Dźwięk jest falą, a więc jest przenoszony przez większość ścian i podłóg jako drgania. Powstałe wibracje generują kolejne, które są słyszalne w sposób mniej intensywny po drugiej stronie przegród. Nikt z nas nie potrafi wypoczywać w ciągłym hałasie. Równie nieprzyjemna jest świadomość, że po drugiej stronie ściany słychać wszystkie nasze odgłosy (dotyczy to zwłaszcza domów przeznaczonych dla wielopokoleniowej rodziny). Odpowiednia izolacja akustyczna budynku jest więc niezbędna dla dobrego samopoczucia jego mieszkańców.
dowiesz
się:
- Czym jest transmisja dźwięku;
- Jakie są rodzaje izolacji akustycznych w budynkach;
- Jak izolowac akustycznie ściany działowe;
- Jakie są sposoby na podwyższenie izolacyjności akustycznej ścian.
Sala konferencyjna, źródło: Pixabay
O dźwiękach i materiałach
Dźwięki rozchodzą się w postaci fal, które wprawiają konstrukcję w drgania. Są one tym większe, im lżejszy jest dany materiał. Masywne, ciężkie ściany trudno wprawić w drgania, dlatego są dobrymi izolatorami. Lekkie przegrody nie stanowią natomiast bariery dla dźwięków, pozwalając im przenikać z jednej strony na drugą. Przechodzenie dźwięku w jedną na drugą transmisję nazywa się w specjalistycznej terminologii transmisją dźwięku.
Łazienka, źródło: Pixabay
Wskaźniki izolacyjności akustycznej
Tradycyjne materiały ścienne mają często niskie wskaźniki izolacyjności akustycznej. Dlatego wielu producentów ma w ofercie także elementy o podwyższonych parametrach dźwiękochłonności. Budowa takich pustaków lub bloczków zależy od materiału z jakiego są wykonane:
- ceramiki,
- silikatów,
- keramzytobetonu,
- czy betonu – czasem mają one otwory rozpraszające dźwięki lub specjalne kieszenie do wypełniania zaprawą.
Wszystkie łączy się na tzw. pełne spoiny, by dźwięki nie przedostawały się szczelinami. Tradycyjnie już, w celach izolacji akustycznej wykorzystywana jest również wełna. Jej skuteczność zależy od gęstości, sprężystości oraz budowy całej przegrody. Ważne jest też, jakiego rodzaju dźwięki mają być pochłaniane. Wskaźnik izolacyjności akustycznej, albo inaczej straty w transmisji dźwięku określa się jako R dB. Specjaliści tłumaczą to tak, że im większa wartość straty w transmisji ściany, tym lepiej działa ona jako bariera ochronna przed niechcianym hałasem.
Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie hałasu w pomieszczeniu jest zastosowanie tynków akustycznych, które świetnie rozpraszają i pochłaniają dźwięki
Dwa rodzaje izolacji akustycznych w budynkach
W kontekście izolacji akustycznych w budynkach mówi się o dwóch rodzajach izolacji: od dźwięków powietrznych i od dźwięków uderzeniowych. Izolacja od dźwięków powietrznych stosowana jest do tłumienia dźwięków wytwarzanych w powietrzu. Określa się ją przy użyciu wskaźników izolacyjności akustycznej. Izolacja od dźwięków uderzeniowych zwykle stosowana jest przy podłogach pływających. Określa się ją za pomocą ciśnienia akustycznego w najbliższym, sąsiednim pomieszczeniu znajdującym się poniżej!
