Izolacje ścian i piwnic na terenach podmokłych

Izolacje ścian i piwnic na terenach podmokłych

Wody gruntowe to cieki podziemne zalegające tuż pod powierzchnią terenu. Jeżeli ich poziom sięga planowanych fundamentów, lub znajduje się tuż pod nimi, mogą stać się zagrożeniem dla budynku (zwłaszcza, gdy zostaną zasilone przez obfite opady).

Na terenach podmokłych z reguły nie zaleca się więc budowania domów podpiwniczonych, a każdy budynek musi mieć porządnie wykonaną hydroizolację. Jej podstawą jest sprawnie działający system drenażu opaskowego, który jest niezastąpiony zwłaszcza w przypadku, gdy budujemy na podłożu zawierającym warstwy nieprzepuszczalne (gliny lub iły).

Drenaż opaskowy to sieć rur uniemożliwiająca wodzie gruntowej zaleganie wokół budynku. Układany jest wokół zarysu domu (na poziomie fundamentów) z zastosowaniem:
– rur drenarskich;
– studzienek;
– złączek i kształtek

izolacje-scian-i-piwnic

Rury drenarskie wykonane są z tworzywa sztucznego lub z ceramiki, a na powierzchni mają niewielkie otwory, przez które w ich głąb wcieka woda gruntowa. Ponieważ rury układane są z lekkim spadkiem, zebrana w nich woda odpływa poza obręb budynku. Rury są umieszczane w otulinie, która zabezpiecza system przed zatykaniem się otworów grudkami ziemi. Materiał otuliny uzależniony jest od rodzaju gruntu – w przypadku gruntów gliniastych najczęściej stosuje się włókna kokosowe.

ReklamaOcena: 0.0

Data publikacji: 2011-02-07

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również