Odpowiednia izolacja dachu to kwestia fundamentalna. Jak bowiem stwierdzają fachowcy: do największych strat ciepła dochodzi poprzez źle izolowane warstwy dachu. Tego bez wątpienia nie chce nikt z nas. Co zatem zrobić, aby ten problem rozwiązać?
dowiesz
się:
- Dlaczego warto zainwestować w wykonanie izolacji dachu?
- Czy lepiej wykonać izolację stropu czy połaci dachowych?
- Jaką termoizolację powinien mieć dom energooszczędny?
- Kiedy i jak prowadzi się prace związane z izolacją dachu?
Konstrukcja dachu, źródło: Pixabay
Dach i jego konstrukcja
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na fakt, że zastosowanie wysokiej jakości pokrycia dachowego i termoizolacji nie jest wystarczającą gwarancją prawidłowego funkcjonowania dachu. Jak się bowiem okazuje, kluczem do uzyskania pełnego komfortu jest dopiero zastosowanie odpowiednich folii dachowych, tworzących tzw. warstwę wstępnego krycia. Aby dach mógł spełniać swe zadanie, musi być trwały. To z kolei uzależnione jest od prawidłowego ułożenia kolejnych jego warstw i zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza między nimi. Jak powinien być skonstruowany?
- Dobrze skonstruowany dach powinien odpowiednio zabezpieczać warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, aby nie straciła ona swych zdolności izolacyjnych.
- Odpowiedzialne są za to przede wszystkim dwie warstwy: pierwsza – warstwa wstępnego krycia chroniąca przed wilgocią zewnętrzną, druga – warstwa termoizolacyjna, która sprawia, że ciepło zostaje pod dachem. Istnieją one ze sobą w ścisłej symbiozie, bowiem zawilgocenie izolacji termicznej (zimą – zamarznięcie) grozi utratą właściwości termoizolacyjnych, co z kolei prowadzi do zawyżenia rachunków za ogrzewanie, a nawet grozi zniszczeniem konstrukcji całego dachu.
- Istnieje także trzecia warstwa – folia paroizolacyjna. Pozwala ona zabezpieczyć wyższą warstwę przed wilgocią z wewnątrz – nowy dom poza naturalną wilgocią, czyli taką, która wytwarzana jest w czasie prania czy gotowania, narażony jest również na tzw. wilgoć technologiczną (znajdującą się w murach, stropach lub tynkach).
Folia izolacyjna pozwala zabezpieczyć warstwę cieplną dachu i zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom
Kiedy i jak prowadzi się prace?
Prace związane z ociepleniem prowadzi się po zakończeniu prac dekarskich. Podczas budowy nowego domu dach ociepla się zwykle od razu. Zajmuje się tym ekipa dekarska lub ta, która wykańcza wnętrza. W przypadku, gdy dom jest starszy i użytkowane jest tylko piętro przyziemne, to zwykle poddasze ociepla się wtedy, gdy straty ciepła są spore i właściciel chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jest też inny powód - kiedy poddasze ma stać się dodatkowym piętrem mieszkalnym. W nowym domu połacie ociepla się kiedy wstawione są okna i dokończono prace związane z pokryciem dachu. Najczęściej ociepla się wełną mineralną. Coraz chętniej się sięga po płyty styropianowe lub pianę PUR.
Izolacja dachu, źródło: Pixabay
Wybór sposobu ocieplenia
Jak podpowiadają specjaliści wybór sposobu ocieplenia dachu jest jedną z kluczowych decyzji. Ma wpływ na straty ciepła w domu. Zwykle ociepla się:
- podłogę na stropie (co zmniejsza kubaturę ogrzewanej części budynku)
- albo ociepla się połacie dachu (co powoduje, że ciepło z niższego piętra przeniknie przez strop na strych).
Połać dachu powinno się ocieplić jeśli planujemy wykorzystanie strychu jako piętro mieszkalne. Zwykle ociepla się także strop (zwłaszcza drewniany) aby akustycznie odizolować podłogę, a nie tylko poprawić komfort cieplny.
Izolacja dachu, źródło: Pixabay
Zwróćmy szczególną uwagę na kwestię odpowiedniej izolacji dachu, bo to nie tylko kwestia ciepła i ochrony przed wilgocią, ale – w dłuższej perspektywie – również bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Dom energooszczędny powinien mieć termoizolację na poziomie 30 cm grubości przy λ materiału wynoszącej co najwyżej 0,04 W/(m*K). Ocieplenie dachu zgodnie z tymi wytycznymi pozwala uzyskać współczynnik ciepła U na poziomie ok. 0,156 W/(m2*K). Termoizolacja dachu jest gwarantem ciepła, ale wiąże się także z osiąganiem realnych oszczędności związanych z ogrzewaniem. Dlatego nie warto żałować na zatrudnienie naprawdę dobrej ekipy, która ociepli połać lub strop na dachu w pełni profesjonalnie!
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.