła woda, która przygotowywana jest w indywidualnych podgrzewaczach (zamontowanych przy bateriach), od przyłącza prowadzi się przewód główny z zimną wodą, a od niego podłączenia do wszystkich punktów poboru. Gry woda podgrzewana jest w kotle (lub innym wspólnym podgrzewaczu) to rurę z zimną wodą prowadzi się do poszczególnych baterii, a za nim równolegle biegnie przewód z podgrzaną wodą (często nawet trzeci – cyrkulacyjny). Dzięki temu rozwiązaniu ciepła woda stale krąży w instalacji i nawet wtedy, gdy całość jest bardzo rozległa to czas oczekiwania na ciepła wodę jest krótki.

Instalacja wodna

Warto wiedzieć, że rury z wodą prowadzi się poniżej rur gazowych oraz kabli instalacji elektrycznej. Do tego przewód z ciepłą wodą powinien zawsze być ułożony powyżej tego z zimną. Bezpośrednio za wodomierzem warto zamontować filtr mechaniczny siatkowy (osadnikowy), który pełni rolę ochrony instalacji wewnętrznej przed grubszymi zanieczyszczeniami stałymi (np.: piasek lub rdza).

Takie zanieczyszczenia mogą prowadzić do zniszczenia baterii lub innych urządzeń przyłączonych do instalacji. Na zewnątrz domu powinno się zainstalować zawór z podłączeniem do węża ogrodowego. Nie jest to wymagane, ale bardzo zwiększa komfort, kiedy nie musimy ciągnąć wody do podlewania ogrodu z wnętrza domu.

Warto pamiętać, że ciśnienie robocze w instalacji wodociągowej powinno wynosić 0,4 – 0,5 Mpa, ale okresowo może wzrosnąć nawet do 0,6 Mpa – np: w przypadku niewielkiego poboru wody. Zawory redukcyjne zamontowane na początku instalacji mogą temu zapobiec.

Instalacja wodna to nic trudnego, ale nawet proste rzeczy mogą sprawiać wiele problemów, jeżeli zostaną wykonane nieodpowiednio. Z tego względu zawsze warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która zagwarantuje odpowiednie wykonanie oraz komfort użytkowania.

Na instalacjach wewnętrznych nigdy nie warto oszczędzać, ponieważ późniejsze naprawy potrafią być bardzo kłopotliwe oraz kosztowne.

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2016-05-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.