Sypialnia, źródło: Pixabay
Ściany działowe - izolacja akustyczna
Ściany działowe są narażone głównie na fale akustyczne wywołane rozmową lub krzykiem. Drgania są przenoszone zarówno bezpośrednio przez ścianę, jak i okrężną drogą – przez jej połączenia z przegrodami konstrukcyjnymi budynku. Dlatego zastosowanie dobrego wypełnienia dźwiękochłonnego w konstrukcji ściany jest równie ważne, jak dokładne zaizolowanie jej styków z sąsiednimi przegrodami. Źródłem hałasu mogą być również nieprawidłowo wykonane instalacje wodne i kanalizacyjne. Aby go ograniczyć, przewody trzeba zaizolować materiałem dźwiękochłonnym i przeciwdrganiowym. W dużych pomieszczeniach, w których jest niewiele miękkich materiałów (zasłon, tapet, dywanów), pojawia się też problem pogłosu. Można mu zaradzić, decydując się na takie wykończenie ścian, które rozproszy lub pochłonie dźwięki. Dobrze sprawdzają się tu acoustical plaster, farba strukturalna, tapeta lub okładzina korkowa. Zwłaszcza ta ostatnia (zastosowana np. na płycie gipsowo-kartonowej) zagwarantuje nie tylko lepszą dźwiękochłonność, ale i ciekawy efekt wizualny. Może więc warto rozważyć jej instalację?
Pokój z tapetą, źródło: Pixabay
Inne sposoby na podwyższenie izolacyjności akustycznej ścian
Jakie są inne sposoby na podwyższenie izolacyjności akustycznej ścian? Oto kilka podpowiedzi:
- Innym sposobem na podwyższenie izolacyjności akustycznej jest zastosowanie folii dźwiękoizolacyjnej. Przykleja się ją do ściany specjalnym klejem lub mocuje mechanicznie.
- Ściany wewnętrzne, które są nośne mają dobrą izolacyjność akustyczną i zwykle nie ma z nimi problemu. Przed przenikaniem dźwięków chroni z reguły duża masa przegrody. Ściany działowe jednak są cieńsze i lżejsze od ścian nośnych i na etapie ich stawiania powinno się zwiększyć ich izolacyjność akustyczną.
- Jeżeli ściany działowe są murowane, to już przy grubości ok. 8 do 10 cm (z tynkiem) mogą zapewnić dobrą izolację akustyczną. Warto wykonać je z bloków wapienno - piaskowych lub cegieł ceramicznych.
- Najlepsze wygłuszenie dają ściany działowe murowane o grubości 14 cm. Powinno sie nimi wydzielac pomieszczenia wymagające dobrego wyciszenia (gabinet, pracownia, toaleta). Nie wszędzie jednak da się postawić takie ściany ze względu na ich ciężar (ponad 200 kg/m2).
- Fachowcy sugerują, by na ścianach działowych murowanych stosować tynki tradycyjne.
- Ściany działowe o konstrukcji szkieletowej da się zbudować tak, aby poprawić ich izolację akustyczną. Można to zrobić poprzez zamontowanie po dwie warstwy płyt z każdej strony typowego, pojedynczego rusztu. Można też skonstruować podwójny ruszt i obłożyć go dwiema warstwami płyt oraz ułożyć dwie warstwy wełny mineralnej. Można też wybudować pojedynczy ruszt, ale z tzw. mijankowym układem słupków, a potem obłożyć tak skonstruowaną ściankę dwiema warstwami płyt.
We wznoszonych dawniej domach nie było takiego problemu związanego z izolacja akustyczną ścian. Dlaczego? Domy konstruowane były z cegły czy kamienia i ściany oraz stropy były dość masywne, a nawet powiedzielibyśmy grube. Obecnie buduje się zupełnie inaczej. Wznosi się lekkie konstrukcje z materiałów, które są porowate lub wydrążone. Materiały te mają świetne właściwości termiczne, ale niestety mniej chronią przed hałasem i niechcianymi dźwiękami. Na izolacji akustycznej ścian nie warto oszczędzać, gdyż wydane pieniądze spowodują, że będziemy mieszkali komfortowo i spokojnie! Polecamy także nasz artykuł dotyczący izolacji akustycznej stropów, który możecie znaleźć TUTAJ.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.