Hydroizolacja fundamentu to niezbędny krok w trakcie budowy domu lub innego budynku, o którym nie możemy zapominać. Powszechnie stosuje się trzy rodzaje izolacji przeciwwodnej – lekką, średnią oraz ciężką, którą należy dobrać do rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych, by zapewnić sobie maksymalną ochronę przed niszczącym działaniem wody i wilgoci.
Czy hydroizolacja budynku jest niezbędna?
Zanim przejdziemy do omówienia trzech rodzaju hydroizolacji stosowanych powszechnie w budownictwie, powinniśmy zastanowić się, czy niezbędna jest kompletna izolacja przeciwwodna, czy wystarczy jedynie izolacja przecicwwilgociowa. Jakie są przesłanki do wykonania pełnego zabezpieczenia?
Poziom wilgoci nie zależy jedynie od poziomu wód gruntowych, gdyż na fundamenty i ściany działają także wody opadowe zwiększające jej poziom. Jeśli nie wykonamy pełnej hydroizolacji, nasza decyzja może doprowadzić do uszkodzenia ścian fundamentowych, które są najbardziej narażone w czasie ujemnych temperatur. Dzieje się tak dlatego, że wchłaniają wilgoć, która zwiększa swoją objętość, wywołując nawet mikropęknięcia.
Wilgoć może także wniknąć do wnętrz, powodując zawilgocenie ścian, powstanie grzybów i pleśni. Dlatego zanim zrezygnujemy z izolacji przeciwwodnej, poznajmy jej najpopularniejsze rodzaje.
Hydroizolacja fundamentów, Zdjęcie: Pixabay.com
Izolacja lekka
Izolację lekką wykonuje się na gruntach łatwo przepuszczalnych takich jak piaski i żwiry. Istotny jest również poziom wód gruntowych, który nie powinien dochodzić do poziomu na jakim będzie posadowiony budynek. Izolację lekką wykonujemy poprzez położenie zaledwie jednej warstwy folii izolacyjnej lub papy. Stosuje się również dwie-trzy warstwy powłoki asfaltowo-kauczukowej na ścianach fundamentów w ramach dodatkowego zabezpieczenia. Warto również pod podłogą piwnicy położyć dwie warstwy folii, łącząc ją szczelnie z izolacją ław fundamentowych.
Izolacja średnia
Hydroizolacja średnia jest polecanym rozwiązaniem w przypadku gruntów spoistych o słabej przepuszczalności i w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych nie jest stały. Sprawdzi się m.in. na glebach gliniastych i ilastych.
W skład hydroizolacji średniej wchodzą dwie warstwy papy, folii lub lepiku ułożonego na ścianach piwnicy. Zabezpieczenie przeciwwilgociowe na podłodze wykonuje się z dodatkowych dwóch warstw papy podkładowej zgrzewanej lub klejonej.
W przypadku tej hydroizolacji zaleca się również wykonanie drenażu opaskowego wokół budynku. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, najlepiej użyć na ścianach fundamentów folii tłoczonej i papy, by gwarantowały szybki odpływ wody poprzez kanaliki.
Pamiętajmy również o szczelnym połączeniu pierwszej warstwy izolacyjnej z poziomą izolacją na ławie. Trzeba także wywinąć folię na warstwę filtracyjną drenażu, by uniknąć przenikania wilgoci.
Ciężka izolacja
Izolacja ciężka powinna być zastosowana wtedy, gdy poziom wód gruntowych stale przekracza poziom piwnicy. Ochrona fundamentów musi być szczelna, odporna na ciśnienie wywierane przez stały napór wody. W przypadku takiego stanu gruntu i wód, zaleca się wykonanie wodoszczelnej konstrukcji ścian i podłóg, które zabezpieczą budynek przed niszczeniem czy nawet zawaleniem.
Fundamenty wykonujemy z pomocą zbrojonego i wodoszczelnego betonu, dbając o to, by cała konstrukcja cechowała się monolitycznością. Hydroizolację należy uzupełnić folią lub papą wyłożoną po zewnętrznej stronie ścian.
W przypadku izolacji ciężkiej mówimy o izolacji poziomej i pionowej. Pierwsza z nich stanowi barierę przeciwwodną, by wilgoć nie przedostała się ścianami w górę, a druga z nich chroni przed naporem wody. Podobnie jak w pozostałych przypadkach konieczne jest szczelne połączenie obu izolacji.
Hydroizolacja bez tajemnic
Izolację fundamentów najlepiej wykonywać wiosną, jednak można się jej podjąć również jesienią i zimą, o czym pisaliśmy niedawno na naszym portalu. Poza wyborem odpowiedniego rodzaju, należy zawsze zwracać uwagę na wysokiej jakości materiały, które odpowiadają za jej trwałość. Najpopularniejsze materiały hydroizolacyjne na rynku są cenione za swoją wytrzymałość i odpowiedni stosunek jakości do ceny, dlatego nie zwracajmy uwagi jedynie na oszczędności, ale patrzy na sprawę całościowo.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.